İnce kum

ragıp

Uzman
Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. her türlü güvenlik önlemini alıyoruz.
Sizce bu ince kum bu kadar uzun devam etmesi normal mi veya önerdiğiniz farklı bir durum var mı.
Genişletme ve güvenlik önlemi haricinde ustam.
ustam, yola devam
hiç hız kesmeyin

Mrkn

Member
Teşekkürler. Çalışma alanımız dar değildi fakat metreler ilerledikten sonra daralmaya başladı. Fakat şuan çok dar bir alan değil.
Açma şeklini yanlara doğru genişleterek yapmak daha sağlıklı olacak.
İnce kum tam olarak hatırlamıyorum fakat 1.85 den sonra çıkmaya başladı. Şuanda 3 metre oldu ince kum devam ediyor.
Şişleri deneyin, Test edin. 120 lik şiş hala kumda gidiyorsa bana gore orasi kum ocagi yapilmak için yaratilmiş.Gerçi bu konuyla ilgili jeolog ustam daha iyi bilgi verebilir size ama Kumu sadece deniz, gol, dere gibi yerlerde aramamak gerekir, böyle olsaydi bütun patates tarlalari sahillerde olurdu. :) burda ne isi var bu kumun diye düsünmeyiniz. anladigim kadariyla güvenlik tedbirinde bildiginizi okuyacaksiniz ama bilmelisiniz ki kum katmani üstteki toprak katmanini tutmaz. (Kendimden bu kadar emin konusmamin sebebi ayni tecrübeyi yaşadigimdandir.). Hayirlisi olsun. ragıp ustamin da dediği gibi hız kesmeyin, devam o halde..

kanarya22

Yeni Üye
Şişleri deneyin, Test edin. 120 lik şiş hala kumda gidiyorsa bana gore orasi kum ocagi yapilmak için yaratilmiş.Gerçi bu konuyla ilgili @jeolog ustam daha iyi bilgi verebilir size ama Kumu sadece deniz, gol, dere gibi yerlerde aramamak gerekir, böyle olsaydi bütun patates tarlalari sahillerde olurdu. :) burda ne isi var bu kumun diye düsünmeyiniz. anladigim kadariyla güvenlik tedbirinde bildiginizi okuyacaksiniz ama bilmelisiniz ki kum katmani üstteki toprak katmanini tutmaz. (Kendimden bu kadar emin konusmamin sebebi ayni tecrübeyi yaşadigimdandir.). Hayirlisi olsun. @ragıp ustamin da dediği gibi hız kesmeyin, devam o halde..
Kusura bakmayın yazdığım yanlış anlaşıldı galiba. Asla kendi bildiğimizi okumayacağız. Burda yazılan önemli bilgileri dikkate alarak işlem yapacağız.
Şuan dediğiniz gibi şişlemek en mantıklı durum.

jeolog

Co Admin
Co Admin
Diyebileceğim şey hep aynı bu tip durumlarla karşılaşıldığında... Ben şüpheye düştüğümde hemen yaptığım işlemin aynısını konuyla alakalı olmadığını düşündüğüm biraz daha ilerisinde yaparım... Benzer duruma rastlıyorsam saha yapısı bu derim. Rastlamıyorsam bir emare bulana kadar devam bulamazsam da kısmet der geçerim...
Şimdi Roma veya başka bir medeniyetin yapı ve inşaat teknikleri nasıldır bilmiyorum o yüzden sana teknik anlamda bir yardımım olamayacak. Kolay gelsin.

Şirvan

Operatör
Bu kadar kum çıkmasi normal.değil neye göre işlem yaptiniz bilmiyorum ama şunuda düşünmeden edemiyorum acaba kum tuzağı olan yerimi boşaltıyorsunuz öyle.ise 1.2 mt kayaya rastlarsıniz şişleme en mantıklısi burda kayaya denk geliyorsa birkaç mt kayma olmuştur

sğlm

Aktif Üye
Slm bende Ragıp ustaya katılıyorum kum olayı tehlikelidir tehlikesi sudur ki toprak kayabilir Allah muhafaza eylesin ... Özelikle kayaya denk gelirseniz çok dikkatli olun . Alanı geniş alın hatta tehlike provasını yapın.. bakın bakalım tedbirde eksiniz var mı ... Allah sizi korusun gönlünüze göre versin

