harita ve kroki tarzi belgelere hangi sartlarda inanirsiniz..

deli firat

DOĞACI
[FONT=&quot]Define haritası çözüme başlamadan önce ilk adım Haritayı Tanımaktır:[/FONT]
[FONT=&quot]Haritayı komple anlama o kadar kolay bir iş değildir Haritayı komple anlamak için öncelikle haritadaki coğrafi yapının tam olarak içinde olduğundan emin olmalısınız. Elinizdeki haritanın içerisinde bulunan eski köy evleri, patika yol, dereler, yaşlı ağaçlar, çeşme ve benzer belirtilerle bire bir uyduğundan emin olmak harita çözümünde önceliğimizdir. Varsa haritadaki işaretlerin olması gereken yerde olup olmadığını kontrol edin. Kısacası haritadaki coğrafyanın içinde olduğunuzdan kesin emin olun. Gerekirse Google uydu haritalarından destek alıp üst üste çakıştırma yaparak her 2 harita arasında benzerliklerin var olduğunu saplayın. . Bu işlemin doğru olduğunu var sayarak 2. adıma geçiyoruz.[/FONT]
[FONT=&quot]Şimdi biraz pratik yapalım: Haritayı komple anlamanız için haritayı doğru yöne koyun, işaret ve haritadaki belirtilerin guruplara ayırın, unutmayın haritanın hangi kültüre veya döneme ait olduğunun bilin. Ermeni işaretleri ile Eşkiya, Osmanlı, Yunan veya Roma işaretlerin anlamları tamamen farklıdır. Haritanın komple okunması tamamen mantık ve profesyonelce çalışma sonucu olur. Haritayı etüt ettikten sonra kendiniz çizin. Haritayı çizemiyorsan haritayı komple anlamamışsınız demektir, haritayı tam olarak anlama babına pratik olsun diye haritayı bir kaç defa çizin bu şekilde detaylara inmeden haritayı komple anlamak mümkün değildir. Her detay etraflıca incelenmesi gerekir, eğer haritayı yönüne koyamıyorsanız hiç boşa uğraşmayın mutlaka yanlış yerde kazı yaparsınız. Defineci demek iyi araştırma yapan kimse demektir. Nokta belli değilse harita o noktayı işaret etmiyorsa konuyu baştan alın tekrar inceleyin. Noktası belli olmadan rasgele kazı yapmayın. Emek, para, zaman ve başarı arzunuzu boşu boşuna risk etmeyin.[/FONT]
[FONT=&quot]Define Haritası Nasıl Çözülür ?[/FONT]
[FONT=&quot]1. Adım haritayı arazide yönüne koyup işaretler saptamak profesyonel bir defineci için en fazla yarım saattir. Define haritalarındaki işaretler daha düzenli ve sistemlidir bu işaretleri 5 kısımda değerlendirmek gerekir.[/FONT]
[FONT=&quot]1: Yön ve mesafe veren işaretler
2: Nokta veren işaretler
3: Tuzaktan bahseden işaretler
4: Bölgeyi anlatan işaretler
5: Sahte işaretler >devamını daha sonra eklerim bir ustadan alıntı yaptım konunun iyi anlaşılması için haritanın gerçekliginden emin isek öncelikle mekana oturuyormu belirleyici yardımcı işaretler(mekan eski ismi patika yolar belirleyici işaretler ağaç olur çeşme olur üçgen kaya olur su gözeleri olur mağara olur vb) tam yerindemi öncelik bunları bulmaktan geçer[/FONT]

