Hayran kaldım

deli firat

DOĞACI
Avcı av peşinde baktıkları yöne doğru en az 20 veya 30 mt ye kadar iyi bir araştırma yapmakta fayda var av ne olabilir tilki tavşan geyik gibi kayalarda figürleri veya kayada benzetmeleri aranmalı bu benim fikrim selametle

Ares-xl

Aktif Üye
Ustam bana kalırsa bunlar çok eski çağlardan kalma..
M.S hayvan motiflerini daha özenli görüyoruz.
Eskilerde geçim kaynağı av idi.
Doğal olarak ozamanlar da hayvanlar onlar için birer hazineydi.
Burada bir betimleme yapıldığı kanısındayım .Define ile ilgisi yoktur diye düşünüyorum.

Turko

Uzman
Ben anlam veremedim.

nik

Süper Moderatör
Süper Moderatör
nik ustam Burasının av sahası olduğunu düşünmüyorum, bu şekiller av ile alakalı değildir. Saygılar sevgiler
Bana söylermisiniz hangi sahne avla ilgili degildir madem avla ilgili değilse noktayi verebilirmisin ustam yada haritayı anlatin ve bizleri aydinlatin ustam.

Karabulut

Operatör
Usta oymada yapılmış Acaba anlatılmak istenen burada kesilen hayvanların ölüye adak yapıldığımı

Karabulut

Operatör
Yada burada olan bir olayın anısına yapılmış detaylı incelemek lazım

28karayel28

Moderatör
Moderatör
Ekli dosyayı görüntüle 221579@nik ustam,bu taşta gördüğümüz figür yada hayvan şekillerinin ne olduğunu anlayabilmek için Arkeoloji alanında uzmanlaşmış kişilerden destek almak gerekmektedir. Onlarında şudur diyebilmesi için bir takım çalışmaları gerçekleştirmesi gerekir. Siz av alanı dediniz tabiki sizin düşünceniz saygılıyım, fakat taşta hiçbir av ile alakalı insan, ok,yay ,bıçak mızrak yada av ile alakalı herhangi bir alet edevat yok, belkide sadece bir süslemesidir,bilemiyorum,tamamlayıcı işaretler
Ya kırılmış yada aşınmış, yakın çevrelerinde bir çok sunak vardır resimdede bir tanesi görülmektedir. Yine resimde gözüken kırılmış gibi gözüken yerde haç işareti varmış kırılmış. Bu alanın yakın çevrelerinde açılmış mezarlar vardır burasınında mezarlık alanı olma ihtimali yüksek bir çok desdekleyici unsurlar vardır,mezarlık alanında av sahası olmaz, ayrıca bu alan av sahası için uygun değildir. Saygılar sevgiler

Keskingöz

Tüm Yorumlarım, Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Süper Moderatör
Ustalarımın daha iyi idrak etmeleri için bir dahaki gidişinde ıslatıp kuruyunca foto çekmen tavsiyedir. Figürler avcılık ya da toplayıcılık üzerine değildir. Şifreler mevcut hatta hemen yakınlarda kapalı bir mağara olmalı onun araziye göre Güney batı tarafında mahsen var der.
İyisi mi siz detaylı fotoğraflarla güzel bir sunum yapınız.
Bu Arada mezar sahipleri askerlerdir.

nik

Süper Moderatör
Süper Moderatör
28karayel28 siz nasıl görmek istersen öyle görürsün.
Saygılar ve sevgiler

oguzkagan

Bilgili Üye
Ustam Kar düşmeden patikalar dolmadan uygun bir zaman diliminde bölgeye ulaşıp bu figürün çevresinde yardımcı işaretler araştırman gerekir diye düşünüyorum...

Alt taraflarında açılmış mezarların olması sizin şu an ki tahminlerinizin haklı temelini oluşturuyor bana göre.. Geçmişi bilemediğimiz için bazen basit gibi görünen bir ibarenin bile ne denli önemli yol gösterici olduğunu kıymetli ustalarımız defalarca tecrübe etmişlerdir...

Belki de zamanında av yapmayı seven önemli bir statüde ki yetkili kişi oralarda av yaparken öldü ve yahut kaza geçirdi veyahut oralarda avlanmayı sevdiği için ona ithafen anıtı oralara yapıldı veyahut bu simgelerle bunu betimlediler ...bir çok farklı fikir ve tahmin yürütülebilir...

Sonuçta bu figürler her neyi ifade ediyorsa illaki tamamlayıcı veyahut öncü diğer işaretlerin çevresinde olma olasılığı yüksek ihtimal. Eminim kafanızda bir şablon oluşacaktır..saygılar kolay gelsin ustama.

lagardel

Aktif Üye
selamlar;
kanımca at arabasını süren kişi resmedilmeye çalışılmış ama malesefki resimler yetersiz (eğer yardım istiyorsanız çevre resimleri eklemeniz yararınıza olacaktır.)

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Ekli dosyayı görüntüle 221503

Selamun aleyküm Ustam ilk aklıma gelen av hikaye görseli oldu ama bu taştakiler önde 3 küçük kurt ve arkada 1 büyük kurt bulunuyor. Kurt dememdeki sebep hiçbir av hayvanının kuyruğu dik olmaz. Ortadaki küçük kurdun önünde bir halka ve en arkada ise dikkat çeken 5-6 nokta belirtilmiş. Yanındaki kayanın resimleri tam olmadığından ne var belli değil. Bölgge olarak doğu karadeniz gibi görünüyor ve bana kalırsa burada eşkıya hikayesi yatıyor. Çevre resimleri mekanı ortaya çıkaracağı için eklememiş olabilirsin ama bunun baktığı istikamette neler olduğunu görmeden yorum yapmak sadece rastgele bilgi merkek demek olur. Çünkü her bölgenin betimlemesindeki hayvanlar çok farklı manalar taşıyabilirler.