Hangi cihazı almalıyım ??

SLayer

Bilgili Üye
Selamün aleyküm arkadaşlar bende cihaz arayışı içinde yim vlf olarak farmet düşünüyorum acaba iş görür mu kullanan var mı varsa tecrübelerini paylaşabilir mi

saftilki

Moderatör
Moderatör
daha bu gün bin liralık nokta makro mini ile sahada gezdim çok hoş vakit geçirdim. ve birkaç döküntü topladım.sahada önceden bir çok dedektör yüzlerce kez dolaştı. bunların arasında bildiğim lorenz deepzone, garret at pro, whites coinmaster 6000xl pro da var. ve buna rağmen yinede döküntü alabiliyorum.
burada önemli olan en az maliyet ile en çok döküntü toplama.
tamamda senden önceki gezen belirttiğin cihazların topladıkları neydi ve kaç tane topladılar acaba :unsure:
tabii öte yandan sende haklısın adam gpz 7000 le malın 1-2 mt yanından geçer gider peşinden sen ütüne gidersin yakalarsın oda ap ayrı bi olay...,

garret at pro lar sınırdaki demire değerli demiyor, birde objenin etrafında dönünce çoğunluk olarak kararlı çalışabilen cihazlar alınabilir, macro dur garret'dir her neyse
o konuda sınıfta kalan cihazları tercih etmeyin derim,

benim bu cihazlar katagorisinde beklentim bir tik fazla oluşu, oda çoklu frekans seçeneği 1.sırada
2. kendi istediğim programı yapabilmem, mesela aynı cihazın orx modeli var uzman ayarlarına erişimi yok
onu bile tercih etmiyorum,

Aronia

Member
Bu cihazları çok araştırdım, çok şey öğrendim.
Hiç bir cihaz mukemmel değildir. Hepsinde eksik birşeyler var.
Buradaki konuşanlarını yorumlacak olursam :
Nokta Mini -Horde çocuklara hitap eden bir cihazdır. Guzel, basit, kolay ama asla profesiyonel değildir.
Garrett 100-400 serileri, başlangıç için guzel cihazlardır. Sesiz, basit, kararlı bir cihaz ama eski teknoloji kullanır.
Garrett Apex- yeni teknoloji kullanan çoklu frekanslı bir cihazdır ama bence firmanın en kotu cihazıdır, kesinlikle böyle bir cihaz firmaya yakıştıramadım. Yeni teknologi kullanmasına rağmen pek derine inmiyor.
Nokta İmpact, çoklu frekanslı bir cihazdır. Buyuk başlık takılırsa derinlik artar ve bence define aramak için en uygun cihazdır. Gurultulu bir cihaz, iyi bir toprak ayarı ister, menusu zordur ve karışıktır, ama yinede definecinin en buyuk yardımcısıdır.
XpDeus, çoklu frekanslı, guzel, kaliteli bir cihazdır. Kullanımı kolaydır, derinliği iyidir ama ayrım için aynı şey diyemem. Tek tekçilik için uygundur. Kullanıcı dostu bir cihazdır. Bana göre xpDeus, profesyonel bir cihazdan ziyade, kaliteli bir cihazdır.
Minelab Go Find, tek frekanslı, ergonomik bir cihazdır ama pek performanslı değildir. Daha çok detektor aramaları yasak olduğu ulkeler için uretilmiştir.
Minelab Equinox 800, çoklu frekanslı, kaliteli, iyi ayrım yapan, derinliği iyi bir cihazdır. Menusu basit, kararlı, parazit yapmayan bir cihazdır.
Minelab Vanquish serisi, çoklu frekanslı, kullanımı kolay, iyi ayrım yapan cihazlardır.
Equinox 800 cihazın basitleştirilmiş halidir.
Şoyle ki, malzemeler plastiktir, pil ile çalışır, bobin hariç , diğer kısımlar su geçirir. Özellikleri Equinox 800 ile aynıdır.
Nokta Makro Simplex, tek frekanslı, kullanımı kolay, ekonomik bir cihazdır. Derinliği fena değildir, ayrımı ise orta ayardadır. Çok gurultulu bir cihazdır. İyi bir toprak ayarı ister. Fena bir cihaz değildir.

