Gezelim görelim

tatar26

Süper Moderatör
Süper Moderatör
dostum köyün her yeri bu aşağıdaki teraslama yöntemi ile taşlar dizilmiş setler yapılmış buralar full bağmış şimdi hiç yok aralardaki badem ağaçları kalmış... yazık çok yazık işte... şimdi adam bu kayaları setleri kimbilir kaç yıldır yapmıştı.. ama biz şimdi oralarda sığır koyun otlatıyoruz hiç bir önemi yok senin anlayacağın boş alan artık..

HİTİTLİ

Bilgili Üye
Şu haliyle bile baya güzel bi araziymiş.
Kimbilir ermeniler zamanı ne cennetir burası,yazık olmuş.

tatar26

Süper Moderatör
Süper Moderatör
3000 kişini yaşadığı bir yer olarak düşün dostum 3 kilise taş döşenmiş yollar ve 3 zarraf ve 50 adet çeşitli dükkan varmış... hastane varmış 3 katlı.. HİTİTLİ

tatar26

Süper Moderatör
Süper Moderatör
ve şarabı en ünlü yerlerden biriymiş o yüzden buradan zengin olan çok define anlamında çünkü zengin bir köymüş türk akıncılar baskın yaptıklarında herkes gömmüş ne varsa malını mülkünü şimdi ev yapacam diyen zengin oluyor... kazıyor ya ufak bir küp altın çıkıyor yada başka altın eşyalar. HİTİTLİ

HİTİTLİ

Bilgili Üye
ve şarabı en ünlü yerlerden biriymiş o yüzden buradan zengin olan çok define anlamında çünkü zengin bir köymüş türk akıncılar baskın yaptıklarında herkes gömmüş ne varsa malını mülkünü şimdi ev yapacam diyen zengin oluyor... kazıyor ya ufak bir küp altın çıkıyor yada başka altın eşyalar. @HİTİTLİ
Zengin olmaması mümkün digil zaten,dedigin gibi ticareti ve zanaatı olan bir bölge.
Yaz olsun hele deltayla bi cıkartmada oraya yaparız inş .)))

Metehan0770

Aktif Üye

İşte ben buna kızıyorum tatar.
Ben türküm diyip kasılıyor herkes ama öte yandan o kadar cahilce işler yapıyorki mana veremiyorsun.
Müslümana haramdır dogaya,agaca,hayvana zarar vermek.
Bu inekler şu halde müslüman digiller.

Sivasta büyük bir ermeni yerleşim bölgesi var bolca ermeni köyleri var eskiden kalma.
Bunlardan birinde de nüfüs tecrid zamanı yakın köyden gelen türkler kimi hayvanları kafir malı diyerek telef edip atmış.
Barbarlıga bak.
Sanki o hayvanlar Allahın digilde ermenilerin kulları.
Velhasıl herşeyin içine iyi sıcılıyor bu memlekette maalesef.

O begenmedikleri roma,ermeni,bizans vsin kültürünü taşıdıklarında bir haber bu insanlar.
Yaptıkları bir yöresel yemek,söyledikleri deyim veya atasözü,hatta giysilerindeki tarz da dahi bu eski medeniyetlerin izi var onların emegi kültürü var.

Dinlerini kabul etmezsin haklı yere ancak dinlerinden bile etkiler taşıyorsun bugünki batıl inançlar buna en güzel örnek.

Allah akıl fikir stoklarında bişiler kaldıysa bu milletimize dagıtsın inş.
Yazdıklarına hak veriyorum, katılıyorum, ama bir vurgu hariç.
cahillik, yağmacılık, doğayı katletme, hayvanlara işkence Türk lüğe özgü bir huy ve alışkanlık değildir. Bunları yapmak için belirli bir etnik kimliğe sahip ola şartı yok.
evet ben , hemde göğsümü gere gere Türküm diye kasılıyorum, ama öyle yerler biliyorum ki, tarihi dokusuna zara verilemesin diye hiç kimseye bahsetmediğim zengin yerler var.
ermeniler ve de diğer bazı azınlıkların varlıklı olması hususunda ise, maalesef bu coğrafyanın insanı hep savaşlarla meşgul oldu, zanaatkarlık, esnaflık, tüccarlık yapma fırsatını onlardan çok bu azınlıklar yapabildi bunun etkeni de çoktur malvarlıklarında.

saygılar.

Babilli

Aktif Üye
cahillik, yağmacılık, doğayı katletme, hayvanlara işkence Türk lüğe özgü bir huy ve alışkanlık değildir. Bunları yapmak için belirli bir etnik kimliğe sahip ola şartı yok.
evet ben , hemde göğsümü gere gere Türküm diye kasılıyorum, ama öyle yerler biliyorum ki, tarihi dokusuna zara verilemesin diye hiç kimseye bahsetmediğim zengin yerler var.
ermeniler ve de diğer bazı azınlıkların varlıklı olması hususunda ise, maalesef bu coğrafyanın insanı hep savaşlarla meşgul oldu, zanaatkarlık, esnaflık, tüccarlık yapma fırsatını onlardan çok bu azınlıklar yapabildi bunun etkeni de çoktur malvarlıklarında.

saygılar.
Üstadım, yazmış olduklarına sonuna kadar katılıyorum.

Yabancı etnik unsurlar para peşinde iken bu aziz millet savaştaydı. Şimdi kimse bu etnik unsurları ovmesin.

Bu aziz millet, tebaası rahat yaşasın diye hep savaştaydı. Savaştan kacsalardi bu etnik unsurlar yerine bu millet zenginlikler içinde olurdu.

