Gladyatör Çağ Baba Türbesi

Kamhi Leonard

PiSaGoR
Ekli dosyayı görüntüle 254325

Marmaris’in Turgut köyünde, köye hakim bir noktadaki kayalıkların üzerinde antik bir mezar yer alıyor. Mezar, “Çağ Baba Türbesi” adı ile yöre halkı tarafından ziyaret edilen ve dualar okunan bir yer. Halk tarafından İslami bir türbe zannedilen bu yapı, aslında M.Ö. 2’nci yüzyılda yaşamış savaşçı Diagoras ve karısı Aristomakha için yapılmış bir anıt mezar.
Marmaris Müze Müdürü Esengül Yıldız Öztekin, mezar üzerine yakın bir zamanda akademik bir çalışması yapılacağını belirtiyor. Mevcut bilgilerimize göre söz konusu anıtsal mezar, bugün Türkiye’de ayakta kalan tek piramit şekilli mezar. Yapılan ön çalışmalara göre yüksekliği yaklaşık 6 metre, içi ise 3 metrekare olan, tavanı kubbe şeklindeki piramit mezarın yazıtında eski Yunanca şu ifadeler yer alıyor:
“Siz beyaz dişli hayvanlar, her zaman size öngörülen yerde kalın. Çünkü ben en yukarıda her şeyi gözetleyeceğim ki hiçbir korkak adam gelip de mezara zarar vermesin. Çünkü bu, savaşta ölen Diagoras isimli bir adamın ve örnek çocuklar yetiştirmesiyle kocasına sadakat anlayışıyla herkesten üstün, babasının Aristomakha olarak isimlendirdiği tanrılarla kıyaslanası karısının mezarıdır.”

odin

Editör
oglen sosyal medyada gormustum. paylasacaktim zamanim olmadi :3:

uyanigin birisi zamaninda birseyini sakladiysa korumak amacli turbe demis olabilir. sezgilerim bu sekilde oldu diyor :20:

Kamhi Leonard

PiSaGoR
Inan hepimiz aynı duygular içindeyiz kahkaha
Sarı babalardan sonra şimdide başka babalar çıktı
Artık sırada hangi baba bakacaz :)

edirne22

Editör
Cehalet budur, iyi olmuş, en iyi fakat bedeli en yüksek öğrenme şeklidir; tecrübe.
mezarlardan medet umanlar umarım akıllanmıştır ama hiç sanmıyorum...

odin

Editör
bardakçi baba vardi birde paylasmistim bir ara :)