Harita. Çözüm için yardımlarınızı bekliyorum.

Theseus

Member
Harita sarı kağıt (teknik adını bilmiyorum) üzerine çizilmiş ve cok güzel korunmuş. Ekteki fotokopi çekilmiş. Aslının fotosu da mevcut. Harita üzerinde Osmanlıca olarak 1900 lu yıllardaki sehirlerin mevkilerin yerleri ve ebced oldugunu dusundugumuz rakamlar ve toplamlari yazılmış. Malın cinsi, ne şekilde taşındığı ve toplam miktari yazilmis. Yer Karadeniz bolgesi. Mağara deniz gören konumda.bunu hrt ya net olarak islenmis.

Mısır sefer gemilerinin soygunları akdeniz ege ve marmarada yapılmıştır. Mevkiler şimdiki Balıkesir, Çanakkale,yalova erdek civarıdır. Burdan kaldırdıklarını karadenize kadar taşımaları şüpheli.

Herneyse yerinizi haritada oturttuysanız şifreleri çözümlemeye uğraşın. Gerçekse malzemenin büyüğü en az 15 metre derinde zehirli ve tuzaklıdır.

blackpearl

Yeni Üye
Mısır sefer gemilerinin soygunları akdeniz ege ve marmarada yapılmıştır. Mevkiler şimdiki Balıkesir, Çanakkale,yalova erdek civarıdır. Burdan kaldırdıklarını karadenize kadar taşımaları şüpheli.

Herneyse yerinizi haritada oturttuysanız şifreleri çözümlemeye uğraşın. Gerçekse malzemenin büyüğü en az 15 metre derinde zehirli ve tuzaklıdır.
Malzemenin Karadeniz e gelişi direkt olma ihtimali var. Belgede malzemenin 18karatlik olduğu kalıba dokulmus şekilde olduğu bilgisi ingilizce olarak yazılıdır. Sanırım dogu Karadeniz tarafina doğru basilmak uzere Darphane ye götürülürken aksi bır durumda yükün bu mağaraya/bölgeye bosaltildigi ihtimali olduğunu da düşünüyoruz. Aslında yardım almak istedigim bır konu belgede bulunan birkaç tane Osmanlıca kelimenin karşılığı ve bazi işaretlerin anlamı. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Tekrar ediyorum bu yardım sonucunda herkes nasibini alacak Allah in izniyle. Saygılar

Theseus

Member
Dediğim gibi;

benim duyduğum okuduğum bilgiler ortadoğudan gelen gemi soygunlarından alınanlar daha önce yazdığım yerlerde toplanmış, burdan da ç0ğu gömülmüş ve bir kısmı bulgaristan ve romaya kaçırılmış.

siz bilgilerinizi paylaştıkça biz de fikirlerimizi paylaşırız.

Kristof34

DogacıyıZ
Haritanın bahsettiği bölge egede marmaris. Ebced kullanılmamış. Karmaşık dil okuyamıyorum.

blackpearl

Yeni Üye
geminin rotası ve tam varış noktası ileride.. akdeniz-ege-marmara-karadeniz... istikameti.

Theseus

Member
Harita aceleyle çizilmiş ancak ilginç bilgiler var.
Büyük ihtimalle orjinalinden aceleyle kopyalanmış.

18 karat malzemenin olduğu sayfada şifrelemeleri vermiş. 1 in,2 nin,3 ün karşılıklarını yazmış. haritayı okurken rakamları buna göre yerleştirin.

Bu da hediyesi:
Ekli dosyayı görüntüle 73628

blackpearl

Yeni Üye
Harita aceleyle çizilmiş ancak ilginç bilgiler var.
Büyük ihtimalle orjinalinden aceleyle kopyalanmış.

18 karat malzemenin olduğu sayfada şifrelemeleri vermiş. 1 in,2 nin,3 ün karşılıklarını yazmış. haritayı okurken rakamları buna göre yerleştirin.

Bu da hediyesi:
Ekli dosyayı görüntüle 73628
Haklı olabilirsiniz. Konum ve Bölgeler ve isimleri de yazilirken çok dikkat edilmemiş. Ancak dil olarak arapça ve Osmanlıca ağır basiyor. Bölge ve şehir adları eski yazılımları ile tutuyor. 1,2 ve 3 un karşılıkları arapça dört haneli sayılardan oluşuyor. Ancak belge de 1 burasi 2 şurası şeklinde bır belirtme göremedim. Siz ne dersiniz

crub

Yeni Üye
Ekli dosyayı görüntüle 73630

bölgenin karadeniz olduğunu nereden çikardin ?

Birincisi haritada betimlenen bu bölge KARIA yani marmaris...
Ikincisi haritan orjhinal değil , en iyi ihtimal orjinalden acamice kopyalanmiş.. Bölge isimleri yanliş geçmiş..
örneğin fiskos marmarisin antik adidir ama SMYRAG olarak yazdığı bölge SYRNA yani yeni adı ile BAYIRKÖY mevkiidir.

SENİ YÖNLENDİREN YANLIŞ YÖNLENDİRMİŞ

Son düzenleme: