İmza kampanyası başlatmışlar

oguzkagan

Bilgili Üye
Selamun Aleyküm değerli site sakinleri hobidaşlar... Anadolu Defineciler derneğinin kapattırılmasının ardından şimdi de arkeolog dernekleri ve grupları metal arama dedektörlerinin satışının yasaklanması için imza kampanyası başlatmışlar...

Ekli dosyayı görüntüle 236460

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Güzel bir başlangıç olmuş. Birşeylerin yoluna girmesi biryerden başlanması gerekecekti. Biz gizli defineciler olarak (artık ne kadar gizliysek :174:) hiçbirşeye ses çıkaramıyorduk. Şimdi durum dedektör üreticilerine sirayet edeceğinden hepsi arkasındaki adamlarıda arkasına alarak belli bir yasanın çıkması konusunda baskı uygulayacaklardır. Bu iş bir şekilde bizim için ya olumlu yada olumsuz bir yasa çıkmasına kadar gidebilir. En azından bu belirsizlik ortadan kalkmış olacaktır diye düşünüyorum.

The Thing

C*
Süper Moderatör
Valla ne diyek incelediği yerden kopsun, ya herro ya merro.

odin

Editör
dedektor konusu bencede iyi kotu acikliga kavussun. millet vergisini veriyor ama kullanamiyor. bu sacmalik en azindan ortadan kalkar. o degilde cubuk sakul ve benzerlerinide yasaklatmasin bunlar kahkaha

Smokin

Moderatör
Moderatör
Şimdi dedektörculer düşünsün. Bu mevzu bizim işimize yarar

Tastan

Editör
Mevzunun sonu umarım lehimize olur en azından neyi yapıp neyi yapamayacagımızı biliriz bu arkeolar ne ister neden rahatsızlar bukadar hazımsız davranıyorlar düşünmek gerek

Apollon01

Moderatör
Moderatör
@odin @Smokin @dadas_25 ustalar adamlar gemi azıya almış, çubuk falan bile yasaklanabilir bakın burası Türkiye, bu konuda dünya da olmayan herşey burda değil mi? yaa arazide geziyorum elimde 2 tane çubukda değil tel var, 2 mm. biri görüyor hemen diyor define mi arıyorsun hocam, saklıyorum ama adam inanırmı? ne gülünç bir durumdayız, tamam dedektör satışları dursun, hiç dedektörüm yok almayacağımda inşallah, çubuklar bana yeter artar bile, bu güne kadar alanlar , deli para verenlerin durumu ne olacak? onlarda elindeki cihazı toprağa mı gömecek? bunun izahı nasıl olacak? Allah akıbetimizi hayreylesin inşallah....... kendileri kazı yapar bir kaçtane çanak çömlekten başka bişe bulunmaz, vatandaşa gelince yasaklansın iyi be,kaymak hep bize vatandaş aman görmesin duymasın bilmesin, ne diyeyim @Mal bulanındır Tastan ustalarım hale bakın yaaaa, ben hiçde iyimser değilim lehte değil aleyhte karar çıkar bence, inşallah yanılırım lehte karar çıkar ama......... sözün bittiği yer

Son düzenleme:

Smokin

Moderatör
Moderatör
@odin @Smokin @dadas_25 ustalar adamlar gemi azıya almış, çubuk falan bile yasaklanabilir bakın burası Türkiye, bu konuda dünya da olmayan herşey burda değil mi? yaa arazide geziyorum elimde 2 tane çubukda değil tel var, 2 mm. biri görüyor hemen diyor define mi arıyorsun hocam, saklıyorum ama adam inanırmı? ne gülünç bir durumdayız, tamam dedektör satışları dursun, hiç dedektörüm yok almayacağımda inşallah, çubuklar bana yeter artar bile, bu güne kadar alanlar , deli para verenlerin durumu ne olacak? onlarda elindeki cihazı toprağa mı gömecek? bunun izahı nasıl olacak? Allah akıbetimizi hayreylesin inşallah....... kendileri kazı yapar bir kaçtane çanak çömlekten başka bişe bulunmaz, vatandaşa gelince yasaklansın iyi be,kaymak hep bize vatandaş aman görmesin duymasın bilmesin, ne diyeyim @Mal bulanındır Tastan ustalarım hale bakın yaaaa, ben hiçde iyimser değilim lehte değil aleyhte karar çıkar bence, inşallah yanılırım lehte karar çıkar ama......... sözün bittiği yer
Tamam haklisinda elden birşey gelmiyor. Kanunlarda değişiklik şart. Belki de olumlu şeyler olabilir

oguzkagan

Bilgili Üye
İş sadece dedektörlerle sınırlı değil internet siteleri sosyal medya grupları dahil tüm hobidaşların etkileşim içerisinde bulundukları her alanı kapsayacak şekilde ilerleyecek gibi duruyor ...olur yada olmaz ayrı konu ama durumun gidişatı çok adil ve hakkaniyetli bir şekilde ilerleyecek gibi durmuyor..
Her şer'de bir hayır vardır misali inşallah sonunda hepimizin umduğu/ummadığı güzel ve adil haberler bizim lehimizde gelişir.

