Gradiometre cekimi hakkinda !

Hüseyin07

Yeni Üye
Diyelimki 20m2 alanda maksimum 2 metre derinlikte Bi küp arıcam. Bu şartlarda işime yaramaz mı

Hüseyin07

Yeni Üye
2metre derinlikte küçük Bi küp altını algılamaz mı?

ragıp

Uzman
Arkadaşlar bizzat kendim defalarca Çubuk yaptım pirinçten chrome'dan titanyumdan magnezyumdan hepsini tek tek denedim bunu deneyen kişi değerli madeni kendi görmüyorsa buluyor çubuklar çalışıyor ama şayet bir başkaarkadaşından yardım alıp değerli madeni gömülmüş ise bu değerli madeni bulamıyor yani demek istediğim bana göre çubuk işi yalandır beynimizin insan beyninin kendi duyu organlarına oynadığı bir oyundur
ustam, bu düşüncen ve kuruntun gerçekten yanlış
çubuk ile gerçek tek tek denemelisin.
bir kez gerçekten arazide tek tek yapar isen, bütün düşüncelerin değişecek
hatta bu gerçek tek tek olayını farklı günlerde, farklı arazilerde 10 gün yap
bu kez, altın hariç her şeyi bulabilen, minerali ayırabilen
gerçekten usta olursun

arkadaşlar, arazide tek tek yapmanızı herkese şiddetle tavsiye ediyorum
herkez, sık sık tek teke çıkmalı
başarı kendiliğinden gelecek

selametle

gladyometre denmiş.
arkadaşlar, piyasadaki bu aletler, defin amaçlı özel üretilmiş aletler değil
defin için özel bir arge sonrası yapılan bir cihaz yok

bazısının ölçüm yapan cihazı anormal
bazısının görüntüleme programı dandik
bazısının kazığı, bazısının kablosu.
uydurulmuş, üzerine çalışılmadan, defineciye sunulmuş aletle.
o sebeple bütün söylemler doğru :)
esas problem ise; sonucu bizler yorumlamaya çalışıyoruz
bunu yorumlayacak olan kişi jeoloji mühendisi olamlı
işi okadar basit görüyoruz ki
aynı anamoliyi iki farklı mühendis, farklı bile yorumlayabilir

bu konuyu birde jeolog üstad tan dinleyelim isterseniz
onun mesleği

saygılar

Son düzenleme:

adem44

Bilgili Üye
2metre derinlikte küçük Bi küp altını algılamaz mı?
Ekli dosyayı görüntüle 251614 5 metreden algıladı 2 metreyi hayli hayli gorur 25 metredende tunel goruntusu var algılamasına algılıyorda yer doğruysa algılıyor o cgazlar 2 3 sene oporatorluk istiyor tanıdıgın birinden destek alsanız mantıklı gibi şiş sok 20 metre kare alan ufak bi alan parana yazık olmasın gorundugu gibi kolay degıl.

Hüseyin07

Yeni Üye
6.7 yerim var biri doğru çıksa yeter. Tuttuğum yerde dedektör görevi görmesi ama 2 metreye kadar derini görmesi kafi. Dedektör alacaktım aslında bütçem yeten en iyi dedektör ün 110cm den daha derini algılamayacağını söylediler. 3.4 kişiden aynı tavsiyede bunu duydum.

jeolog

Co Admin
Co Admin
Ustam ben bu tur cihazlari arazide kullanmam, jeofizik muhendisleri kullanir ve dogru yorumlari yaparlar. Yalniz senin de bahsettigin gibi anomalileri gormek kolay olur. Ayrica gradiyometrinin de farkli uygulama yontemleri var.

