Ilk ibadet-ilk namaz-ilk tövbe

GERMO

Engellendi
Selamünaleyküm Kıymetli Definatör kardeşlerim, benim kimseye akıl verecek kadar bir yetenegim yok sadece okuduğum öğrendiğim güzel bilgileri siz kardeşlerimle paylaşmak istiyorum,

İnsanlık tarihinde ilk namaz kılan Hz.Adem As dır,
Ilk öğlen namazını kılan Hz Davut As dır,
İlk ikindi namazını kılan Hz İbrahim As dır,
İlk akşam namazını kılan Hz İsa As dır,
İlk yatsı namazını kılan Hz Yusuf As dır,
Daha sonra insanlığa 5 vakit namaz farz kılındığında, ilk 5 vakit namazı kılan Hz Muhammed Sav dir,

Peygamberimize vahyin açıktan geldiği günde, Cebrail As, Peygamberimiz Sav e abdest almayı öğretti, daha sonra Cebrail As ayağa kalkarak peygamberimiz Sav le 2 rekât namaz kılarak namaz kılmayı öğretti, daha sonra mutlu bir şekilde eve dönen peygamberimiz Sav Cebrail As ın öğrettiği şekilde Hz Hatice ye hem abdest almayı, hemde namaz kılmayı öğretti,

Peygamberimiz Sav ilk namazını pazartesi günü kılmıştır, Hz Hatice de pazartesi günü sonunda ilk namaz kılma mutluluğuna ermiştir,
Bilim adamları tarafından yapılan araştırmada vücudumuzda 700 (BAN) biyolojik aktif nokta bulunmaktadır, bunun 66 tanesi acı hissi duyarlı aktif noktalardir.

İnsan vücudunda 66 acı hissetme noktası Var, bunun 61 i abdest aldığımız noktadadır,

Cennetten kovulan Hz Adem As rabbimizden ögrendigi kelimelerle, Allah cc, ya şu şekilde af ve tövbe etmiştir.
"Allahım, seni Tenzih ederiz, senden başka hiçbir ilah yoktur, Rabbim ben kendi nefsime zulmettim, günahımı bağışla, şüphesiz sen gafursun, sen Rahimsin.

Son düzenleme:

Diyar22

Yeni Üye
Güzel paylaşım yuregine saglik

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Allahım, seni Tenzih ederiz, senden başka hiçbir ilah yoktur, Rabbim ben kendi nefsime zulmettim, günahımı bağışla, şüphesiz sen gafursun, sen Rahimsin.

Yuregine saglik ustam.
Yalniz su namaz konulari hadismidir ustam, kaynagini biliyormusunuz ilk defa okudum. Selametle saglicakla insALLAH u teala

Dampiel

Aktif Üye
Babamız Hz.Adem a.s zelle(küçük hata)ya uğrayıp rabbimize yalvarırken;
Ya Rabbi! Muhammed’in hakkı için beni affetmeni istiyorum.’ dedi.

Rabbimiz;
‘Ey Âdem! Kendisini daha yaratmamışken, sen Muhammed’i nereden öğrendin?’ diye sordu.

Âdem a.s:
‘Ya Rabbi! Sen beni yaratıp ruhundan bana üflediğinde, başımı yukarıya kaldırdım. Arşın sütunlarında “La ilahe illallah, Muhammedun resulullah” yazılı olduğunu gördüm ve bundan anladım ki, ismini kendi isminin yanında yazdığın kimse yarattıkların arasında sana en sevgili olandır.’

Bunun üzerine Allah c.c şöyle buyurdu:
‘Ey Âdem, doğru söyledin; hiç şüphesiz Yarattıklarımdan bana en sevimli olan Odur. Onun hakkı için istediğinden seni bağışladım. Bilesin ki, eğer o olmasaydı, seni yaratmazdım..

Son düzenleme:

GERMO

Engellendi
Güzel kardeşim bir ara bir siteden not etmiştim bilgileri, not etmeyi seviyorum, yeterki insanı günaha teşvik etmesin, doğruluğuna eminim, ama yanlıştan rabbim korusun ,araştırmak üzere incelenebilir,
Allahım, seni Tenzih ederiz, senden başka hiçbir ilah yoktur, Rabbim ben kendi nefsime zulmettim, günahımı bağışla, şüphesiz sen gafursun, sen Rahimsin.

