Horasan ve Mineral Tanıma..!

mertebe

Aktif Üye
Selamun Aleykum Kıymetli Ustalarım..
Bizim bağdaki devasa kayaların yanında sertçe ve adeta kıtır kıtır diyebileceğimiz bir formda bir parça buldum. Dış yüzey, kayaların genel yapısında, iç yüzey ise kırıldıktan sonra fotolarda görüldüğü gibi çıktı.
Çubuklarla antrenman yapıldığında, ele numune alındığında doğruca bu parçaya yöneliyor. Kolları, dolayısıyla çubukları biraz açınca sinyal kesiliyor.
Sorum şu:
1. Ustaların Horasan dediği harç yapısı bu mudur?
2. Mineralli olma ve çubukları yanıltma tam da böyle yapılarda mı olur?
@jeolog @BulursamKader25 ustalarım nazik yorumlarını esirgemezse sevinirim.. Saygılar..
Ekli dosyayı görüntüle 269966Ekli dosyayı görüntüle 269967Ekli dosyayı görüntüle 269968Ekli dosyayı görüntüle 269969Ekli dosyayı görüntüle 269970Ekli dosyayı görüntüle 269971

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI

mertebe

Aktif Üye
Ustam, okuyorum bu tip bilgileri ama reel, elimin değdiği, gözümün gördüğünü tanımaya çalışıyorum.. Bu parça, Horasan harcıyla yapılmış bir sıvadan kopmuş parça mıdır? Anlamak ve öğrenmek istediğim bu, Bizimkisi tecrübesizlik işte.. ? ?

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
Sorduğunuz üstadlar size tatmin edici cevaplar verecektir. Ben size yandan minik tavsiyede bulunmak isterim.

Mineral,neredeyse arazide gözünün gördüğü her yerde var olan bir şeydir. Çubukları üzerine çekme konusunda heterojen şartlar barındırır.
Sıcaklık,diğer cevherler veya işlenmiş (demir,kiremit v.b) maddelerle birarada bulunabilirliği,kullanılan çubuğun metal cinsi,belirli bir mesafede toprak altında bulunan X bir diyamanyetik metal v.b. etkenler çubuğa etki eder.
Komplike bir durumdur ve yalın çubuk ile başedilemez.
Çıplak gözle doğaya/coğrafyaya/noktalanan yere bakılıp fikir yürütülerek anlaşılması da "net" olarak söz konusu değildir.

Aramalar ele numune alarak yapılırsa X2 sorun çıkacaktır.
Çubuk tutuş şekli ile tum minerali eleyip,çözebilmekte mümkün değildir.
Rast gelsin..

jeolog

Co Admin
Co Admin
Selamun Aleykum Kıymetli Ustalarım..
Bizim bağdaki devasa kayaların yanında sertçe ve adeta kıtır kıtır diyebileceğimiz bir formda bir parça buldum. Dış yüzey, kayaların genel yapısında, iç yüzey ise kırıldıktan sonra fotolarda görüldüğü gibi çıktı.
Çubuklarla antrenman yapıldığında, ele numune alındığında doğruca bu parçaya yöneliyor. Kolları, dolayısıyla çubukları biraz açınca sinyal kesiliyor.
Sorum şu:
1. Ustaların Horasan dediği harç yapısı bu mudur?
2. Mineralli olma ve çubukları yanıltma tam da böyle yapılarda mı olur?
@jeolog @BulursamKader25 ustalarım nazik yorumlarını esirgemezse sevinirim.. Saygılar..
Ekli dosyayı görüntüle 269966Ekli dosyayı görüntüle 269967Ekli dosyayı görüntüle 269968Ekli dosyayı görüntüle 269969Ekli dosyayı görüntüle 269970Ekli dosyayı görüntüle 269971
Horasan degil. Bu ornekler milyonlarca yil icerisinde dogada ince taneli minerallerin cokelmesiyle olusan kayalardir. Kimileri gevrek ve kirilgan olur kimileri sert olur.
Horasan nedir sorusuna youtube da cevap veren definecilerin anlattiklarini izlemeden evvel google uzerinden resmi anlatim yapan sitelerde yazanlari okumanizi oneririm. Sizin ornekler kumtasi-silttasi dir.