Höyüğe yakın yer

mehmetce

Member
Selamın Aleyküm Öncelikle,

Ustalar fotograf alamadım alandan ama çalışma aynen çizdiğim gibi. Burası iç anadoluda bir yer. Eskiden beri buralarda yaşanmışlıklar olduğu söylenir, alanın hemen 250 metre yakınında çok büyük bir höyük var. Şimdi burada kayaların üzerinde ki işaretlerden yola çıkarak alan tarama ve çubuk tuttuk. Hemen işaretlerin olduğu kayanın önüne boşluk verdi. zaten iki oymadan önde olanın verdiği akıntıda o tarafı gösteriyor. Biz orada çalışma yapar iken yaklaşık 2- 2,5 metre aşağıda tavan olabileceğini düşündüğümüz bir kaya ile karşılaştık kaya boyunca devam ettik, etrafı insan kafası büyüklüğünde taşlarla örülmüş gibi çıktı ve süreklide çıkıyor daha derine inemedik. Bu ana kayanın ön tarafında açılı bir şekilde yerleştirilmiş iki tane büyük taşa geldik taşlar aynı şekilde ki gibi duruyordu. İnsan gücü ile çıkartılması mümkün değil ama bizde traktörle çekerek çıkardık mecburen. Çektiğimiz taşların altı toprak ve kum karışık çıktı. Güvenlik sebebi ile ara vermek zorunda kaldık. Şimdi doğru yerde miyiz? nasıl bir yol izlememiz gerekiyor.Ekli dosyayı görüntüle 260029

mehmetce

Member
En solda ki kaya ana kaya yaklaşık yüzsekliği 2 metre eni boyu ise 3 er metre gelir. Üzerinde ki küçük işaretler ise oymalar. İki tane farklı noktalarda var iki tanede bir biri ardına birleşik. biz birleşik olana bakıyoruz.

mehmetce

Member
Ustam aynen buna benzer, ama sal taşı düz değil bizim yine bir kaya kullanılmış galiba, biz önde ki iki eğik taşı çıkardıktan sonra toprak kum karışımı geldi ama devam edemedik. Şimdi oradan aşağıya doğru inip kapak olan kısmamı geleceğiz onu öğrenmek istiyorum.

mehmetce

Member
Usta böyle bir şeyden mi bahsediyorsun bizlere acaba, gözle görmeden yorum yapmak pek akıl karı değil ama devam edeceksiniz gibi duruyor.

Ekli dosyayı görüntüle 260040
Ustam birde çalışır iken yaklaşık 1,5 metre derinde küp parçaları buldum. İki adet ek büyüklüğünde. bizim kapak kısmından daha önce hiç uğraşılmamış belli o iki kayayı tek tarktörle bile çıkaramadım iki traktör kullandım

The Thing

C*
Süper Moderatör
Sal taşı dediğim yerde net boşluk tespitini yapın, emin olduktan sonra işleme devam edin.
Benim çizdiğim var sayimdır.

The Thing

C*
Süper Moderatör
Ustam birde çalışır iken yaklaşık 1,5 metre derinde küp parçaları buldum. İki adet ek büyüklüğünde. bizim kapak kısmından daha önce hiç uğraşılmamış belli o iki kayayı tek tarktörle bile çıkaramadım iki traktör kullandım
Küp kırığı çıkması bazen meftayıda ugurlarken ardından bazı gelenekleri yerine getirirler oda olabilir başka bir seyde, iyidir.
Foto olmadan yorumlar kısıtlı gelecektir.

mehmetce

Member
orada boşluk veriyor ustam, hatta demir boru ile vurduğumuzda bile ses geliyor. Birde ustam biz o sal taşı denen yeri açtığımızda kayayı yani çok sertti. Şimdi üstünden 1,5 ay geçti gittiğimde o kayadan elle parçalar alabiliyorum küçük ve elimde kum gibi ufalanıyor. bu ne olabilir sizce

The Thing

C*
Süper Moderatör
Elle parçalanamaz sabittir sert olur garip.

The Thing

C*
Süper Moderatör
Birde burada aşağı kazacağız tuzak olma ihtimali varmıdır ustam
Tuzak olmasa bile mezarın kendisi tuzaktır zaten, anlattıklarına göre ağır işçilikli bir mezar, fakat makine var ise uzak çaplı çalışacaksın fazla sokulmayacaksın, gazdan bahsetmiyorum zaten onu biliyorsun.