karun nasıl zengin olmuş ?

seler

Member
Karun , Hz Musa As akrabası çok fakirmiş, sonradan çok zengin olmuş , zekat vermeyi kabul etmemiş , ve hz Musa Asa iftira atınca , Hz musa beddua ediyor yerin dibine girmeye başlıyor. 200 deve hazinelerinin anahtarını taşıyormuş. Karun şu an , bilimin bilmediği bir yolla ile altın elde etmeyi bulmuş. periyodik cetvelde altın gümüş ve bakır aynı dikey sütündadır. karun , bakır veya gümüşü altına ceviriyormuş. bilim halen bunu bilmiyor. Bir rus bilim adamı bir deneyde bakıra radyoaktivite verilince altına dönüştügünü görmüş. Milattan önce 2000 de periyodik cetvel yokken neler yapılmış ... Mısırda bakır madeninin bol olduğunu bir belgeselde izlemiştim.

seler

Member
isvicrede CERN araştırma merkezi var. Burdaki araştırmalarda proton nötron ve elektron dışında , atomda bu üç parçacığa ilave , 600 tane alt parçacık bulundu. bilim şu an nötron proton ve elektronu bir araya getiriyor, fakat bu üç parçacığı bir arada tutamıyor, bu 600 parçacıktan bir tanesinin bu işi yapabileceği düşünülüyor.

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
kaarun tefecilikden sallamacilikdan ona buna çökmekden zengin olmus.ne anlar O bilimden kimyadan simyadan elementden atomdan..paso kari kiz kumar icki alem yapmis..bilimsel ve teknolojik yonden altin yapilamaz.
altin tektonik hareketlerle magma tabakasindan yeryuzune yaklasir zamanla ulasilabilecek seviyelerde genis tozbulutu tipinde yeraltinda belirir insan evladi da bulursa yer bulamazsa avucunu yalar.durum budur hacilar.

Son düzenleme:

okm

Member
28:76 -​
Karun, Musa'nın kavminden idi de, onlara karşı azgınlık etmişti. Biz ona öyle hazineler vermiştik ki, anahtarlarını güçlü kuvvetli bir topluluk zor taşırdı. Kavmi ona demişti ki: "Şımarma! Bil ki Allah şımarıkları sevmez."
28:77 -​
"Allah'ın sana verdiğinden (O'nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu gözet, ama dünyadan da nasibini unutma! Allah'ın sana ihsan ettiği gibi, sen de (insanlara) iyilik et. Yeryüzünde bozgunculuğu arzulama. Şüphesiz ki Allah, bozguncuları sevmez."
28:78 -​
Karun ise: "O (servet) bana ancak kendimdeki bilgi sayesinde verildi." demiştir. Bilmiyor muydu ki Allah, kendinden önceki nesillerden, ondan daha güçlü, ondan daha çok taraftarı olan kimseleri helak etmişti. Günahkarlardan günahları sorulmaz (Allah onların hepsini bilir).
28:79 -​
Derken Karun, ihtişam içinde kavminin karşısına çıktı. Dünya hayatını arzulayanlar, "Keşke Karun'a verilenin benzeri bizim de olsaydı. Hakikat şu ki o, çok büyük devlet sahibidir" dediler.
28:80 -​
Kendilerine ilim verilmiş olanlar ise, şöyle dediler: "Yazıklar olsun size! İman edip iyi işler yapanlara göre Allah'ın mükafatı daha üstündür. Ona da ancak sabredenler kavuşabilir."
28:81 -​
Derken biz onu da, sarayını da yerin dibine geçirdik. Artık Allah'a karşı kendisine yardım edecek taraftarları olmadığı gibi, o, kendini savunup kurtarabilecek kimselerden de değildi.
28:82 -​
Daha dün onun yerinde olmayı isteyenler de: "Demek ki Allah kullarından dilediğine rızkı çok da, az da verir. Şayet Allah bize lütufta bulunmuş olmasaydı, bizi de yerin dibine geçirirdi. Demek ki inkârcılar iflah olmazmış" demeye başladılar.

seler

Member
dünyada 25 e yakın sentetik element mevcut, 1937 de teknesyum üretildi. neptünyum plutonyum... Karun berbat adamın tekiymiş...