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
[FONT=&quot]Define haritası çözüme başlamadan önce ilk adım Haritayı Tanımaktır:[/FONT]
[FONT=&quot]Haritayı komple anlama o kadar kolay bir iş değildir Haritayı komple anlamak için öncelikle haritadaki coğrafi yapının tam olarak içinde olduğundan emin olmalısınız. Elinizdeki haritanın içerisinde bulunan eski köy evleri, patika yol, dereler, yaşlı ağaçlar, çeşme ve benzer belirtilerle bire bir uyduğundan emin olmak harita çözümünde önceliğimizdir. Varsa haritadaki işaretlerin olması gereken yerde olup olmadığını kontrol edin. Kısacası haritadaki coğrafyanın içinde olduğunuzdan kesin emin olun. Gerekirse Google uydu haritalarından destek alıp üst üste çakıştırma yaparak her 2 harita arasında benzerliklerin var olduğunu saplayın. . Bu işlemin doğru olduğunu var sayarak 2. adıma geçiyoruz.[/FONT]
[FONT=&quot]Şimdi biraz pratik yapalım: Haritayı komple anlamanız için haritayı doğru yöne koyun, işaret ve haritadaki belirtilerin guruplara ayırın, unutmayın haritanın hangi kültüre veya döneme ait olduğunun bilin. Ermeni işaretleri ile Eşkiya, Osmanlı, Yunan veya Roma işaretlerin anlamları tamamen farklıdır. Haritanın komple okunması tamamen mantık ve profesyonelce çalışma sonucu olur. Haritayı etüt ettikten sonra kendiniz çizin. Haritayı çizemiyorsan haritayı komple anlamamışsınız demektir, haritayı tam olarak anlama babına pratik olsun diye haritayı bir kaç defa çizin bu şekilde detaylara inmeden haritayı komple anlamak mümkün değildir. Her detay etraflıca incelenmesi gerekir, eğer haritayı yönüne koyamıyorsanız hiç boşa uğraşmayın mutlaka yanlış yerde kazı yaparsınız. Defineci demek iyi araştırma yapan kimse demektir. Nokta belli değilse harita o noktayı işaret etmiyorsa konuyu baştan alın tekrar inceleyin. Noktası belli olmadan rasgele kazı yapmayın. Emek, para, zaman ve başarı arzunuzu boşu boşuna risk etmeyin.[/FONT]
[FONT=&quot]Define Haritası Nasıl Çözülür ?[/FONT]
[FONT=&quot]1. Adım haritayı arazide yönüne koyup işaretler saptamak profesyonel bir defineci için en fazla yarım saattir. Define haritalarındaki işaretler daha düzenli ve sistemlidir bu işaretleri 5 kısımda değerlendirmek gerekir.[/FONT]
[FONT=&quot]1: Yön ve mesafe veren işaretler
2: Nokta veren işaretler
3: Tuzaktan bahseden işaretler
4: Bölgeyi anlatan işaretler
5: Sahte işaretler >devamını daha sonra eklerim bir ustadan alıntı yaptım konunun iyi anlaşılması için haritanın gerçekliginden emin isek öncelikle mekana oturuyormu belirleyici yardımcı işaretler(mekan eski ismi patika yolar belirleyici işaretler ağaç olur çeşme olur üçgen kaya olur su gözeleri olur mağara olur vb) tam yerindemi öncelik bunları bulmaktan geçer[/FONT]
yuzdeyuz hakli dogru bilgi ustam.orjinal bi evrakin pesine gidilecekse.bunlara riayet edilmeliki basari gelsin

deli firat

DOĞACI
yuzdeyuz hakli dogru bilgi ustam.orjinal bi evrakin pesine gidilecekse.bunlara riayet edilmeliki basari gelsin
Aynen kardeşim bende bir belge var mekanıda buldum ama bir yerde bir eksiklik var üçgenimsi kayada bitiyor herşey onu birtürlü bulamadım bakalım bu yaz tekrar gidecem hayırlısı ile

Mal bulanındır

Aynen kardeşim bende bir belge var mekanıda buldum ama bir yerde bir eksiklik var üçgenimsi kayada bitiyor herşey onu birtürlü bulamadım bakalım bu yaz tekrar gidecem hayırlısı ile
ustam zaten ciddi belge nokta vermez tamamlayici emareler ile yon gosterir belgedeki yonun sonu ile cografi yapi uyusuyorsa.cogunlukla enbuyuk sabit yerin ya icinde yada altindadir

SAHBAZ

Bilgili Üye
Belgelerin orjınallıgı 1000 yıllık ıncıl gıbı tartışma konusu oluşturur meşru dusunce sıze kalmıs ben toprak altından bulmadığıma ıtıbar etmem bu benım fikrim hayırlı geceler

Mal bulanındır

eskiya isi kovalayanlar..tum daglari .yagli balli sutlu kayalari bilenler.nokta adresleri servis edenler karakalem harita ustalari.nerdesiiizz.bilgi aktarinda feyz alalim.