DİVANE

Moderatör
Moderatör
kanarya22 kardeşim ince kumla bulunduğunuz yerle çukur yan duvarlarıyla renk uyumu varmı varsa muhtemelen o çukur veya altta oda yada ne varsa ordan çıkan taşı ve toprağı inceltip orasını tekrar doldurmuşlardır muhtemel olasılık belli bir mesafede biter dikkatli bir şekilde devam edip etmeyeceğinize karar vermelisiniz saygılar

murat76

Aktif Üye
Merhaba ustalar. Çalışma yaptığımız alanda ilk kez farklı bir olay ile karşılaştık.
Yüzeyi geçtikten sonra ilk olarak çok küçük beyaz taş (kireç gibi) işlemi tamamlayıp altına indikten sonra küçük küp parçaları çıktı.
Küp parçalarından sonrada sarı toprak ile karşılaştık. Sarı toprağı geçtik daha sonra yeşil toprak bu toprağı geçtikten sonra ince kum karşımıza çıktı.
İnce kum o bölgede bulunan bir toprak çeşidi değil. Genellikle su akan dere kenarında bulunan tür. İnce kum 1.65 metreden sonra çıkmaya başladı. Şuan 3 metre fakat halen devam ediyor. Ve bitecek gibi de görünmüyor. Sizce bir sıkıntı var mı ? yoksa devam edelim mi veya farklı bir görüşünüz var mı ? Teşekkürler.
Ustam sizin yaziyi okurken aklima bizim buralarin fıkrası geldi paylaşim dedim..

- Babam öldü, demis Temel.
Ilyas sormus:
- Neden öldü?
- Apartmanin sekizinci katinin balkonundan düstü.
- Eyvah parçalandi mi?
- Yok, giristeki bakkalin tentesine düsünce oradan havalanip karsi apartmana yöneldi.
- Apartmana mi çarpti, nasil oldu?
- Yok, karsi apartmanın balkonunda çamasirlar asili idi.
Çamasir ipine vurup fabrikanin bahçesine düstü.
- Orada mi öldü?
- Yok, fabrika çelik yay fabrikasi, bahçedeki yaylarin üzerine düsüp havalandi yeniden...
- Peki sonra?
- Sonrasi ne? Baktik ki yere inmiyor, biz de vurduk oni. :)) ALLAH muvaffak eyleyip kolaylik versin kardeşim.

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
Öncelikle bu çalışma tepelik alandamı vadidemi kayalık mı düz arazi mi eski dere yatağımı? Bu da arazi yapıları için önemlidir.

kanarya22

Yeni Üye
Öncelikle bu çalışma tepelik alandamı vadidemi kayalık mı düz arazi mi eski dere yatağımı? Bu da arazi yapıları için önemlidir.
Burası düz arazi. Bağ olarak kullanılıyor. Çalışma yaptımız alanın yakınında bağ sahibi küp buldu.

kanarya22

Yeni Üye
kanarya22 kardeşim ince kumla bulunduğunuz yerle çukur yan duvarlarıyla renk uyumu varmı varsa muhtemelen o çukur veya altta oda yada ne varsa ordan çıkan taşı ve toprağı inceltip orasını tekrar doldurmuşlardır muhtemel olasılık belli bir mesafede biter dikkatli bir şekilde devam edip etmeyeceğinize karar vermelisiniz saygılar
Alanda çalışmaya devam edeceğiz. Buraya çok yakın bir yerde oda tespiti yaptık.

Suboxone

Aktif Üye
Orası boş hayel neden derseniz katmanlar tuzak katmanı yanlış ölçüm girişe yakınlar fakat ordan ilk giren tuzağın altında kalabilir hırs adamı öldürür 1 kez daha anladım definecilerin neden göçük altında kalıp öldüğünü okadar usta yorumuna ragmen kazcam diye hırslanıyorsunuz allah sonumuzu hayır etsin tuzak olmasa bile orada bise olmasa denildiği gibi kum madeni olsa bile riskodasiniız kazmayla ugrasmayin