kaya deyip gecmeyin.nasibinizi ertelemeyin..

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
Katılım
27 Nis 2018
Mesajlar
7,967
Tepkime puanı
9,642
Puanları
23
Konum
Yaşamın olduğu her yer
Bu konuya hic resim eklemedim O zevki sizlere biraktim isteyen yagdirsin resimleri..


Ekli dosyayı görüntüle 249384
.
Mezarlar; kentlerin sosyal yaşamı, ekonomisi, nüfusu, dini ve meslek grupları hakkında bilgi edinilmesine olanak sağlayan arkeolojik verilerdir. Mezarlar ayrıca kentlerin yerleşim tarihine de ışık tutmaktadırlar.

Anadolu’da mezarlar; genellikle yerleşim yerlerinin yakınında ve kenti görebilecek konumda inşa edilmişlerdir. O dönemlerde insanlar; mezarların, yerleşim yerinde yaşayanlara ait olduğu izlenimi vermeyi amaçlamış olmalılar.

Mezarların yerlerinin belirlenmesinde dinsel faktörlerden ziyade jeolojik yapı etkilidir. Kaya mezarı veya lahit mezar olarak işlenmeye uygunluk gösteren kalın kaya katmanlarının bulunduğu kesimlerde mezarların yoğunlaştığı izlenmektedir. Bölgedeki kentlerde mezarların bazıları nekropolislerin içinde, bazıları ise yerleşim alanlarının içinde ve yakınındaki konumlarda bulunmaktadır. Kentlerde uygulanan yerleşim modelleri mezarların yerlerinin belirlenmesinde önemli etkiye sahip bulunmaktadır.

Genellikle tarımsal ekonominin öne çıktığı bölgelerin yerleşim merkezlerinde ziraat yapılabilecek değerli düzlük – toprak alanlar yerine kayalıkların mezarlar için tercih edilmekte olduğu görülmektedir. Böylece, bölgede kayalık kesimlerin büyük çoğunluğunun mezarlık alanı olarak kullanıldığı görülmektedir.

Hellenistik Dönem mezarları belli bir yerde toplanmamıştır. Anadolu’daki mezarların büyük çoğunluğu Roma İmparatorluk Dönemi’ne tarihlenmektedir. Yerleşime hakim noktalara yapılmış mimarisi ve işçilikleriyle son derece kaliteli olan mezarların; yöneticilere ait olduğunu, bu saygın yöneticilerin her an hatırlanıp saygı duyulmasını sağlamak amacıyla yapıldığı görüşünü dile getirilmektedir.

Yönetici mezarlarının en pahalı duvar örgü tekniğiyle yapıldığını belirtilmektedir. Mezarların inşa edilmesi, mezar sahibinin ekonomik durumuyla doğrudan ilişkilidir. Titizlikle işlenmiş bezemelerin bulunduğu gösterişli mezarlar, mezar sahibinin mali durumunun iyi olduğunu ortaya koymaktadır. Basit yapılmış gösterişsiz mezarların da yerel halka ait olduğunu söylemek mümkündür.

Mezarlar, onları tarihlendirmeye yardımcı birçok kriteri içinde barındırmaktadır. Mezarların üzerindeki süslemeler ve yazıtlarla birlikte mezarlardan ele geçen buluntular, tarihleme yapmamızı sağlamaktadır. Mezarların üzerinde taş ustası aletleri veya üzüm salkımları gibi betimlemelerin yer alması, meslek grupları hakkında da bilgi sahibi olmamıza yardımcı olmaktadır..
saygilar sevgiker bol nasipler
 
Üst