İran'da Bulunan Elam Kralı Mezarı

MİMARIN BİRİ

Yeni Üye
Katılım
18 Ara 2016
Mesajlar
9
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Haber 2012-13 gibi urfa'da hayli yayılıyordu. Mezarın Urfa'da çıktığı söyleniyordu ama haberin aslını o zaman araştırdığımda mezar İran'da bulunmuştu. Mezarda çıkan kral da Babil Krallarından biridir. Arşiv diye burda dursun bu konu:D
 

trak_39

Member
Katılım
31 Ocak 2014
Mesajlar
56
Tepkime puanı
0
Puanları
2
buna bir sürü şey dendi 3000 yıllık eskiden varolan kürt kral dendi perslere ait dendi şimdi babil oldu yarın antik yunan tanrısı zeus olucak diye korkuyorum :247:
 

MİMARIN BİRİ

Yeni Üye
Katılım
18 Ara 2016
Mesajlar
9
Tepkime puanı
0
Puanları
0
[h=1]http://www.milliyet.com.tr/papaz-mumyasi-goruntusu-kars-i-karistirdi-gundem-1209541/Papaz mumyası görüntüsü Kars’ı karıştırdı[/h]


26Sitene Ekle

Mukadder YARDIMCIEL/KARS, (DHA)

KARS’ta binlerce kişinin cep telefonu mesajıyla birbirine gönderdiği tabut içerisinde bozulmamış papaz mumyası görüntüsü kenti karıştırdı. İl Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay, olayın dedikodudan ibaret olduğunu söyledi.

Karslılar, altın tabut içerisinde bulunan bir papaz mumyasını konuşuyor. Yaklaşık iki hafta önce binlerce kişinin cep telefonuna iletilen görüntüler, kısa sürede kentin gündemini oluşturdu. Toplam 70 saniyelik görüntülerde bir tabut içerisinde mumyalanmış bir papaz cesedi bulunuyor. Orijinalliğini koruyan sakallı mumyanın başında altın taç, belinde altın kemer, göğsünde balık ve kasık bölgesindeki kartal şekli üzerinde yazıların yanı sıra, mumyanın sağ tarafında da altın bir ok yer alıyor. Tabutun baş kısmında ise çeşitli yazılar bulunuyor. ‘sehrikars.com’ gibi internet sitelerinde de yayınlanan papaz mumyası görüntülerinin, bir kaç kişi tarafından cep telefonu kamerasına kaydedildiği anlaşılıyor.

İl genelinde binlerce cep telefonuna gönderilen apaz mumyası görüntüsünün, Kağızman ilçesinde ya da Digor’a bağlı Ermenistan sınırındaki Kilittaşı Köyü’nde bulunduğu ve biri Ermeni ikisi Türk üç kişi tarafından Ermenistan’a kaçırılmak üzereyken, Kağızman- Iğdır karayolunda Jandarma tarafından ele geçirildiği iddia edildi.

Video'yu izleyemiyorsanız tıklayınOLAY DEDİKODU
Kentte herkesin konuştuğu ve görüntülerle de desteklenen dedikoduların gerçeği yansıtmadığını belirten İl Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay, “Ben de görüntüleri internet sitelerinde izledim. Böyle bir şey olsa haberimiz olurdu. Ama bize resmi olarak yansıyan herhangi bir şey yok” dedi.
 

trak_39

Member
Katılım
31 Ocak 2014
Mesajlar
56
Tepkime puanı
0
Puanları
2
hee bide unutmadan ekliyim video 10 yıl oldu çekileli bir arap ülkesinde bulundu ırak yada iran diye hatırlıyorum
 

MİMARIN BİRİ

Yeni Üye
Katılım
18 Ara 2016
Mesajlar
9
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Tamam haberin aslını buldum. Haberin aslı 2008 yılına ait Türkiyede yalan haber yılı 2012'dir. Benim aklım Babil diye kalmış ama Elam Kralı imiş. Yönetici arkadaşlar başlıktaki Babil'i Elam diye değiştirirlerse iyi olur.

