• Soru sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

Gradiometre cekimi hakkinda !

mihendis96

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Cekim yaptigimiz bir bolgede dikkat ceken bir anomali aldigimiz zaman , saglama amaciyla ayni yeri tekrar cekmek icin belirli bir sure beklemek sart mi ?
Saglama amaciyla cekilen ayni yerin ilk cekimden 20 dk sonra cekilir diye birsey duydum ne kadar dogru ?
Yardimci olursaniz cok sevinirim bu konuda acil bilgiye ihtiyacim var
SAYGILAR...

mihendis96

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Sanirim benden baska gradiyometre kullanan yok

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
Moderatör
Cekim yaptigimiz bir bolgede dikkat ceken bir anomali aldigimiz zaman , saglama amaciyla ayni yeri tekrar cekmek icin belirli bir sure beklemek sart mi ?
Saglama amaciyla cekilen ayni yerin ilk cekimden 20 dk sonra cekilir diye birsey duydum ne kadar dogru ?
SAYGILAR...
Sn ustam,
Aklın yolu bir diye düşünüyorum. Biz çubukla bile değil 20 dk, 1 saat sonra farklı günlerde ve farklı zaman dilimlerinde tekrar tekrar sağlama yapıyoruz. Elektronik diğer tespitlerde de..
Ustamın meşhur sözü var ;
Önce tespit sonra işlem diye..
Ama şöyle demek istiyor aslında;
Tespit tespit tespit tespit tespit ve işlem.
Selamlar..

poseidon2023

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
hııı çook merak ettim

gradiyometre kullanan arkadaş nasıl kullanıyorsun ve makinayı aldıgın yer ne dedi acabaa sana

shovmeks

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Beklemeye gerek yok ilk çekimden sonra istediğin zaman çekim alırsın.
yanlız gradiometre ile çekim yaparken dikkatli kullan bende de var baya hassas cihazlar çünkü.

sef_er

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
shovmeks, ustam biraz acarmisin, bilmeyene biraz bu cihazlari anlatirmisin

tncysmn

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
SAYGILAR...
Ne zamandır kullanıyorsunuz gradyometreyı

yolcu_37

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Ilk cekimde eger sifirlama yapikmissa o alani unutmayin hatta oraya bi isaret koyun.ilk cekim ile ikinci cekim arasinda biraz zaman olmali bozulan manyetigin tekrar duzelmesi icin.kapali havalarda izellikle siyah bukutlu havalarda ve ogken sicaginda cekim yapmayin.sinyal aralogi 30 cm ve 10×10 cekim yapmak derinlik belirlerken daha iyi sonuc veriyir.ayni alani iki yonlu cekim yapin .

shovmeks

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
shovmeks, ustam biraz acarmisin, bilmeyene biraz bu cihazlari anlatirmisin
Usta gradyometre cihazı yapı oda mezar bulmak için kullanılan bir cihazdır.
Manyetometreden farkı iki sensör olması ve manyetometreden algılama ve derinlik olarak daha iyidir.
Ama bu cihazlarla metal aranmaz sadece yapı aranır. Çünkü bunlar pasif elektromanyetik sistemlerdir ve sadece dünyanın manyetik bozulmalarını dinler. Bu yüzden manyetiklenmeyen
Metalleri algılamaz (altın , gümüş gibi).
Ayrıyeten iki çekim arası beklemek gerekmez çünkü bu cihazlar dünyanın manyetik alanında bozulmaya sebep olmaz sadece manyetik alan değişimini dinler . Bu yüzden peş peşe çekimler yapılabilir.

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
Bu konu hakkında dadas_25 Ve Turko ustalarımız müsait olunca size gereken bilgilendirmeyi yapacaklardır.

Turko

Süper Moderatör
Süper Moderatör
SAYGILAR...
Selamlar..

Hava şartları uygun ise peş peşe çekimler yapabilirsin. Alana yıldırım düşmediği sürece yahut deprem olup boşluğun veya yapının şeklini değiştirmediği sürece farklı bir grafik alamayacaksınız. Yedekli data her zaman iyidir 2-3 tur çekim yapmak sağlıklı bir işlemdir.

Diyar22

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
gradyometre kullanarak sadece demir malzeme görebilirsin. Diğer değerli malzemeleri görmen neredeyse imkansız. Bir odanın yada mezarın içinde ne olduğunu da sadece açınca görebilirsin. Aksi taktirde mezar odasında cam yada toprak malzeme varsa bunları her.gi bir sistemle görmen mümkün değil bence

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
SAYGILAR...
Hocam öncelikle gradyometre olarak ne kullanıyorsunuz ? Bahsettiğiniz 20dk aralıklı çekim sadece kendi aktif manyetikalanını oluşturan cihazlar için geçerlidir diye düşünüyorum. Pasif gradyometreler için öyle bir kavram yoktur. Hatta çekimi alırken hem kuzeye hemde güneye doğru alırsanız daha net bir veri almış olursunuz. Çekimleride güneşin tepede olmadığı zamanlarda yani sabah erken saatler yada hava kararmadan önce alırsanız en verimli hali ile almış olursunuz.

mihendis96

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Sn ustam,
Aklın yolu bir diye düşünüyorum. Biz çubukla bile değil 20 dk, 1 saat sonra farklı günlerde ve farklı zaman dilimlerinde tekrar tekrar sağlama yapıyoruz. Elektronik diğer tespitlerde de..
Ustamın meşhur sözü var ;
Önce tespit sonra işlem diye..
Ama şöyle demek istiyor aslında;
Tespit tespit tespit tespit tespit ve işlem.
Selamlar..
Eyvallah hocam haklisin 👍

Üst Alt