Harita arıyorum

GURBET

Yeni Üye
Selam arkadaşlar. Nikomedia kalesi ile ilgili harita görmüştüm internette önceleri. bu harita elinde olan varsa bana atabilirmi acaba.

GURBET

Yeni Üye
Belgenin birinde bahsediyordu. Tarihi nikomedia kalesi diye ÇALKAYA 28 ustam bu bilgiye sahip haritasınada sahip diye biliyorum. Haritayı bir görmem lazım tekrar. buradan atmasa bile özelden atsa olur.

Moderatör tarafında düzenlendi:

KoRaY

Yeni Üye
napacan nikomedia kalesini?orasının anası agladı bildiğim

ÇALKAYA 28

Moderatör
Moderatör
var tabiki kırklareline kadar gidersen yeri bulursun

edirne22

Editör
nikomedia duymadım
ama nikopolis hakkında bir araştırma var. http://istanbulavrupa.vgm.gov.tr/editor/file/Vakıf Restorasyon Yıllığı/SAYI 8/07_Havsa.pdf
bahsettiğin yer aynı yer mi bilmiyorum.
Hasköy Köyünün ova kısmında bu gün hisarlık denen yerin eskiden büyük bir roma kalesi olduğunu yazıyor.
daha sonra çok el değiştirmiş, yıkılmış vs. yakınlarında nekropol alanı varmış, otoban yapılırken mezarların bir kısmı ortaya çıkmış...

Hadrianopolis (edirne) savaşı başlığında adı geçiyor fakat dikkat etmek lazım, çünkü tarihte 4 tane farklı edirne (hadrianapolis) savaşı var. benim bahsettiğim 378'de yapılan.
ostrogotlar ve kuman türkleri birlik olup, doğu romaya (istanbul) doğru harekete geçmiş, Nikopolis kalesinde konaklayan roma askerleri edirneye doğru hareket etmiş, edirne yakınlarında karşılaşmışlar savaşmışlar ve romalılar yenilmiş.
muhtemelen bu savaştan sonra Nikopolis yağmalanmış ve kalesi yıkılmış...

Edirne Savaşı (378), Got Savaşlarının (376-382), ana meydan muharebesi.
Edirne Savaşı şu anlamlara da gelebilir:

bir kaç nikopolis daha var.
1- Yunanistan - Preveze yakınlarından bir köy "nicopolis"
2- Bulgaristan - Veliko Tırnova yakınlarında bir "nicopolis ad istrum" isminde eski bir yerleşim yeri.
3- Yunanistan - Selanik yakınlarında bir köy "nikopolis"

Son düzenleme:

GURBET

Yeni Üye
@Yok arkadaşlar bunlar değil ama edirne güzel bilgiler paylaşmışın. ellerine sağlık.

GURBET

Yeni Üye
@ÖMER HATTAP Çalkaya mesajıma cevap vermiyor her gün sitede ama :D
Paylaşmaktanmı hoşlanmıyor yoksa milletten bilgi toplayıp kendinemi saklıyor anlamadım :D