İran'da 3000 yıllık kral mumyası bulundu - Timeturk: Haber, Timeturk Haber, HABER, Günün haberleri, yorum, spor, ekonomi, politika, sanat, sinema


İran'da 3000 yıllık kral mumyası bulundu


İran'ın Sine kenti yakınlarında ortaya çıkarılan mumyalanmış bir ceset bulundu. Kral kıyafetleri içindeki mumya bölgedeki ortak kimliği temsil ediyor...

Bülent Şahin Erdeğer/ TIMETURK-ÖZEL
İran'ın batısında bulunan Senandaj (Sine)-Hasanova yolu üzerinde yapılan kazı çalışmalarında 3 bin yıl öncesine ait mumyalanmış bir ceset bulundu.

Cep telefonu ile kameraya alınan görüntülerde cesedin bozulmadığı görülüyor. Başında bir taç, hemen yanında küçük altın bir kutu, göğsü üzerinde balık biçiminde üzerinde yazıların bulunduğu altın bir plak göze çarpıyor.


Görüntüleri sizler için ilk kez Timeturk yayınlıyor.
İranlı arkeologlar mumyanın 3 bin yıl öncesine ait olduğunu belirtiyor. İran basını ortaya çıkarılan mumyanın kimlik tespiti yapılana kadar olayı gizlediğini savundu. Görüntüler kazıya katılan işçiler tarafından İran basınına sızdırıldı.
Mumya, Elamlar'a mı ait?
Elamlar ya da Elamlılar M.Ö 1400'den itibaren Güneydoğu Mezopotamya'da varlık göstermişlerdir.
Sümerler ve Akadlar ile birçok savaş yapmışlar ve zaman zaman bu devletlerin boyunduruğunu kabul etmişlerdir. Başkenti Sus şehri olan Elamlar bilim ve teknikte ileri olmamalarına rağmen güzel sanatlar ve süsleme alanında büyük gelişme göstermişlerdir. Tarımla ilgilenen Elamlılar çok tanrılı dinlere inanmışlardır. Elamlar, Sümerlerin doğusunda yaşamışlar ve bölgede kalıcı bir eser bırakmamışlardır.M.Ö.4.binden M.Ö. 640'a kadar varlıklarını korumuşlardır.

Site şehir devletleri şeklindedirler. Orta Asya'dan gelmişlerdir. Sümer ülkesinin doğusunda Kerha ve Karun Irmakları'nın geçtiği bölgededir. Asurlular tarafından ortadan kaldırıldılar. Merkezleri Sus şehridir.Sümer egemenliğine son veren Elemlar, ilk dönemlerinde şehir devletleri şeklinde örgütlenmişlerdir. MÖ 3000 yıllarında SUS sitesi prensi diğer siteleride egemenliği altına alarak krallığını merkez SUS olmak üzere Elam krallığını kurmuştur.


3.000 Yıllık Mumya Ortak kültürü simgeliyor

Bulunan Mumyanın yerel bir yönetim lideri/satrap olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.
DEVLET OLAYA EL KOYDU
İran devlet güçleri ceset ve mezardaki değerli mücevherlere el koydu. Mezara halkın yaklaşması da engellendi.

Mezarlığın ortaya çıkarılmasından kısa bir süre sonra devlet güçleri gelerek halkı uzaklaştırdı.
Senanda (Sine) yerel televizyonu da mezarlığın görüntülerini yayınladı. Görüntülerde dört cenaze daha göze çarpıyor. Mumyalanmış cesedin ise bozulmadığı görülüyor. Başında bir taç, hemen yanında küçük altın bir kutu, göğsü üzerinde balık biçiminde üzerinde yazıların bulunduğu altın bir plak göze çarpıyor.

Mezarda maddi değeri yüksek başka mücevherler de ortaya çıktı. Mumyanın içinde bulunduğu tabutun da altından olduğu gözlendi. Ayrıca savaş aletleri, küçük bir sandık ve elmas gibi değerli eşyaların ortaya çıkarıldığı mezarlık ve içerisindekiler devlet güçleri tarafından Hamedan kentine nakledildi.
İddiaya göre İran eski Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani?nin oğlu Yasir Rafsancani yıllardır İran'ın batısındaki tarihi yerleri araştırarak, bir çok cenaze ve tarihi mirasa el koyuyor. Mezarın ortaya çıkarıldığı yere İran Devrim Muhafızları?na bağlı 22. Tabur?un gönderildiği bildirildi. 
Son düzenleme:
Üst