The Thing

C*
Süper Moderatör
Çalışanlarına değer verdiğini duydum bir belgeselde,
onları iyi yemeklerle beslermiş et falan vs.
belgeselcilere göre gaddar değilmiş.

kaynak

Yorumlarım resmi kazılar için geçerlidir.
Birde nasıl battığına bakalım;

Bu dünyada fakir de zengin de imtihanda, beklide zenginlerin imtihanı daha çoktur. Karun’un yere batmasının sebebi parasıdır. Para her zaman iyi olsaydı, onun sebebiyle Karun batmazdı. Zengin isen zekâtı ver, faiz alma. Karun niye battı? Malının zekâtını vermediğinden.

Mevla Teala’nın zekât emri geldiğinde, Musa (Aleyhisselam) bu emri Karun’a iletti. Bunun üzerine Karun, Musa (Aleyhisselam) ile pazarlığa girişti. ‘’Bin dinara bir dinar, bin dirheme bir dirhem, bin koyuna bir koyun’’ ile sulh oldular.

Sonra, Karun evine döndü, vereceği zekatı hesap etti, bunu nefsinde çok gördü. Yaptığı anlaşmadan dönü, İsrail oğulları’nı topladı ve onlara:”Musa sizden ne istediyse verdiniz, onu doyurdunuz. Şimdi de mallarınızı elinizden almak istiyor, buna ne diyeceksiniz?’’ diyerek onları isyana teşvik etti.

Karun’un sözlerinden etkilenen kavmi: ‘’Sen bizim büyüğümüzsün, ne emredersen onu yaparız’’ dediler. Bunun üzerine Karun onlara:‘’ben size filan kadını getirmenizi, nefsi ile Musa’ya iftira etmesi için ona bir şeyler öğretmenizi istiyorum.’’ Dedi.

İsrail oğulları, Karun’un bu sözlerine uydular, hemen gidip o kadını getirdiler. Karun kadına bin dinar ve bin dirhem verdi ve ona: ‘’yarın İsrail oğullarının hazır olduğu bir yerde hanımların arasına karış, nefsin ile Musa’ya iftira et.’’ diye sıkı sıkı tembih etti. Ertesi gün olunca Karun İsrail oğullarını topladı. Musa (Aleyhisselam) gelince, Ona:”Kendilerine emir ve nehy yapmaklığın için İsrail oğulları seni bekliyorlar.’’ Dedi.

Bunun üzerine Musa (Aleyhisselam) İsrail oğullarının yanına geldi, ayak üzerinde durdu ve şöyle bir tebliğde bulundu: ‘’Ey İsrail oğulları! Bir kimse hırsızlık yaparsa, biz onun elini keseriz. Bir kimse iftira ederse biz ona seksen değnek celde yaparız. Bir kimse zina eder de, karısı yoksa biz ona yüz değnek celde yaparız. Karısı varsa onu ölünceye kadar recim ederiz.’’ Dedi.

Bunun üzerine Karun: ‘’Bunu yapan sen olsan da öyle mi?’’ diye sordu. Musa (Aleyhisselam) bu soruya: ‘’Ben olsam da öyledir.’’ Diye cevap verdi.
Karun, Musa (Aleyhisselam) a : ‘’İsrail oğulları, filan kötü kadına senin zina ettiğini iddiada bulunuyorlar.’’ Dedi. Musa (Aleyhisselam) gazaplandı ve o kadının yanına getirilmesini istedi, kadın gelince, Musa (Aleyhisselam) ona: ‘’İsrail oğulları için deniz yaran ve Tevrat’ı inzal eden Allah hakkı için benim hakkımda bildiklerinin doğrusunu söyle.’’ Dedi.