mayhem

Co Admin
Co Admin
internet üzerinden olmaz o kadar çok sosyal alan varki bunun bir çözüm olmayacağını bilirler . cihaz zaten yasak kullanılması türkiyede silahta yasak ama her evde vardır satışıda serbest gibi :D bu iş bence daha iyi olur kötü olmaz sadece zamanı var ve yavaş ilerliyor bu mesele .

hayalsaati

Bilgili Üye
Hayırlı geceler. Kimseyi tanımam kendi çapımda uğraşırım. Ustam dedim burdaki tanıdıklarıma. Sordum cevaplar aldım. İlk geldiğimde kimsin diyen de oldu hak verip saygı duydum

..........
Derneği buraya gelmeden duymuş takip etmiştim. Ancak çok doğru bir kuruluşun çok yanlış kişilerce kurulmuş olması olarak değerlendirdim. Sadece cesaret edip böyle bir derneği kurmalarını da taktir ettim. Ama devamında büyük yanlışlıklar vardı. İsim vermeyeceğim zira herkes kim olduğunu biliyor. Videolar çekip küfürlerle meramını anlatan kişiden bahsediyorum. Bu kişiler senin benim ve adımız artık defineci saklamaya gerek yok. Tüm definecilerin adına hareket edildi. Ve baktığımızda bu kişiler definecilere dedektör satarak gelir elde eden kişiler. Videoda ise falanca yere gittim yol parası benden çıktı diyecek kadar da dar görüşlü kişiler. Tanır mıyım hayır sadece youtube üzerinden seyrettiğim videolarda bu kişiler beni temsil edemez dedim. Evet adımıza defineci dedik. Anıtları yok eden şehit mezarlarını bile talan eden kişileri defineci olarak kabul edemediğim gibi defineci derneği deyip küfredenleri de de defineci kabul etmiyorum.

...........
Bir sorum var aslında cevabını bildiğim. Dernek kapatıldı mı yoksa dernek kendini mi kapattı? Bir hakkın elde edilmesi için doğru yoldan gidilmeliydi. Bana göre bu böyle olmadı. Defineci yıkan yok eden olarak algılanıyor. En büyük eleştiri de bu zaten. Peki bu eleştiri yanlış mı? Ustalarım çok iyinbiliyorsunuz neler yok edildi. Her defasında kızdık yazık dedik.
Defineci kültürel mirasa da sahip çıkacak. Aslında devletin bir politikası var. Herkesin nerede ne yaptığı adım adım belli. Kazıyoruz ses çıkaran yok ama ne zaman birikeri bir şey buluyor o zaman devlet ortaya çıkıyor. O kadar ermeni evi kilisesi yok edildi ses çıkaran oldu mu? Hatta ben şunu düşünüyorum geçmiş 100 yılda ermeni izleri yok edebilmek için devlet definecileri kullandı. Arkeologlar okullu ünvanları da var.defineciler ise arazide yetişme. Bu ülkede hiçbir prof doç sıradan birinin buluşunu fikrini kabul etmez. Ben yaşlardakiler bilir Ziya Özel isimli biri ben bir ilaç buldum gelin patent alalım dedi. Yer yerinden oynadı froflar doçlar adama etmediği hakaret kalmadı. Sonuç Ziya Bey hollandada patent aldı.
.........
Öyle bir ünvanımız var ki DEFİNECİ ....
Hangi meslek olursa olsun başarıya ulaştığında çığlık atar paylaşır. Tek başarısında çığlık atamayandır defineciler.
.......
Ne yazmaya çalıştığımı bile doğrudan yazamadım laf uzadı gitti.
........
Kanunlar değişmeli kısmına girmeyeceğim bunda hem fikiriz. Ancak profları doçlar arkeologları lütfen haklı çıkarmayalım. Bilinöli olalım. Tarihi değerlerimize sahip çıkalım. Herkes biliyor definecilerin neleri gün ışığına çıkardığını. Ama bu gündeme gelmez falancada kırılmış abideler günlerce haber olur. Kanun ne olursa olsun bizler için bundan kötüsü olmaz. Gündüz herhangi biriniz dedektörle rahatça gezebiliyor musunuz? Yer tesbit ettiniz açabiliyor musunuz? Eee ne kaygı ediyoz daha kötüsü belki bu siteleri kapatmak olur ki o da bu sanal alemde imkansız.
Üç aylar hayırlar getirsin .... Saygılar...

Tastan

Editör
Apollon01 üstadım farkında olsakta niyetimize tabi olmaya caba gösteriyoruz iyi düşünelim iyi olsun düşüncesiyle