Yuregine saglik ustam.
Yalniz su namaz konulari hadismidir ustam, kaynagini biliyormusunuz ilk defa okudum. Selametle saglicakla insALLAH u teala

Son düzenleme:

GERMO

Engellendi
Kardeşlerim biliyoruz duyuyoruz hadisler bile değiştirilmiş birileri tarafından, bir 3 veya 5 değil birkaç yerden araştırmak lazım, hani alimlerin ortak görüşü var, dini bir konuda biri var, diğeri yok derse onu yapmayabilirsiniz, hani Namazda her iki oturuşta ettahiyatuda kelimei şehadet getirirken sağ el işaret parmağı kaldırılsın veya kaldırılmasın diyenler olunca, ortak görüş işaret parmağınızı kaldirmayabilirsiniz, çünkü Allah cc nun bir ve tek olduğunu zaten biliyoruz, kardeşlerim zaten yazılarda paylaşımlarda yanlış olanı araştırarak bilgilendirelim birbirimizi, çünkü bu sen ben değil, bu bizlerin sorunu meselesi, Allah cc hepinizden razı olsun inşallah.

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Kardeşlerim biliyoruz duyuyoruz hadisler bile değiştirilmiş birileri tarafından, bir 3 veya 5 değil birkaç yerden araştırmak lazım, hani alimlerin ortak görüşü var, dini bir konuda biri var, diğeri yok derse onu yapmayabilirsiniz, hani Namazda her iki oturuşta ettahiyatuda kelimei şehadet getirirken sağ el işaret parmağı kaldırılsın veya kaldırılmasın diyenler olunca, ortak görüş işaret parmağınızı kaldirmayabilirsiniz, çünkü Allah cc nun bir ve tek olduğunu zaten biliyoruz, kardeşlerim zaten yazılarda paylaşımlarda yanlış olanı araştırarak bilgilendirelim birbirimizi, çünkü bu sen ben değil, bu bizlerin sorunu meselesi, Allah cc hepinizden razı olsun inşallah.
Simdi abim benim, namazda parmagi kaldirmak yada kaldirmamak yada namazda elini gobeginin altina yada ustune veya gogsune birakip birakmamak, bunlar ictihadi konulardir bunlarda sorun yok, aksine bunlar islamin zenginligidir. Sahabiler gorduklerini yansitmislar bizde onlardan birini yapiyoruz insALLAH c.c bu farkli bir konu.
Fakat ustte yazdiginiz namaz konusunda kaynak yoksa buda yanlis bilgi olur, cunki bu saydiklarinizi bize ancak rasulullah s.a.s haber verebilir. Ben o yuzden sordum abim, belkide hadistir bilmiyorum. Sordum ogrenmek icin sadece. Hakkini helal et yanlis anlasilmak istemem. Selametle saglicakla kal insALLAH c.c.

GERMO

Engellendi
Mirkut kardeşim, Estağfurullah ben kimseyi nede kardeşimi yanlış anlamadım, çünkü bilgini az çok yorumlarda görüyorum, inanki hatırlamıyorum, hani bazen not alıyorum veya kopyala yapıştır yapıyorum güzel bilgileri, dediğim gibi incelemek araştırmak lazım, birde hep derim, eger bir bilgi beni gunaha tesvik etmiyorsa iyi bir bilgidir, çünkü bu deccaliyet çağında ne iyiyi görecek göz, ne yanlıştan kaçacak yürek kalmış ümmette, yine hamdolsun biliyoruz, esirgeyen koruyan bagislayan rabbimizdir, Allah cc razı olsun kardeşimden,

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Mirkut kardeşim, Estağfurullah ben kimseyi nede kardeşimi yanlış anlamadım, çünkü bilgini az çok yorumlarda görüyorum, inanki hatırlamıyorum, hani bazen not alıyorum veya kopyala yapıştır yapıyorum güzel bilgileri, dediğim gibi incelemek araştırmak lazım, birde hep derim, eger bir bilgi beni gunaha tesvik etmiyorsa iyi bir bilgidir, çünkü bu deccaliyet çağında ne iyiyi görecek göz, ne yanlıştan kaçacak yürek kalmış ümmette, yine hamdolsun biliyoruz, esirgeyen koruyan bagislayan rabbimizdir, Allah cc razı olsun kardeşimden,
ALLAH u teala sendende razi olsun abi bas tacisin. Fakat ustte yazdiginiz gibi bilgili biri digilim:) bundan emin olabilirsin abi, sadece olene kadar arastirmakla ogrenmekle yukumlu bir kulum, biz musluman kardeslerimizin tozu dahi olamayiz, sahsim yani. Selametle saglicakla kal insALLAH c.c

Tastan

Editör
Niyet halis olunca yanlışa yer yoktur hakta mesele dogru olanı paylaşmaksa niyet tabidir sonuca yüregine saglık ustam selametle..