Hiç Düşündün mü?

Kafkaslı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Hayat sınırlı…
Cebrail (as) peygamberimize gelerek: ‘’Ya Muhammed! Ne kadar yaşarsan yaşa bir gün öleceksin.Neyi seversen sev, bir gün ondan ayrılacaksın.Ne yaparsan yap, bir gün onun hesabını vereceksin.’’ demiştir.
Başıboş değiliz.Bütün hayatımız filme alınıyor.Yazıcı Melekler her şeyimizi yazıyor.Yaptığımız hiçbir şeyi itiraz edemiyeceğiz…
Hayatın hesabını vermek bir bakıma çok kolay, kurtulmak çok kolay.Bir bakımada hesabı vermek çok zor.
Bu hayat, edebi hayatı kazanmak için bir fırsat.
Müslüman olmak ‘’müslümanım’’ demek bir şeyler yapmayı ve farklı yaşamayı gerektiriyor.
Cenab-ı Allah: ‘’Kıyamet günü dünyada yararlandığınız nimetlerden elbette, elbette hesaba çekileceksiniz.’’ diye bildiriyor. (Tekasür:8)
Hiç düşündün mü?
-Cenab-ı Allah bizi niçin yarattı?
-Bize ne gibi nimetler verdi, neleri istifademize sundu?
-Bunların karşılığı bizden ne istiyor ne istemiyor?
-Nasıl yaşadığı, neler yaptığını, neleri ihmal ettiğini hiç düşündün mü?
-Ne gibi hazırlıklar yaptığına baktın mı?
-Allah Kur’an’da ‘’ fe eyne tezhebün = nereye gidiyorsunuz?’’ diyor, soruyor.
Hiç düşündün mü?
-İslam’ın neresindesin?
-Yaşadığın hayattan memnun musun? Allah razı olur mu?
-24 saatin kaç dakikasını Cenab-ı Allah’a ayırıyoruz?
-İslam, hayatımızın neresinde?Kur’an neresinde?Allah neresinde?
-Cenab-ı Allah sık sık bizi uyarıyor.Çeşitli şeylerle imtihan ediyor.Bunları değerlendire biliyor musun yoksa boş mu veriyorsun?
-Her gün beş defa Cenab-ı Allah : ‘’Hayye’al’es salah (haydin namaza) Hayye al’el-felah (haydin kurtuluşa) Esselatü hayrınminen nevm (namaz uykudan hayırlı dır)’’ bunu duydun mu?Buna uydun mu?
-Namaz, insanla küfür arasında perdedir, biliyor musun?

Ben beni aradım puslu aynada,
Buldum zannettiğim anda yitirdim.
Yaşamak denilen anlık rüyada
Göz açıp kaparken ömür bitirdim

Kafkaslı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Ölüm gelip çattığı zaman nasıl davranacaksın?Ayrılmak mı, kabul edeceksin, kavuşmak mı?Ölüme hazır mı olacaksın yoksa daha çok işim vardı mı diyeceksiniz?