Benim fikrime göre :
Butun detektorler aynı işi yapar. Kaliteli, iyi cihazlar bir tık daha öndedirler. Belki kullanım konusunda.
Derinlik butun cihazlarda neredeyse aynıdır. İyi cihazlar 3-5 cm daha derine iner.
Derinlik veren cihaz değildir, bobindir. Bobin nekadar buyuk olursa derinlik o kadarına artar, ama ayrım kalitesi duşer.
Xp yeni bir cihaz çıkartacağına denildi burada, bilmiyordum.
Nokta Makro yeni bir cihaz çıkartacağı duydum.
Eş zamanda çalışan bir çoklu frekans cihazıymış.
Bekleyip görmek gerek.
@saftilki usta, cihaz alacaksanız ne alırsanız alın ama mutlaka ve mutlaka çoklu frekanslı olsun.
Birşeyler bulmak için cihazdan ziyade, şansa ihtiyacınız olacaktır. Şansınız bol olsun.

BAKARKÖR

Yeni Üye
Minelab CTX 3030 dedektör cihazı nasıldır? Youtube'de alüminyum folyo içindeki altını rahatlıkla ayıt edebildiği gözüküyor. Düşünceleriniz nelerdir?

saftilki

Moderatör
Moderatör
Bu cihazları çok araştırdım, çok şey öğrendim.
Hiç bir cihaz mukemmel değildir. Hepsinde eksik birşeyler var.
Buradaki konuşanlarını yorumlacak olursam :
Nokta Mini -Horde çocuklara hitap eden bir cihazdır. Guzel, basit, kolay ama asla profesiyonel değildir.
Garrett 100-400 serileri, başlangıç için guzel cihazlardır. Sesiz, basit, kararlı bir cihaz ama eski teknoloji kullanır.
Garrett Apex- yeni teknoloji kullanan çoklu frekanslı bir cihazdır ama bence firmanın en kotu cihazıdır, kesinlikle böyle bir cihaz firmaya yakıştıramadım. Yeni teknologi kullanmasına rağmen pek derine inmiyor.
Nokta İmpact, çoklu frekanslı bir cihazdır. Buyuk başlık takılırsa derinlik artar ve bence define aramak için en uygun cihazdır. Gurultulu bir cihaz, iyi bir toprak ayarı ister, menusu zordur ve karışıktır, ama yinede definecinin en buyuk yardımcısıdır.
XpDeus, çoklu frekanslı, guzel, kaliteli bir cihazdır. Kullanımı kolaydır, derinliği iyidir ama ayrım için aynı şey diyemem. Tek tekçilik için uygundur. Kullanıcı dostu bir cihazdır. Bana göre xpDeus, profesyonel bir cihazdan ziyade, kaliteli bir cihazdır.
Minelab Go Find, tek frekanslı, ergonomik bir cihazdır ama pek performanslı değildir. Daha çok detektor aramaları yasak olduğu ulkeler için uretilmiştir.
Minelab Equinox 800, çoklu frekanslı, kaliteli, iyi ayrım yapan, derinliği iyi bir cihazdır. Menusu basit, kararlı, parazit yapmayan bir cihazdır.
Minelab Vanquish serisi, çoklu frekanslı, kullanımı kolay, iyi ayrım yapan cihazlardır.
Equinox 800 cihazın basitleştirilmiş halidir.
Şoyle ki, malzemeler plastiktir, pil ile çalışır, bobin hariç , diğer kısımlar su geçirir. Özellikleri Equinox 800 ile aynıdır.
Nokta Makro Simplex, tek frekanslı, kullanımı kolay, ekonomik bir cihazdır. Derinliği fena değildir, ayrımı ise orta ayardadır. Çok gurultulu bir cihazdır. İyi bir toprak ayarı ister. Fena bir cihaz değildir.

