Göktaşları

bigchief39

Yeni Üye
Merhaba;

Bu göktaşlarının cinsi ve değerleri nedir?

Marco

Bilgili Üye
bigchief39 Ustam Hosgeldiniz.Isin uzmanina jeolog Ustamiza bir soralim bakalim.Insallah goktasidir.Allah bol nasipler versin.Saygilar Sevgiler.

jeolog

Co Admin
Co Admin
Elinizde analiz raporu var ki hangi ornegin belli bile degil. Hepsinin goktasi oldugunu farzedersek fotografa bakarak bu ayrim yapilmaz. Tek tek bizzat kendiniz analiz ettireceksiniz, zaten o analizden sonra sizden almak isteyen satin alir. Goktaslarinda kenar koselerde kirinti seklinde kirilmalar dokulmeler olmaz. Benzer olculerdeki baska taslara gore icerdigi metallerden dolayi yuksek yogunluktan dolayi daha agirdir. Siyaha yakin renkli ise yakin zamanda, solmus pas renginde (kahverengi) ise cok eski zamanda dunyaya ulasmis demektir. Pas rengi kirmizi ve turuncu noktalanmalar olarak gorulur ve siyah rengi de icerir. Goktaslari cok nadiren kare, yuvarlak sekilde gorulurler genelde sekilsiz geometrik yapidadirlar ve yuzeylerinden bir tanesinde erime izleri vardir ve bu izler siyahtir, yumurta kabugunun icten geometrisi gibi kayada izleri mevcuttur. Bir buyutec ile yuzeylerine bakin ve erime yuzeyine dik yanik cizgileri gormeniz gerekir, bazen mikroskop ile bakmak gerekir. Demir iceren goktaslarinin yuzeyleri sekilsiz erimeye daha elverislidir ve bu sebeple de yuzeylerinde daha derin (dis curuklerindeki gibi) oyuklara rastlarsiniz, ama taş tipi goktaslarinda bu oyuklar daha genis ve yuzeyleri puruzsuz yapidadir. Bu oyuklar kayanin sadece dis kisminda gorulur ve kayanin icinde devam eden delik gibi oyuklar var ise bu goktasi degildir. Eger kabarciklar varsa goktasi degildir. Goktaslarinin yogunluk degeri 3 ve uzeridir, bunu olcmek icin internetten bir cismin yogunlugu nasil olculur diye aratin ve buldugunuz yontemi uygulayin (d=m/v d= yogunluk, m=agirlik, v=hacim). Miknatis kullanarak nikel, demir iceren goktaslarini, taş tipi goktaslarindan ayirt edebilirsiniz (taş tipi goktaslarinda da az da olsa manyetizma gorulebilir). Bir seramik tabagin veya zemin seramiginin sirlanmamis arka yuzunu ornek taslari tek tek kalem gibi kullanarak cizin eger zayif gri renk disinda bir cizgi rengi elde ederseniz goktasi kesinlikle degildir. Bazi goktaslari herhangi bir renk birakmayabilir bu test ile en azindan hematit (cizgi kirmizi renk olur) veya magnetit (cizgi koyu gri renk olur) iceren mineralleri elemenize yardimci olur bu iki mineral demir iceriklidir. Bir goktasinin erime etkisi yasamis dis yuzeyinde bazen, etkilenmemis ic yuzeyinde genelde metalik parlak minerallere rastlanabilir. Dis yuzeyde bazen dunyamizin yuzeyinde uzun zaman beklerken ugrayacagi dis etkiler sebebiyle ic yuzeydeki yapisi gorulebilir veya kirilmistir ve ic yuzeyi aciga cikmistir iste bu durumda dikkatle incelenirse kaya icinde minik yuvarlak taslar oldugu gorulur o zaman bu goktasidir deriz. Aklima gelenler simdilik bunlar.
Insallah satmak icin burda degilsinizdir, alici olarak size gelmis ise bu ornekler goktasi degildir.

jeolog

Co Admin
Co Admin
Ufak bir arastirma yaptim elindeki analiz raporuna istinaden ve sonuclar soyle;
1. Demir Meteorlari: Demir- Nikel (Fe-Ni) in cesitli meteorlardaki yuzdesi Nikel: %5 - %62 arasinda ortalama %10 oraninda, Kobalt %0.5 ve Demir (Fe) ortalama %30 oraninda gorulur.
2. Taşli Meteorlar: Fe-Ni yuzde oranlari %30 - %70 arasinda
3. Akhondritler: Fe-Ni oranlari yuzdesi %0 -%4 arasinda
4. Kondritler: Karbon agirliklidir metaller Fe-Ni cok cok cok azdir veya yoktur.
Senin analiz raporuna baktigimizda Demir %98 ve Nikel %0.018'den fazla olarak cikmis. Yorumu sen yaparsin artik.

Marco

Bilgili Üye
jeolog UstM yine herzamanki gibi.Masallah.Bir solukta okudum Ustam.Degerli bilgileriniz icin cok tesekkur ederim. Saygilar Sevgiler. sef_er Ustam sizde bir goz atiniz Ustam.Bu bilgilerin ogrenilmesi lazim ���� :D

sef_er

Operatör
Marco usta altin olsa iyiydi, acaba kaç kişi okudu bilemiyorum, jeolog ustamin elline saglik, piyasada satilabiliyormu acaba, Antalya da yanlis bilmiyorsam gecen yuzyilin başında goktasi düştü, yabancı larin günlüklerinden öğreniyoruz, yerli kaynak duymadim, o göktaşını bulmak isterdim, kendime göre aradim hicbir iz bulsmadim, syg

Maden-Mineral

Bilgili Üye
YAZIK YAZIK,
Koskocaman Üniversite butür Yalan dolu Aneliz Raporu veriyorsa Helal Olsun!

Bu Raporun %100 Sahte yada bir Düzmece oldugunu Bilimsel olarak biliyorum!

Diyecte baska birsey yok YUH....