jeodek

Bilgili Üye
gradiometre ile boşluk ve büyük maden yatakları tespiti yapabilirsin. Yöntem adından da anlaşıldığı üzere gravite yani yer çekiminden gelir. Bu yöntemle yer altındaki farklı yoğunlukları araştırırsın. Yer çekim ivmesinin düşey bileşeni ölçülür. Bunları anlamak biraz zor gelebilir sana o yüzden küçük bir örnek vereyim. Mesela yeraltında içinde hava olan bir oda arıyorsun. Gradiometre ile yaptığın ölçüde yer altına ait yer çekim ivmeleri ölçmüş olucaksın. Burda odayı çevreleyen kayacın yoğunluğu oda içindeki havanın yoğunluğundan daha büyük olacağı için düşük yoğunluklu yer senin muhtemel boşluğun olacaktır. Bilmem anlatabildim mi selametle

kursatcengiz

Yeni Üye
Hocam öncelikle gradyometre olarak ne kullanıyorsunuz ? Bahsettiğiniz 20dk aralıklı çekim sadece kendi aktif manyetikalanını oluşturan cihazlar için geçerlidir diye düşünüyorum. Pasif gradyometreler için öyle bir kavram yoktur. Hatta çekimi alırken hem kuzeye hemde güneye doğru alırsanız daha net bir veri almış olursunuz. Çekimleride güneşin tepede olmadığı zamanlarda yani sabah erken saatler yada hava kararmadan önce alırsanız en verimli hali ile almış olursunuz.
+
selamın aleyküm hocam bende gradiometre alacagım conrad gr2 modeli önerirmisiniz kullanan varmı bu cihazdan

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
+
selamın aleyküm hocam bende gradiometre alacagım conrad gr2 modeli önerirmisiniz kullanan varmı bu cihazdan
Malesef bu cihaz hakkında bilgi sahibi değilim ama şöyle bir tezatlık var. Bazı kullanan tanıdıklar hiçbir sonuç alamadıklarını duydum ama conrad markası ise dünya çapında ün yapmış jeofizik cihazları üretiyor diye biliyorum. Sorun kullanıcıdamı yoksa cihazdamı kalıyor orası muamma.

kursatcengiz

Yeni Üye
Malesef bu cihaz hakkında bilgi sahibi değilim ama şöyle bir tezatlık var. Bazı kullanan tanıdıklar hiçbir sonuç alamadıklarını duydum ama conrad markası ise dünya çapında ün yapmış jeofizik cihazları üretiyor diye biliyorum. Sorun kullanıcıdamı yoksa cihazdamı kalıyor orası muamma.
teşekkür ederim peki abi alfa 2d ile alakalı bir bilğin varmı

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
teşekkür ederim peki abi alfa 2d ile alakalı bir bilğin varmı
İlk defa duydum piyasada kendi adına gradyo üreten çok sayıda kişi var ama okuma becerisi ve destek hizmeti bulunmuyor. İsmi duyulmayanlar başkalarının verileri ile iş yapanlardır. Buda yaptığı cihazın ne okuduğundan bile haberi olmayan amatör cihazcılar demek oluyor. Çünkü bu sensörler mikro işlemciler ve yazılım arayüzü ile bütün olarak çalışır. Eğer kopyalama yada isimsiz bir cihaz üreten biri varsa piyasada hazırda dağıtılan verilerle iş yapmaya çalışan kişilerdir. Bu tür cihazlardan uzak durmak gerektiğini düşünüyorum. Hem yazılım hemde cihaz hakkında detaylı geri dönüş alamayacağın anlamına gelir.

kursatcengiz

Yeni Üye
İlk defa duydum piyasada kendi adına gradyo üreten çok sayıda kişi var ama okuma becerisi ve destek hizmeti bulunmuyor. İsmi duyulmayanlar başkalarının verileri ile iş yapanlardır. Buda yaptığı cihazın ne okuduğundan bile haberi olmayan amatör cihazcılar demek oluyor. Çünkü bu sensörler mikro işlemciler ve yazılım arayüzü ile bütün olarak çalışır. Eğer kopyalama yada isimsiz bir cihaz üreten biri varsa piyasada hazırda dağıtılan verilerle iş yapmaya çalışan kişilerdir. Bu tür cihazlardan uzak durmak gerektiğini düşünüyorum. Hem yazılım hemde cihaz hakkında detaylı geri dönüş alamayacağın anlamına gelir.
dedektör abi bu bahsettiğim cihaz reklam olmasın diye söylememiştir avrupa dedektörün ürünü boşluk özelligi var o bakımdan sormuştum