Benim fikrime göre :
Butun detektorler aynı işi yapar. Kaliteli, iyi cihazlar bir tık daha öndedirler. Belki kullanım konusunda.
Derinlik butun cihazlarda neredeyse aynıdır. İyi cihazlar 3-5 cm daha derine iner.
Derinlik veren cihaz değildir, bobindir. Bobin nekadar buyuk olursa derinlik o kadarına artar, ama ayrım kalitesi duşer.
Xp yeni bir cihaz çıkartacağına denildi burada, bilmiyordum.
Nokta Makro yeni bir cihaz çıkartacağı duydum.
Eş zamanda çalışan bir çoklu frekans cihazıymış.
Bekleyip görmek gerek.
@saftilki usta, cihaz alacaksanız ne alırsanız alın ama mutlaka ve mutlaka çoklu frekanslı olsun.
Birşeyler bulmak için cihazdan ziyade, şansa ihtiyacınız olacaktır. Şansınız bol olsun.
nokta makroyu çok fazla araştırmadım ama değerlendirme listesinde,
xp ler diğer çoklu frekanslı cihazlar gibi frekans düştükçe ayrım kabiliyetini yitirirler, bu bilindik bişey,
cihaz kendisi başlıca bobinin içinde zaten, kablosuz kontrol ünitesi ve kulaklıkla bobinle haberleşir,
mesela gevşek toprakta sürülmüş tarlada sapıttığıda söylenir, ıslak zeminlerde ne durumda hala bilmiyorum
bu konuda minelab gün be gün ileriye götürüyor işi,
multiple frekans eq özelliği olan,
ctx3030 u ele alırsak birçok frekansı eşzamanlı çalıştırma özelliği eklenmiş, bunun bile dezavantajı olduğunu çözmüştür kullanıcıları,

hepimizin nasibi bol olsun teşekkürler:

ıYı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
tamamda senden önceki gezen belirttiğin cihazların topladıkları neydi ve kaç tane topladılar acaba :unsure:
tabii öte yandan sende haklısın adam gpz 7000 le malın 1-2 mt yanından geçer gider peşinden sen ütüne gidersin yakalarsın oda ap ayrı bi olay...,

garret at pro lar sınırdaki demire değerli demiyor, birde objenin etrafında dönünce çoğunluk olarak kararlı çalışabilen cihazlar alınabilir, macro dur garret'dir her neyse
o konuda sınıfta kalan cihazları tercih etmeyin derim,

benim bu cihazlar katagorisinde beklentim bir tik fazla oluşu, oda çoklu frekans seçeneği 1.sırada
2. kendi istediğim programı yapabilmem, mesela aynı cihazın orx modeli var uzman ayarlarına erişimi yok
onu bile tercih etmiyorum,
@Aronia ustam ne güzel demiş " Birşeyler bulmak için cihazdan ziyade, şansa ihtiyacınız olacaktır. Şansınız bol olsun. " gayret şansı yükseltiyor.
Hangi cihaz olursa olsun (tabiki cihaz kalitesi büyük fark çıkarır) operatörde iş bitiyor.
övünmek gibi olmasın çıplak gözle bile çok sikke bulduğum oldu.:)
kısa anımı anlatayım.
bilindik ve çok güzel helenistlik dönem sikke atan bir sahaya geldik . şeftali bahcesi.bahce sahibi "senelerce binlerce makinacı geldi gezdi bişey kalmamıştır artık" dedi.
Arkadaş makina ile gezdi; eli boş "hadi gidelim buradan boşuna zaman kaybı" dedi.
hiç yerimden kımıldamandan,daha önce cihazla tarama yaptığı güzergahta,sürülmüş topraktaki yarısı toprağın içinde yarısı dışarda olan yeşilleşmiş sikkeyi parmağımla işaret ettim.önce göremedi. sonra görünce arkadaş şok oldu.
bu sever azimle tekrar sahada çalıştı.2/3 tane sikke aldı.(sikkeler bitmiş ama olsun)
Ümit bittimi varsa bile iş bitmiştir.

anksiyeteoğul

Yeni Üye
Çok fazla marka dedektör deneme fırsatım olmadı malesef, şu iyidir bu kötüdür diyemeyeceğim ama dedektörün başlık çapı çok fark ettiriyor onu söyleyebilirim. bende makro racer 2 var 24 lük başlık la 40 lık başlık arasında tek parada 15 cm kadar oynuyor.
demir ayrımı da çok net olarak yapıyor. Bence kullanım kolaylığı da çok önemli ağır cihazlar iyi kol antremanı da yaptırıyor.

Tantulus

Aktif Üye
Kemal paşa tarafımı ören yiğitler ben Manisa y .cobanisa