Kale !!

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Yanlış yerde işlem yapılmış.
Etrafında boşluk ve değerli tespiti yapılarak hedef bulunmalıdır.

kabakburgiba

Operatör
toprak katmanlarından belli bi işçilğin olduğu.konu sahibi biraz detaylı açıklamalarda bulunması gerek.etraf dururken neden burdan aşağıya inildi.alınan veriler neydi.etrafın daha detaylı yüzey fotoları çekilmedi.kuyular araştırıldımı.konu sahibinin hakkınıda yememek gerek.düzgün ve güzel bi çalışma yapılmış.ekibi tebrik ederim.şu duvar veya temel taşlarındanda biraz bahsedermisin.arkadaşlar onlar oraya sonradan koyma dediler.olabilir.ama bi yapının kalıntıları.

TekrarDeneyiniz

Yeni Üye
Neden ve nicin islem.yapildigi hakkinda bilgi yok..tespot neydide o kadar inildi toprak katmanina bakinca hic bisey olmadigi belli..ayrica Mal bulanındır ustamizin dedigi gibi o taslar neden sonradan oraya konup fotolandi..

Osiris usta Genelde form da bu tip yorumlar görüyorum neye istinaden kazıldı hiç bir işaret yok vs. Bu konunun altına yazmak nasip oldu üstüne alınma sakın Benim bölgemde de hiç bir işaret yok toprak altı mezar lar yan taşları olur üstünde kapak taşı olur 50 -1.00 - 1.50 2.00 vs. metreden çıkabiliyor ve definecilige yeni başlayanlar için daha kolay çubukla bakıp şişleme yöntemiyle tespit edilebiliyor. İçinden çıkanlar ise a bölgesinde cam çıkar b bölgesinde altın objeler . c bölgesinde küp çıkar . Mürit mürit değişir yani hatta 3 kez resimli cam bardak bulunduğunu da duydum
bi resimli bardak bulaydım ☺☺☺☺☺

mavikorku

Moderatör
Moderatör
O taşların sıralı olanların sağına doğru gidilmesi gerekti. Kas yapmışlar bol bol..

feverishero

Yeni Üye
Neden ve nicin islem.yapildigi hakkinda bilgi yok..tespot neydide o kadar inildi toprak katmanina bakinca hic bisey olmadigi belli..ayrica @Mal bulanındır ustamizin dedigi gibi o taslar neden sonradan oraya konup fotolandi..
O taşlar sonradan oraya konulup fotoğraflanmadı dediğim gibi bırası daha önceden kazılmış bir yer gidip baktığımda kenarda bu blok taşlar dikkatimi çekti toprak yumuşak olduğu için ayağımla üstten basınca toprak aktı indi aşağıya Mal bulanındır yer seninmi diye sormuşsun iyi okusan yazdığımı yerin benim olmadığını zaten anlarsın birde eski resim yeni resim diye birşey yok bütün fotoları kendim aynı gün içinde çektim biraz daha seviyeli yorumlar lütfen..

poseidon2023

Uzman
ne içiyonuz yada ne kullanıyonuz banada gönderinnn

yazmış olayım diye yazmayın vakit gecirmek içinde yazmayın salla gitsin diyede yazmayın bakmadan incelemeden de yazmayın biri bunu demiş bizde ona katılalım diyede YAZMAYINNN

gözvar nizam var

Ekli dosyayı görüntüle 226960

bu taşlar buraya yenimi konmuş toprak katmanınıda elemiş sıralamış üzerine bide yosun koymuş hiçte üsen meden

burda yer dogru nokta yanlış

Ekli dosyayı görüntüle 226961

yer zirve aşarıya dogru sseki yapıyor zaten öntarafı acık manzaralı olmalı araziyin geniş acılı resim cekersen bakariz