Allahu Teala’nın yardımı yetişti de kadın, Musa (Aleyhisselam)ın eza olunmasına razı olmadı ve Hazreti Musa’ya hitaben: ‘’Vallahi Ya Musa! Karun beni yoldan çıkardı da sana iftira ettim. Hayır! Öyle bir şey olmadı.’’ Dedi.
Musa (Aleyhisselam) kadının ağzından bunları duyunca, ağlayarak Rabbine secdeye kapandı da: ‘’Allahım! Ben senin peygamberin isem buna gazap et!’’ diye yalvardı.
Bunun üzerine Allahu Teala, Musa (Aleyhisselam)a vahyetti: ‘’Ya Musa! Sana itaat etmesi için arza emir verdim, dilediğini ona emret.’’ Buyurdu.
Mevla Teala’dan bu emri alan Musa (Aleyhisselam) secdeden başını kaldırdı ve kavmine hitaben ‘’Rabbim beni Firavun’a peygamber olarak gönderdiği gibi Karun’a da gönderdi. Karun ile beraber olanlar yerinde kalsınlar, benimle beraber olanlar ise onlardan ayrılsınlar.’’ Dedi.

Musa (Aleyhisselam) ın bu emri üzerine bütün İsrail oğulları Karun’dan ayrılıp beri tarafa geçtiler. Karun’un yanında ancak iki kişi kaldı. Sonra, Hazreti Musa (Aleyhisselam) toprağa hitaben: ‘’Ey arz! Bunları yakala.!! diye emretti. Arz her üçünüde yakalayıp dizlerine kadar içeri çekti. Sonra Musa (Aleyhisselam) ikinci defa ‘’E y arz! Çek bunları’’ diye emretti. Toprak onları bellerine kadar çekti. Sonra bir daha emretti: ‘’Ey arz! Çek bunları.’’ Arz Musa (Aleyhisselam) ın emrini yerine getirerek her üçünü de içine çekti ve üzerlerini kapattı. Böylece cisimleri kayboldu ve isimleride kötü nam ile tarihe geçti.

Karun yere battıktan sonra, İsrail oğulları sabahleyin aralarında Musa (Aleyhisselam) ın Karun’un batmasına dua etmesinin sebebi ancak onun servetine ve hazinelerine malik olmak içindir, diye dedikodu yaptılar. Bunun üzerine Musa (Aleyhisselam) Karun’un bütün malları hazineleri nesi var ise, hepsini yere batırması için Rabbisine dua etti. Böylece nesi varsa hepsi yere gömüldü, toprak içinde kayboldu.

Kendisi gibi mallarından da yeryüzünde hiçbir eser kalmadı. İşte bunu yapan para oldu, para insan için büyük bir tuzaktır. Para tabancaya benzer onunla ister düşmanı, istersen de kendini vurursun.

Amerika’da zengin bir genç ne yapsa darlanıyormuş. Sıkıntısının geçmesi için bazı çevrelere başvurmuş, yine de bu hal ondan geçmemiş. Sonda ona filan artistle evlen mutlu olursun demişler, o da o artistle evlenmiş, fakat huzursuzluğu devam etmiş. En nihayet can sıkıntısına dayanamayıp, almış bir tabanca kendisini vurmuş. Tak, tak, tak.. ve ölüm.

Bakınız zenginlik, mevki, insana huzur vermiyor, verse idi bu genç huzurlu olurdu.

Ya rabbi! Bize zenginlik vereceksen, hakkını yerinde getirmeyi nasip etmek sureti ile ver. Bu günün zenginleri meyhanelerde, neden? Paradan sebep işte! Lakin şu kadar da var ki, para insanı Hicaz’a da götürüyor. Kabahati parada değil kullanım yolunda bulalım.