Haç ne anlatıyor. Üzerindeki şifreleri gören varmı?

kaynak

Yorumlarım resmi kazılar için geçerlidir.
Ahbe ustam bende de görsel zeka var. Dağı göster aklıma çizeyim ama 1 sayfa oku dersen uyku basar 2 satırda das uyuya kalırım. :200:
Senden iyi taksici olurdu he :)

Usta beni bir bolgeye götür bırak, akşam olmadan gelirim prob yok :)

Bunu bektaş yaylasında tecrübe ettiydik adam tutturdu bu tarafdan gidecez diye

İtiraz ettim

Gıcık oldu bana :)

Sonunda vaz geçti bizdede laz damarı var napam :200:

Hedefe varınca

Söz aldı ; eğer benim dediğim tarafa gitmiş olsaydık akut bile bulmazdı bizi dedi..:zuhaha:

Bi sus daa :D

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Senden iyi taksici olurdu he :)

Usta beni bir bolgeye götür bırak, akşam olmadan gelirim prob yok :)

Bunu bektaş yaylasında tecrübe ettiydik adam tutturdu bu tarafdan gidecez diye

İtiraz ettim

Gıcık oldu bana :)

Sonunda vaz geçti bizdede laz damarı var napam :200:

Hedefe varınca

Söz aldı ; eğer benim dediğim tarafa gitmiş olsaydık akut bile bulmazdı bizi dedi..:zuhaha:

Bi sus daa :D
Ustam 15-16 yaşlarında halamın oğluyla belikesir deprem konutlarına elektrikçi olarak çalıştım. Merkezden 30 km sonra dağda bir yerde yapıyılıyordu.
Erzurumlu bünyem sıcağa dayanmadı 2 gün peş peşe güneş çarpınca babama ben gelecem burada dayanamıyorum dedim.
Babamda oğlum dur felan dedi ama beni tanıyor. Telefonu halamın oğluna verdim babam demişki o kafasına koyduysa yapar sahip çık.
3. gün yine güneş çarptı öğlen molasında sen yat dediler yemekten sonra yattım. Sıcaktan uyku tutmayınca kendime bir daha fırsatın olmaz kaç dedim. Sırtıma çantamı attım dağı aşıp ana yola vurdum bir araçla merkeze geldim oradanda yürüyerek otogarı buldum.
Tabi cepte 5 kuruş yoktur aklımdan erzuruma gitme planları kuruyorum kafayı kaldırdım halamın oğlu geliyor :D
Dedim koşsam kaçarım ama çantam çalınır. Oturayım gelsin. Geldi diyor oğlum ben yolu arabayla bulamadım sen benden önce buraya nasıl geldin :D Kızdı derken 3 ayım ha bugün ha yarın derken orada geçti.

Bu sürede bir ara patron 5 tl harçlık verdi. Parasız 30 km de terminali bulan 5 tl ile fizana kaçar diye 4 adamla beni takip etmişler :200: Okullar açılınca tekrar Erzurum.

Ama şunu öğrendim istemeden de olsa çalıştım dövüştüm ayrılırkende hakkımı haram ediyorum felan demiştim ama aradan birkaç yıl geçti kendime dedimki orası olmasaydı ben ne meslek sahibi olabilirdim nede bir baltaya sap. Okulda gördüğüm şeyin gerçek hayatla hiç alaksı yokmuş. Şuan bile beni ben yapan şeylerin sevmeden de olsa yaptığım işlerin olduğudur.

Kısaca uydu görüntüsüyle dağa baksam Allahın izni ile orada kaybolmam imkansızdır. O yüzden sen bana görseller le gel ustam :230:

gülbahçeli

Editör
usta haç yatıksa kaynak ustanın ritüelinde Yatık Haç.Bizans azizlerinin mezarlarını simgeler.
Haç düştü demektir

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Madem köye yakınmış çayı demle otur pencereye uzaktan bakışırsınız :200:
Mevcut alan resimleri yok, figürler üzerinden yorum akıyor
gördüm biri zaten yan yatmış.. alan fotosu lazım dostum hayırlısı
Ekli dosyayı görüntüle 257675
Ekli dosyayı görüntüle 257676
Ekli dosyayı görüntüle 257677 dadaş_25 ustam konuya katılım istemişsiniz bende kendimce bi renk katayım 😊 Bunlar aynı bölgede 30 mt. Alan içerisindeler. Kilise bölgesi ve mesarlığımı ? Aile kabristanımı ? Her türlü yoruma açığım. 10 güne Allah nasip ederse ziyaret edicem buraları, uğraşmaya değerse biraz mesai yapıcam.
Şahsi düşüncem ilk resimdeki 6 cm ise son nokta der. Yani haç değil X işaretidir. Diğerleri birbirlerini tamamlayan işaretler olabilir. Ama sıkıntılı bir bölge galiba ve yemin le gelen olayın diğer boyutu olabilir :252:

-ATLAS-

Member
Her ikiside tümülüs tarzı yığmaların hemen güneyinden cıkar baska anlamları yoktur

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Bırak şifreli konusmayida dadasima söyle
Bıraksın yakasını
Üçüncü resme yonelsin :23:
Ustam sende hele aklındakileri söyle pekiştirme yapalım :174: Yoksa kafamız karışır aklımızda acaba söylemediği nedir diye kafamızı kurcalar durur :200:

gülbahçeli

Editör
dadas_25 gurban taş orijinal yatıksa işaretlediğim yeri ölç oklarla göstediğim yönleri araştır cm olarak önce taşın altına bak tabiki çubukla sonradan yatırıldıysa ona göre yönleri ayarla

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
Şahsi düşüncem ilk resimdeki 6 cm ise son nokta der. Yani haç değil X işaretidir. Diğerleri birbirlerini tamamlayan işaretler olabilir. Ama sıkıntılı bir bölge galiba ve yemin le gelen olayın diğer boyutu olabilir :252:
Ustam bende senin gibi onun haç değilde çarpı olduğunu düşünüyorum. Etrafta kilise kalıntısı olmadığı bilgisi verildi. Aranılanın orda olduğu kanaatindeyim. Zaten bölgeye varınca muhtemelen bi keşif yapar resim çeker konu açarım o zaman daha heycanlı olur ?

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
s.a.
ilk 2 fotoğraftaki mezar stelleri maşatlıktan çıkmadır
papaz ya da din adamı mezar stelleridir, 16.-19.yy dönemi olması gerek
3. fotoğraftaki haçın üzerindeki çift katlı ve ortada nokta bulunan daireyi ben de ilk bakışta farkettim
burada betimleme tam bir bütünlük arzetmeliydi fakat haçın sağ kolunun sağ tarafını kırarak yazık etmişler
yine de her halükarda bunun bir mezar steli olduğunu düşünüyorum,
apostolik katolik değil ama protestan mezhep figürü olmalı, basit ve sade, gösterişten uzak
diğer ikisiyle kıyaslarsanız farkı görürsünüz
neyse mezar steli demiştim, taşın orjinali yatıksa sembolik sunaktır, mezarı yakınlardadır
dikey duruyorsa dünya hayatını simgeleyen çarkıfelek in basit bir çizimidir
sonuç olarak yakın dönem mezarlarıdır ve gömü değil ama şahsi eşyalar çıkma ihtimali vardır

Sensizolamam

Aktif Üye
Kilise ve mezarlık mevcut fakat mezarlıkta dolu 3 tane mezar arayacaksın buda seni ugrastirir bulması. Civarda papatya işareti bulursan işin kolay