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
O taşlar sonradan oraya konulup fotoğraflanmadı dediğim gibi bırası daha önceden kazılmış bir yer gidip baktığımda kenarda bu blok taşlar dikkatimi çekti toprak yumuşak olduğu için ayağımla üstten basınca toprak aktı indi aşağıya Mal bulanındır yer seninmi diye sormuşsun iyi okusan yazdığımı yerin benim olmadığını zaten anlarsın birde eski resim yeni resim diye birşey yok bütün fotoları kendim aynı gün içinde çektim biraz daha seviyeli yorumlar lütfen..
tamam usta oyle olsun

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
kardeş konuya hakim olan sensin yanlış yorum gelmişse de üslubunca düzeltmek lazım
mekan senin mi derken çalışma yapılan yerin arazin olduğu değil sana ait çalışma yeri mi olduğu sorulmuş
madem seviyeli yorum istiyorsun ben de bir kaç satır karalıyım o vakit
öncelikle yere kale demişsin sit alanı mıdır araştırdınız mı
velev ki detaylı araştırdınız buradan da kaydını bulamadınız peki üzerinde seramik kalıntıları
küp kiremit kalıntıları duvar yapıları vb. arkeolojik buluntular var mı varsa ona göre yorum yazayım
yoksa diğer yorumuma geçiyorum
çalışmayı yapan siz olmadığınıza göre fakat yapmayı düşünüyorsanız önce yukardaki uyarıları dikkate alın
fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla toprak katmanına da bakarak şahsi yorumum yer ya yapı kalıntısı ya da höyük
uzaktan farklı fotoğraflar görseydik belki tümülüs tarzı ya da yığma mezar da diyebilirdik
her halükarda ciddi bir sonuca ulaşma ihtimali varsa
kimilerine göre çubukla bana göre de imkanınız varsa GPR tarzı cihazla kapsamlı AR GE yapmanız gerekecektir
şimdilik bu kadar konunun gidişatına göre devamını yazarım

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
ne içiyonuz yada ne kullanıyonuz banada gönderinnn

yazmış olayım diye yazmayın vakit gecirmek içinde yazmayın salla gitsin diyede yazmayın bakmadan incelemeden de yazmayın biri bunu demiş bizde ona katılalım diyede YAZMAYINNN

gözvar nizam var

Ekli dosyayı görüntüle 226960

bu taşlar buraya yenimi konmuş toprak katmanınıda elemiş sıralamış üzerine bide yosun koymuş hiçte üsen meden

burda yer dogru nokta yanlış

Ekli dosyayı görüntüle 226961

yer zirve aşarıya dogru sseki yapıyor zaten öntarafı acık manzaralı olmalı araziyin geniş acılı resim cekersen bakariz
de haydi gidelim yerinde bakalim.ozaman ..sennerde gordun eskilerin boyle egreti duvar yaptigini arasina toprak girecek kadar bosluk biraktigini.hangi eserlerinde simetri yoktaa burda.simetri gordun 3 egreti tasa bakipta..yapma usta yazziktir..

OsiriS

Moderatör
Moderatör
TekrarDeneyiniz alinacak darilacak bisey yok herkes fikrini elbette soylecek dusuncelerini aktaracak..benim bulundugum alandada bir cok tespitimde isaret iz emare yada iscilik yok ama tespotler oluyor.burdaki mevzuda sormamin nedeni bu kadar inilmis ne tespot edilmiste islem yapilmis resim acilarina baktiginda hic bisey yok hadi mezar desek en fazla 2 mt yigma desek simdiye kadar ulasmis hatta gecmislerdi oda mezar desek ya cok az kalmisti yada kapisjnda olmalari lazimdi.benim sorularim bunlari anlamak icindi ustte bir kac tas gozukuyor bakildiginda sonradan kondugu cok asikar ona bakarak islem yapildiysa yapilacaksa orda calisacaklarin vay haline..burda is yapilirmi yapilmazmi denirse ben ve diger ustalarimiz bunlari goz onune alarak yorum yapar.benim şahsi fikrimi sorarsan bence islem yapilacak kaideye alinacak bir alan degil.zaten islem.yapanlarda bunu anladiklari icin birakmislar.alanda baska yonlere yonelir tespit yapmaya incelemeye bakarim biseyler bulursam oralara islem yaparim..yada soyle bakalim olaya bir islem yapilmis ilk once sorulur nfen nicin neye gore islem yaptiniz varsa iz isaret emare resimlenir konuya eklenir ustalarimizda bakar arazi yapisini gorur isareti yorumlar neler anlattigima bakar ona gore yer belirlemesi islem yapilmasi gereken alani isaretler onecelik buralara bakin denir..diger konuda ise ortada hic bisey yoksa gene ayni sorular sorulduysa eger cubukla bakildi su sekilde oda olculeri cikti tunel cikti su derinlikte falan filan diye gider.cihazla bakildiysa verilerde neler oldugu belirtilir.ustalarda bunlardan yola cikarak gene yol gostermeye calisir..yani konu sahibide konusuyla yeriyle alakali tam bilgiler verip aaydinlatacak konuya mudahil olanlarda bu bilgilerden yola cikarak bilgileriyle tecruberiyle yok gosterecek olay bu kadir basit aslinda..burdaki konuda kisacasi hic uzatmaya gerek yok bisey varsada eger yanlis yer yanlis zamanlama ve bosa giden emekler olmuş...