Mal bulanındır

Define Haritaları Nerden veya Nasıl Bulunur?

Define haritaları babadan oğla şeklinde elimize ulaşabilir. Eski evlerde, yerleşim yerlerinde bulunabilir. Kayaların üzerine veya mağara duvarlarına çizilmiş olarak bulunabilir. Haritalar genellikle hayvan derisi üzerinde veya kayrak taşlar üzerinde olur. Deri haritalar çok çabuk deforme olur. Bu yüzden yorumlaması zorlaşabilir. Define haritaları parçalara bölünerek saklanmış olabilir. İncelerken haritanın tam olup olmadığına dikkat edin.

Sahte Define Haritaları – Sahte Haritalarla Yapılan Kandırmacalar

Son zamanlarda insanların sahte haritaları satmaya çalışma haberleri iyice arttı. Özellikle haritayı önce küple veya eski bir sandıkla toprağa gömüp sonra gerçekten bulmuş gibi çıkartırlar. Sonra “Ben bu işten vazgeçtim hakkımı sana satayım.” veya “Bana şu kadar para ver harita sende kalsın.” gibi yalanlarla yanlarındaki insanları dolandırmaya çalışırlar. Eğer ekip arkadaşınızı çok iyi tanımıyorsanız böyle durumlarda güvenmeyin. Aslında böyle insanlar haritayı düşük fiyatlarla size satmaya çalışmalarından çok çabuk şekilde fark edilebilir.

Tastan

Editör
Böyle kıymetli bilgilerle bilgiye ihtiyacı olan herkese ışık tutan ustadlarım allah sizden razı olsun güzel gönüllere selam olsun çaylar içinde eyw Mal bulanındır ustam

Keskingöz

Tüm Yorumlarım, Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Süper Moderatör
Tehcir dönemi orijinal harita metalimsidir. Çizimler yakılarak yapılmıştır boya ile değil.
Deri olan da vardır kumaş olan da.

yalnız çok az kimsenin bildiği bir durumu da aktarayım.
bazı belgeler kiliseye teslim edilmiştir.

Kilise görevlileri tehcir sırasında yolculuk ya da göç esnasında kiliseye yakın güvendikleri aşiret reislerine de bir örneğini bırakmış şu noktaya varırsak bize ulaştır ya da Şam’da metropol’mü diyorlar müftüleri gibi bir şey ona götür demişlerdir.
işte Şam’a ya da diğer kutsal alanlara ulaşamayan aileler kendi soyunca saklayıp sürdürdü.

kiliseye verilmeyen şahıs malları torundan toruna geçti geldi.

orjinal haritada; yönler ana mevkiler yüzyıllarca akan su kaynakları ve yüksek hakim dağlar, hiç yok olmayacak arsız ağaç köklerinin olduğu alanlar, kral Anıt mezarları, ana yollara bağlanan dereler vb mutlaka olmak zorunda ve Bilgiler detaylı bir şekilde verilmiştir yazı ile.
şu metrede şu vardır girişinde şunu koyduk şeklinde.

şarjım bitiyor aklıma gelince eklerim.

Son düzenleme:

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
ustam zaten ciddi belge nokta vermez tamamlayici emareler ile yon gosterir belgedeki yonun sonu ile cografi yapi uyusuyorsa.cogunlukla enbuyuk sabit yerin ya icinde yada altindadir
ne haritası var ne de krokisi,belgedeki ana işaret bu
sence para nerede ?

eskiya isi kovalayanlar..tum daglari .yagli balli sutlu kayalari bilenler.nokta adresleri servis edenler karakalem harita ustalari.nerdesiiizz.bilgi aktarinda feyz alalim.
gaza geldim al bir de görsel ekliyorum

Ekli dosyayı görüntüle 233787

Mal bulanındır