HİTİTLİ

Bilgili Üye

saygılar.
Türk odaklı bir mesele digil zaten bu.Türkiye odaklı.
Türkiyede zaten 42 fırka millet var ve safkan türk sanıldıgı gibi milyonları bulmuyor.
Burası cok uluslu bir Osmanlıdan gelen yine cok uluslu bir devlet.
O açıdan bu hataları yapan hem türk hem kürt hem alevi hem laz hem yahudi hem başka milletler olabilirki öyledirde.
Buradaki odak noktası ''türkiyeli'' dir.

Osmanlının zenginligi 42 fırka farklı milletin kültürünü harmanlamasından kaynaklıdır,türklükten digil.
Türkiyede o 42 fırka milletin cok uluslulugun devamıdır.
Fakat Osmanlı gibi bu kültür ve kimlikleri harmanlayamamakta.
Sorunda burdan cıkıyor zaten.

Velhasıl Türk kimligini kasıtlamak ve rencide etmek niyetim yok biraz yanlış anlaşılmış.

Ama şunuda inkar etmemeliyizki ''her abuk subuk iş bizim ülkemizde'' maalesef.

Gayri müslimlere gelince; ermeni ve yahudileri en başta sayabiliriz.
Osmanlıda vergi ile askerlikten muaf olmaları azda olsa ticaret hayatlarına katkı sagladı dogrudur.
Ancak ondan öte öngörülü olmaları ve ileriyi görebilmeleri onları zanaat ve sanatta ön saflara taşıdı öncü kıldı.
Ben ermeni digilim ermeni yanlısı hiç digilim hatta onlarla sorunum yok çünkü Çerkesim.
Bizlerle onların bir savaş bir catışması olmadı.

Son olarak ; türkiyedeki kimlik unsurları arasında maalesef gayri müslim olan ermeni ve yahudiler hep önplanda olmuş.
Geriye kalanlar ise genelde asker,çiftçi gibi alt meslek gruplarında sıkışmışlar.

Tarih objektivite ister.
Türküz diyipte kusursuz bir tarih arayışı ve yazma çabası büyük ayıp olur.
Her milletin oldugu gibi anadolu,osmanlı ve türkiyeninde hataları olmustur.

Kısacası bazı yanlışlıklar cokca yapılmıstır ermeniler konusunda.
Ha hakettikleri noktalar var ama buna karsın hayvanları mundar diyip öldürmek veya bag bahce yapıları yok etmek olmaz.
Yanlış olan kısmı bu sadece.

HİTİTLİ

Bilgili Üye
Üstadım, yazmış olduklarına sonuna kadar katılıyorum.

Yabancı etnik unsurlar para peşinde iken bu aziz millet savaştaydı. Şimdi kimse bu etnik unsurları ovmesin.

Bu aziz millet, tebaası rahat yaşasın diye hep savaştaydı. Savaştan kacsalardi bu etnik unsurlar yerine bu millet zenginlikler içinde olurdu.

Siyasi örnek vermek istemiyorum ama üstü kapalı anlaşılır sanıyorum.
Ermeni yahudi vb gayrimüslim kimlikler kendi başlarına savaşa gitmeme kararı almamış,para ile ugrasmamıstır.
Bugün oldugu gibi ogünde mevcut yöneticiler gayrimüslim grupları devlet ve ordudan uzak tutmuslardır ve bazı insiyatifler vermişlerdir.
Bu adamlar ne yapabilir peki,elbette hem yetenekleri hem meslekleri icabı ticaret yapabilirler.
Ayrıca ermenilerin zengin oluşundaki 2. ve son etmende bizanstan kalan kilise ve mabetlerdir.
Aynı dini taşıyor olmaları dolayısıyla manevi miras adledilip kullanmıslar ve kiliselere ait tüm kıymetlilerde onlara gecmiştir.
Tabi eşkiyalık kısmıda var azda olsa.

Demek istedigim ; gayrimüslimleride bir anlamda tepeye cıkaran o dönemki yöneticilerdir.

Dünya varoldu olalı devletlerarası diplomaside düşman görülen devlete karsı nasıl ne hangi güç varsa gizlice desteklenir.
Osmanlı kayıtlarında ''tabaka-i sadık'' diye gecen sadık millet ermeniler osmanlının don dönemleri dış güçlerce beslenip kuduz köpek gibi osmanlı üstüne salınmıstır yani maşa yapılmıştır bugün kürtlerin yapıldıgı gibi.

Kısacası ; yönetim zaafiyetinin oldugu zamanlarda verilen bazı kararlar ermeni sorununu baslattı.

Asala ve pkk nin ilk yapılanmalarınıda ermeniler baslatıp devam ettirmişti.
Bugün pkk onlardanda cıktı dış güçlere hizmet etmekte.

Bunun adı diplomasi maalesef.

Bir devlet adamı cok dikkatli kararlar almak zorunda,yoksa aldıgı kararlar bugün veya 1 yıl sonra koca devleti sarsar hale gelebilir.

Son düzenleme:

HİTİTLİ

Bilgili Üye
Ve unuttugum bir nokta da; bu üzerine konuştugumuz köyün halkı bulgar göçmenleri genelde.
Ermeniler yollandıgı vakit bulgar ve balkanlardan bir muhacir topluluk yerleştirilmiş.

D

deniz_efe

Misafir
Bildiğin Roma nekropolü darmadağın edilmiş ve
mezar taşları duvar yapımında kullanılmış, yazık çok yazık ...