İzinli Define Arayan Var mı Aranızda?

Mimar Biri

Yeni Üye
Merhaba,
Son zamanlarda Urfa'da evlerin altında bulunan birkaç mağaraya gözümü dikmişim ama biraz rütbemden çekiniyorum. Yakalanırsak değil türkiyeye dünyaya reklam oluruz. "Tühhh bir de mimar olacak gidip eser yağmalıyor" demesinler bize televizyonlarda:D Zaten yakalanırsam Mimarlar Odası direkt diplomama el koyar.

Bu yüzden izinli define üzerinden kazı yapmayı düşünüyorum. resmi site kültür varlıkları.gov'a baktım ama hayli, zahmetli görünüyor. Aranızda izinli kazı yapan var mı? izin aldıktan sonra devlet çok sık boğaz yapıyor mu?
Sıkça Sorulan Sorular

SelçuK

DogacıyıZ
Var kardeşim yer kriterlere uyarsa içinden mezar çıkmayacaksa olabilir

denizliden20

Yeni Üye
kardeş bu işin en kestirme yolu şudur.ne olursa olsun önce sondaj çalışması yap sonra yılan kamarayla görüntü al.iş kolay.devlet her türlü imkanı açar

hades40

Bilgili Üye
kardeş bu işin en kestirme yolu şudur.ne olursa olsun önce sondaj çalışması yap sonra yılan kamarayla görüntü al.iş kolay.devlet her türlü imkanı açar
Üstadım bahsettiğiniz sadece hikaye kültür varlıklarına mezarlara izin yok ancak şahıs gömüleri ve eşkiya gömülerine izin çıkar...

Mimar Biri

Yeni Üye
İşte ben de izinden sonrasını merak ediyorum. İzinden sonra sudan sebeplerle gömüye çökmesinler bunlar. Urfa'da 7 mağara inceledim 2si dikkatimi çok çekti.
1-Birtanesinde ev sahipleri kazı yapmış dörtgen kaide üzerinde dört köşesinde de aslan olan bir yer bulmuşlar. Aslanların birtanesini kırmışlar içinden altın çıkar diye ama çıkmamış. Her bir aslanın boyu ortalama 60 cm. Bunlar bu kaidenin altına girmeye akıl edememişler. Yüksek ihtimal kaide altında piyango beni bekliyor.
2- ikinci evde, ev sahipleri evin altında odunluk niyetine bodrum açmışlar mağara çıkmış. içinde de 2 insan iskeleti çıkmış. Mağarayı inceledim. İki insan iskeletinin bulunduğu yerdeki oyma bas bas ikinci mağara diye bağırıyor. Tabi ev sahipleri bunu akıl edememişler. o iki iskeletin koruyucu asker olduğunu da bilmiyorlar tabi. Bu mağaradan çekiniyorum tuzaklı olabilir.

Soracağım şu; görevliler aslanlı kaidenin altına girmeme izin verirler mi? Şayet bir oda çıktı, oda da Mısır Firavunları türünde olsun. oda içinde altınlar bir köşede lahit bir köşede olsa altına da konarlar mı?

SelçuK

DogacıyıZ
Aynen konarlar kardesim

SelçuK

DogacıyıZ
İnsana ait tek bir kemik seni devreden çıkarır

AyazEfe

Aktif Üye
Varsa o kadar para keyfi yap yoksa heycan ara kendine kendi isini kendin gor derim ben

zaz12

Bilgili Üye
Aslan dediğiniz rölyef olabilir mi ?

denizliden20

Yeni Üye
:23:valla kardeş hikaye falan deil.iki türlü resmi kazı vardır.sen birincisinden bahsediyon.sen sondajla görüntü al .senin hikaye dediğin olay ne oluyor bak