TekrarDeneyiniz

Yeni Üye
TekrarDeneyiniz alinacak darilacak bisey yok herkes fikrini elbette soylecek dusuncelerini aktaracak..benim bulundugum alandada bir cok tespitimde isaret iz emare yada iscilik yok ama tespotler oluyor.burdaki mevzuda sormamin nedeni bu kadar inilmis ne tespot edilmiste islem yapilmis resim acilarina baktiginda hic bisey yok hadi mezar desek en fazla 2 mt yigma desek simdiye kadar ulasmis hatta gecmislerdi oda mezar desek ya cok az kalmisti yada kapisjnda olmalari lazimdi.benim sorularim bunlari anlamak icindi ustte bir kac tas gozukuyor bakildiginda sonradan kondugu cok asikar ona bakarak islem yapildiysa yapilacaksa orda calisacaklarin vay haline..burda is yapilirmi yapilmazmi denirse ben ve diger ustalarimiz bunlari goz onune alarak yorum yapar.benim şahsi fikrimi sorarsan bence islem yapilacak kaideye alinacak bir alan degil.zaten islem.yapanlarda bunu anladiklari icin birakmislar.alanda baska yonlere yonelir tespit yapmaya incelemeye bakarim biseyler bulursam oralara islem yaparim..yada soyle bakalim olaya bir islem yapilmis ilk once sorulur nfen nicin neye gore islem yaptiniz varsa iz isaret emare resimlenir konuya eklenir ustalarimizda bakar arazi yapisini gorur isareti yorumlar neler anlattigima bakar ona gore yer belirlemesi islem yapilmasi gereken alani isaretler onecelik buralara bakin denir..diger konuda ise ortada hic bisey yoksa gene ayni sorular sorulduysa eger cubukla bakildi su sekilde oda olculeri cikti tunel cikti su derinlikte falan filan diye gider.cihazla bakildiysa verilerde neler oldugu belirtilir.ustalarda bunlardan yola cikarak gene yol gostermeye calisir..yani konu sahibide konusuyla yeriyle alakali tam bilgiler verip aaydinlatacak konuya mudahil olanlarda bu bilgilerden yola cikarak bilgileriyle tecruberiyle yok gosterecek olay bu kadir basit aslinda..burdaki konuda kisacasi hic uzatmaya gerek yok bisey varsada eger yanlis yer yanlis zamanlama ve bosa giden emekler olmuş...

Osiris ustam sen üşenmeyip bu kadar bilgi paylaşımında bulunmuşun kısaca konu sahibi yukarda belirttigin araştırmayı yapıp konuyu öyle açsaydı bu kadar kişi daha iyi yönlendirme yapabilirdi sabahtan beri bu taşlar nerden gelmiş kim koymuş varsayım taşlar hep ordaydı taşların gerisini nerde bu 4 tane blok taşı başa bela oldu yanlış bir üslubum var ise affola