• Soru sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

Güzel bir örnek

Efendi51

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
belediyeyol yapımı esnasında açılmış bir yer, tesadüfen ortaya çıkmış, kaya yapısı falan nasıl, 4 tane de oda var galiba, derinlik de bayağı iyi 4- 5 metre falan, buyrun birlikte bakalım üstadlarım
79238521_1006621723017426_7188716221942988800_o.jpg

Efendi51

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
yaa ustalarım aklımın almadığı adamlar nasıl bir teknoloji kullanmış, kepçe yok kırıcı yok insan gücü ile böyle yapılar nasıl inşa edilmiş, bu en basitlerinden birde, üstü nasıl kapatılmış bu doğallık ne acayip işler değil mi? @uçmuş @kazama @vakko @The Thing @dardanos @BulursamKader25 @Turko @bozoklu buyrun sizlerde görün

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Emeğine sağlık. Kayaları oymadaki kullandıkları teknoloji hakkında bugün kesin bir bilgi yok. Küçük yerler murç ile oyulmus. Ama kilometrelerce oyulmuş kanalların murç ile oyulmuş olması imkansız. Bu konu hakkında birtakım bilgiler var ama kesin olarak bilinmiyor. Bir yazı paylaşmıştım ama server değişince silinmiş

The Thing

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Adamların o dönemlerde işleri kaya idi, kayalar ile haşır neşirdiler.
Buradaki yapıya bakınca üç beş kişinin değil belkide üçyüz beşyüz kişinin bir uğraştırır bana göre.
Ukraynada yer altı mezarlığına gittim bir gezide Odesa şehrinin biraz daha dışında kasaba gibi bir yerde,
dönemin insanları kayaları o şekil oyup kilometrelerce tüneller yaparak şehre doğru ilerlemişler, murç ve keskilerle sadece yapmışlar bunu,
Merdivenler, blok kayalar vs.çabası.
Gözlerimle görmesem inanmazdım herhalde.

kanije

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
bizim burada da karayolları düz geçecek yolu neredeyse u şeklinde yaptılar.özel harekat kapattı giriş çıkışları,ben 5 kamyon saydım.ne çıktı,ne çıkmadı bilemiyorum fakat arkasına devlet rüzgarını alan yolunu buluyor.vatandaş yapınca gel bakalım şöyle eğil muayene edeceğiz diyorlar maalesef.

kaynak

Yorumlarım resmi kazılar için geçerlidir.
Kayıtlı Kullanıcı
İnsanoğlu sınır tanımıyor olsa gerek.
Kafaya koymaya görsün ne yapıp edip yarıp geçiyor bir şekil.
Bu azim ve çalışkanlık alkışı hak ediyor kanaatimce.

Efendi51

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
@Mal bulanındır ustam siz görüp bu konuya yorum yapmazsanız olmaz, hiç deummayacak bir kayalık yapı şuna bakın bir abi yaa, bu yer Hatay-Antakya böyle çok var aslında çevre yolu açmışlardı orda çok gördüm bu şekilde

vakko

φιλoλογ
Moderatör

mertebe

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Hepte belediyeye denk geliyor abi 😁
Ama öyle üstad, sene 95, Samsunda son sınıftayız. Belediye, otobüsler için dönme yeri yapacak sokağın sonunda, kaldığımız evin önünde. Kepçe bir vurur bişey yok, ikinciyi vurur pufff. Kapıyı patlatır. Nerden bilsin kepçeci Amisos Kralının mezarını bulacağını. Top oynadğımız yerin altıymış. Ev sahimiz, zamanında arabasına park yeri yaparken 30/40 daha kazma vursa, kapıya denk gelecekmiş.. Bizzat izledim olanı biteni.. Nasip işte..

Üst Alt