Hayırlı bereketli Cuma lar

Kamhi Leonard

PiSaGoR
Bir kıssa paylaşayım...

Sahih kabul edilen bir rivayete göre “Allah, Adem’i yeryüzünün her tarafından alınan toprak örneklerinin birleşiminden yaratmıştır. Bu toprağın çeşitliliğinden dolayı da Âdem’in nesli değişik karakterler taşır.” (bk. Ebû Dâvûd, Sünnet, 16; Tirmizî, Tefsîr, 2/1; Müsned, IV, 400, 406)

Melekler adem aleyh toprağını alırken.
"Sadece bir yerden almamışlar? Arafat dağından"

Bu durumu çok içerleyen arafat dağı üzüntülü inler.
Cenabı hak bunun nedenini sorar? (bildiği halde)

Arafat dağı hissiyatini paylaşır.

Bunun üzerine cenabı hak...

Kullarım senin üzerine çıkmaları ile haçları tamam olucaktır.
Bunun üzerine arafat dağı sükut eder.

Mevlamız mevlalığını yapıyor...
Yuregine saglik bizimle PAYLASTIGIN için bunu bilmiyordum doğruya doğru teşekkür ederim :)

kaynak

Yorumlarım resmi kazılar için geçerlidir.
Yuregine saglik bizimle PAYLASTIGIN için bunu bilmiyordum doğruya doğru teşekkür ederim :)
Rica ederim kamhi :)
Konu kıssa'dan açılmışken kurban bayramı olması hasabiylede aklımda olanlardan bir kaç tane adet daha paylaşayım inşallah..

Bir hadisi kudside mevlamız buyuruyor; Ben var idim hiç bir şey yok idi,bilinmekliğimi istedim bana ibadet edilmesini,sevgi sıfatımdan zuhur etti habibimin nuru,o nurdan yarattım kainatı.

İlk yaratılan..! Sevgili peygamberimizin nurudur...

Cenabı hak, sevgili peygamgamberimiz s.a v nurunu dört bölüme ayırdı, misal; güneş, ay, yıldızı yarattı, kalan teki tekrar böldü ve tüm kainat böyle şekillenirken kalan son nur'dan insanı yarattı.

Bu nur Adem aley vücudunda aşikar görülmekteydi.

Şeytan melun babamıza can verilmeden önce onunla çok oynardı, adem aley kırk gün kadar köşeye atılmış bir ceset gibiydi.

Can verildiği vakit, can henüz beline kadar gelmiştiki...kalkmaya çalıştı (acele etti) insanın sabırsız ve aceleci oluşu buradan gelir:)

Adem aley cennetdeki yasaklı olan yiyeceği hemen yememiştir:) " bir an düşündü " ilk yiyen havva anamız idi ve yemesi içinde teşfik eden yine havva anamız oldu:) kadının kocasına olan hıyaneti burdan gelir:)

Tabi cennetden dünyaya indirildiklerindede aynı bölge indirilmemiş ve birbirlerine 300 küsür sene sonra kavuşmuşlardır yine mevlamızın rahmetiyle, bu arada adem aley işlenen bu söz dinlememe hatası günahından dolayı utangacından başını kaldırıp semaya bakamıyordu...

Hemen yeri gelmişken , dünyada cıplak olması hasabi ile örtünmek istedi fakat hiç bir ağaç bunu kabul etmedi biri hariç..Bu ağacın hangi cins olduğu yolunda çeşitli rivayetler varsada muhtemelen öd ağacı olduğu düşünüyorum.Doğrusunu rabbim bilir.Ağaç adem aley örtünmesi için yardımcı olunca , cenabı hak ağacın bu hareketinin nedenini sordu...(bildiği halde) Ağaç ; Ya rabbi gördümki habibinin nuru adem üzerinde aşikar görünüyordu bende haya ettim deyince cenabı hak bunun üzerine o ağaca bir mis kokusu ihsan etti :)

Bu arada şeytanın cennete girerek, adem aley nasıl fenalık yaptığı hususunda belki merak edeniniz olabilir...

Yılan, evvelinde dört bacaklı tüylü çok güzel bir hayvanmıştı.
Şeytan buna bir teklifle gelir,yılanda kabul eder ve melun yılanın azı dişleri arasında cennete girmiştir.
Yılanın bu ihaneti hasabiyle cenabı hak yılanı karın üstü sürünmeye mahkum etmiştir.

Bazen yorum arasına mecaz anlamda eklerim yılan yılanlığını yapar:)

Kıssaları bir derleme çercevesinde paylaşmaya çalıştım ara bölümleri tabiki vardır çokda uzun tutmak istemedim.

Netice itibari ile ; Allah için yapılan her hareketi mevlamız görmektedir ve mükafatı ona aittir...
Her kötülüğünde cezası mutlak olarak karşılığı vericektir.

Kısaca boş yok :)

Ngdl51

Editör
Rabbim her zaman herşeyin hayırlısını verendir hayatinizda herşeyin hayırlısı olmasi dilegiyle hayirli cumalar

tatar26

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Hayırlı cumalar herkese

APOLLONUS

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Yedi yaşta Arslan Baba ya verdim selâm;
'Hak Mustafa emanetini eyleyin armağan'
İşte o zamanda binbir zikrini eyledim tamam
Nefsim ölüp lâ-mekâna yükseldim ben işte.Hurma verip, başımı okşayıp nazar eyledi
Bir fırsatta âhirete doğru sefer eyledi
'Elveda' deyip bu âlemden göç eyledi
Medreseye varıp, kaynayıp coşup taştım ben işte.Sünnet imiş, kâfir de olsa, verme zarar
Gönlü katı, gönül inciticiden Allah şikayetçi;
Allah şahid, öyle kula 'Siccin' hazır
Bilgelerden işitip bu sözü söyledim ben işte.Sünnetlerini sıkı tutup ümmet oldum:
Yer altına yalnız girip nura doldum;
Hakk'a tapanlar makamına mahrem oldum,
Bâtın mızrağı ile nefsi deştim ben işte.Nefsim beni yoldan çıkarıp hakir eyledi
Çırpındırıp halka ağlamaklı eyledi
Zikr söyletmeyip şeytan ile dost eyledi;
Hazırsın deyip nefs başını deldim ben işte.

Hayrlı cumalar dostlar.

gülbahçeli

Editör
apollonus eline sağlık gurban
hayırlı cumalar

Son düzenleme:

By.atilla

Aktif Üye
Selamün aleyküm günaydın .hayirli cumalar hayırlı isler