*** gömü yeri -duyum- ***

edirne22

Editör
benden yaşça büyük biriyle muhabbet ederken, konu gömü-define lere geldi.
o da bana başından geçen bir olayı anlattı, ben de google earthe açarak ondan yeri göstermesini istedim.
şöyle anlattı başından geçenleri;
takriben 10-15 sene evvel, bulgaristan'dan biri gelmiş,
bunların köyde gezinirken, buna bir çeşmeyi tarif etmiş. aradım ama bulamadım sen yerini biliyor musun demiş.
bu abi de o zamanlar delikanlı, kurnaz tabi "eskiden çeşme falan kalmadı hepsi yıkıldı gitti, bilmiyorum" demiş.
tabi tarife göre nereleri olabileceğini tahmin etmiş fakat hiç çeşme falan yokmuş ortalıkta.
yıllar yıllar geçmiş, tarlada balya işiyle uğraşırken, bir çatağa inmiş, su dökmek için.
ilerde otların çalıların içinde çeşmenin taşını görmüş. aklına dank etmiş o gün.
adamın aradığı çeşme burası, tarife de uyuyor falan diye.
bana anlattı. google earth'ten yerini de gösterdi...
ama gidip kendi kazmıyor, uğraşmıyor, çok çalılıkmış. tek kişi hayatta olmaz dedi.
bulgar adamın anlattığına göre yalak taşının altındaymış malzeme...

sizce inanılır mı? var mıdır bişeyler ?

Hilal07

Yeni Üye
çeşmenin dibinde işçiliği kolaydır bu hrdiye

Kullanıcı

Moderatör
Moderatör
Gider teyit edersin yakındaysa. Aklına uyarsa kararını ona göre verirsin. Dikkatli olmakta fayda vardır.

Sevgiler.

edirne22

Editör
merkeze uzak bir köy.
adam kendi kazmıyor, çatak, çalılık diye.
ben de hiç uğraşamam valla :)
unumu elerim, eleğimi asarım, küpümü doldururum, ondan sonra hobi-macera olarak belki...
elde avuçta yokken, yakalanıp bütün hayatının mahvolma ihtimali de var...

Blackjest

Member
Ozaman fazla detaya gırmeden yokluyacan 2.gidişinde de işleme baslıyacan allah muvaffak etsin

zaz12

Bilgili Üye
çeşme ise doğrıluk payı çok yüksektir.Çeşmelerin altı en favori yerdir.Şimdi senin yer eski bir kilise var mı ? çeşme tek adet olmaz.çevrede iyi gez.

aslan81

Moderatör
Moderatör
amele lazımmı ,yövmiyeli tuttular burayı kaz dediler kazdım derim ser veririm sır vermem :)

edirne22

Editör
zaz12 usta, kilisi falan yok. köye 1-2 km mesafede, tarlaların arasında bir çatak yer.
çatak deyince anadoludaki gibi büyük kanyonvari yerler derin vadiler falan değil.
trakyada öyle büyük vadiler yok. tarların arasında hafif engebeli yerlerin arasında bulunan tarladan 4-5 m çukur,
içini komple çalılar sarmış bir yer.
çeşme falan da yok, sadece eskiden çeşme olduğunu gösteren bir yalak taşını görmüş.
yani kullanılan, suyu akan bir çeşme yok. yıkılmış. sadece taşı gözüküyormuş, çalıların içinde...
aslan81 usta lazım değil sağolasın,
zaten mübadele öncesi o civarda oturan bir bulgarın sakladığı bir şeydir olsa olsa.
pek fazla bişey olduğunu da zannetmiyorum.
93 harbi öncesi ve balkan savaşları öncesi nasıl ki, balkanlardaki Türkler bu tarafa göç etmişse,
bu taraftaki yunan ve bulgarlar da o tarafa gitmiş. muhtemelen bu adam da yolda başıma bi iş gelir
düşüncesiyle oraya gömdü. bilemiyorum... zamana bırakmak en iyisi...

Kristof34

DogacıyıZ
Bu tarz çeşmelerde suyun düştüğü noktada bir kesme taş olur. Taşı kaldırınca toprakla karşılaşırsın. Toprağı bi 5 - 10 cm al hala nasibinse orada olacak.

beyazzadam16

Bilgili Üye
Kimse 3 5 kuruş için ta Bulgar dan çıkıp gelmez , dedesi ninesi git al demiştir ondan gelmiştir , Ada'ma git usta yanında tanıdık olsun yak oraları Bahar'da geliyor zaten öğlen saati gibi kimse uyanmadan , çok zor olacağını sanmam , kaldıracağın bir yalak 1 mt de toprak , en azından içinde kalmaz , makinamız sakın gitme ama , makinayıda sağa sola güzel bir yere sakla baştan arabada yanında filan olmasın , yak Oray'ı sönüp 1,2 saat soğuyunca millet olayı görüp alışıncada bak , ben olsam denerim

Cani bebe06

Bilgili Üye
Kardeş senn anlatdıgn olaylarn aslı astarı var .senn konuya bnzer bi olayda bizm köyde oldu adamlar yalak taşınn altını kırıp malzemeyi almşlar..