Horasan mı?

Echibles

Member
Merhaba, bugün cubuklarla sinyal aldığım bir alanı yaklaşık 1,5m kadar kazdık. Dedektörle(toprak ayarı yapılması gereken bir cihaz) metal sinyali aldık ama alttan bi taş yapısı çıktı, kolay kırılıyor ve ufalaniyor. bu taşın üstünde metal sinyali alıyorum. Sizce devam etmeli miyim?
20220827_214051.jpg

Ekli dosyalar

eser34

Nasip Vaktine Esir...
Moderatör
Merhaba, bugün cubuklarla sinyal aldığım bir alanı yaklaşık 1,5m kadar kazdık. Dedektörle(toprak ayarı yapılması gereken bir cihaz) metal sinyali aldık ama alttan bi taş yapısı çıktı, kolay kırılıyor ve ufalaniyor. bu taşın üstünde metal sinyali alıyorum. Sizce devam etmeli miyim?
Ekli dosyayı görüntüle 302928
Usta hoş geldin.
Bu taş horasan sıvası değil usta. Malüm horasan sıvası içeriğinde tuğla parçaları, pişmiş toprak, yumurta akı gibi mukavemet arttırıcı bir çok öğeyi içinde barındıran bir eski zaman yapı malzemesidir. Kaldı ki sahada karşılaşıldığında kırmak için çok ciddi emek harcayıp, farklı teknikler kullandığımız sert bir tabakadır.
Elinde ki doğal olarak horasan değil. Fakat cihaz üzerindeyken altın diyor diyorsun. Bileşiminde metal tozları olabilir.
Evde o taşı ıslatıp kurumaya bırak bakalım🤔 Çabuk kurursa ki öyle olacaktır horasan değildir. Horasan harçları, süngerimsidir, suyu ciddi emer o yüzden kuruma süresi uzundur!

Echibles

Member
Hocam cevabin için teşekkür ederim. Cihaz taşa sinyal vermiyor. Taşın olduğu yere sinyal veriyor. Kırmaya çalışıyorum. Bir parça kopardım geç olduğu için. Bu şekilde 2 yerde karşılaştım ve yarım bıraktım. Cihaz 2 yerdedir aynı taş yapısına sinyal veriyor. Ve yerin 1 metre altında.

eser34

Nasip Vaktine Esir...
Moderatör
Hocam cevabin için teşekkür ederim. Cihaz taşa sinyal vermiyor. Taşın olduğu yere sinyal veriyor. Kırmaya çalışıyorum. Bir parça kopardım geç olduğu için. Bu şekilde 2 yerde karşılaştım ve yarım bıraktım. Cihaz 2 yerdedir aynı taş yapısına sinyal veriyor. Ve yerin 1 metre altında.
Sen taşın üzerinde sinyal aldığını söyleyince o şekilde söyledim usta. Çalışma alanının resimleri var mıdır?

Echibles

Member
Traktör ve avcılar geldiği için biraz ani ayrıldım şuan yaştan başka bisey yok maalesef

dardanos

Bakmakmı görmekmi
Süper Moderatör
Sevgili kardeşim selamun aleyküm. Evet bize davet çıkarmışsınız teşekkür ederim.
lakin ben kişisel davet değilde tüm ustaların fikirlerinin sorulması taraftarıyım.
Çünki bizim bilemediğimizi bilecek bir sürü kardeşimiz mevcut sitede sağ olsunlar.
Konuya gelince eser 34 kardeşim gereken her şeyi izah etmiş sağ olsun. Geriye bir şey kalmamış maşallah.

eser34

Nasip Vaktine Esir...
Moderatör
Sevgili kardeşim selamun aleyküm. Evet bize davet çıkarmışsınız teşekkür ederim.
lakin ben kişisel davet değilde tüm ustaların fikirlerinin sorulması taraftarıyım.
Çünki bizim bilemediğimizi bilecek bir sürü kardeşimiz mevcut sitede sağ olsunlar.
Konuya gelince eser 34 kardeşim gereken her şeyi izah etmiş sağ olsun. Geriye bir şey kalmamış maşallah.
Estğf. Abim, sizler de sağolun inşaallah.
Saygılar..

Echibles

Member
Ve diğer hocalarım diye not düştüm hocam. Zira dediğin gibi herkesin fikrine ihtiyacım var. @eser34 taşı ıslattım ama taş diyemiyorum kumlu bir yapısı bar sürekli nemli duruyor. Bu parçalar ayrıyken cihaz sinyal vermiyor. Birlesikken sinyal verme durumu olur mu? Gerçi öyle olsa her noktada öter. Kullanmış olduğum cihaz gold finder neon.

R00T

Profesyonel
Co Admin
alanın kendisini ve açılan noktayı görmek daha doğru olur.Kayalar arasında biriken kumlu mineraller zamanla mukavemet gösterir.Bu durum hatalı sinyallere neden olabilir.

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
Metal arama dedektorlerinin toprak ayarlarını derinliği artırmak adına uç noktalara ayarlarsanız; bu tip toprak ayarı yapılan katmadan diğer mineralli katmana geçişte hayali sinyal alıyor olmanız mümkündür. Cihazinizda varsa mod değiştirip mineralli toprak moduna alabilirsiniz. Ya da toprak ayarınızı daha dikkatli yapmalısınız.