Jeolog ustam istediğiniz fotoğraflar.

jeolog

Co Admin
Co Admin
Araştırma yaparken amaç doğru sonuca ulaşmaktır. Yapılan bir araştırma ve sonuçları olmadan bir eyleme kalkmak ise hem zaman kaybıdır hem de maddi kayıptır.
Uydudan görünen temel kalıntısı ile paylaşım yaptığınız görsellerdeki kayalar birbirleri ile uyumlu değil. Sizler kayalar yerine bu kayaların arasında kalan düzlüklerde inceleme yapmalısınız. Bu bölgede yaşam olduğuna dair izler bulmalısınız. Eğer bu izleri bulursanız, hangi medeniyetle bağlantılı olabileceğini ilgili müzeleri gezerek aşağı yukarı belirleyebilirsiniz. Buraya kadar araştırma kısmı ve sonuçlarıdır. Akabinde define olarak nitelendirebileceğiniz maddeler konusunda tahmin yürütmelisiniz. Çünkü her definecinin hayali her bulduğu işaret sonrasında tonlarca altına ulaşabilmektir. Malesef böyle bir hayalin gerçeğe dönüşmesi zordur.
Arkeologlar bile kazılarını santim santim fırçalar kullanarak yapıyorken iş makinası ve benzeri harfiyat çalışmaları ile bir sonuç elde etmek neredeyse imkansızdır.

Jookerturk

Bilgili Üye
Elinize ve yüreğinize sağlık hocam. Öncelikli hedefim hangi medeniyetin yaşadığını öğrenmek. Medeniyetlerin yapıtları, kalıntıları mezar yapma gelenekleri günlük hayatta kullandıkları yaşam malzemeleri yaşadıkları bölgelerde bıraktıkları yapıtlar vs. öncelikle bunlara ulaşmak istiyorum. Define kısmı nasipte olan birşey olursa alırız. Yoksa bu şekilde yolumuza devam ederiz. Bende arkeologların kullandığı küçük kazma ve küreklerden edindim arabada duruyor. Fırça onlarınki gibi olmasa da oda var aracımda.
Bu bölgede çok eskiden aylarca dağda kalan hayvan sahipleri yaşamış onların kullandığı bölge olduğu bilgisine ulaştım daha sonra bunların civarda bulunan köylüler tarafından uzaklaştırıldığını öğrendim. Diyorum ki o gün yüzüne çıkmış olan oda şeklinde olan kısım onların kullandığı yaşam alanımı idi acaba ? Uydudan gözüken en büyük oda şeklinin ölçüleri aşağı yukarı 25x50 gibi. Bunu günlerdir değerlendiriyorum %50 olabilir diyorum. Siz ne diyorsunuz jeolog hocam.

jeolog

Co Admin
Co Admin
Elbette yakın dönem kullanılmış bir yer olabilir. Hatta ev olarak kapalı bir yapı da olmayıp sadece hayvancılık için ideal ölçülerde duvarlar yapılıp çatı olarak tavan bezlerle kapatılmış da olabilir. İhtimaller çok, bunları azaltmak için de kanıtlar gerekiyor :)
Hiç bir işaret bulamasanız bile tecrübe edinmek, çalışma yöntemlerinizi geliştirmek vs. bile çok değerlidir.