Kaya kaldırmak için ne yapmalıyım

Ömr.01

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar çıkan kayaları kuyudan çıkarmak için ne yapmalıyım kepçe getiremiyorum malesef insan gücü ile de yapamıyoruz iki kişi büyük kayaları nasıl kuyudan alabiliriz makara sistemi büyük kayaları çeker mi bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi

Çerkes Mehmet

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar çıkan kayaları kuyudan çıkarmak için ne yapmalıyım kepçe getiremiyorum malesef insan gücü ile de yapamıyoruz iki kişi büyük kayaları nasıl kuyudan alabiliriz makara sistemi büyük kayaları çeker mi bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi
kayalar ne kadar büyük

westsilwer

Member
çift makara kullanacaksın ilk makara küçük olacak ikinci yani kayayı kaldıran makara büyük olacak iki makarayı birbirine sağlam bir kayışla yada zincirle ayarlayacaksın ozaman kolay çıkartırsın...Kurabilmek önemli o sistemi iki makara arası en az 1.5 metre olacak...Küçük makara kolay döner döndükçe büyüğü dönderir büyükde döndükçe kayayı kaldırır....Eskiden forklif yoktu vinç yoktu bu şekilde kaldırırlardı ağır yükleri...Umarım anlatabilmişimdir..Başarılar dilerim

Amisos

Bilgili Üye
Şahsen ben olsam SİYONİST ler gibi önce böl parçala yönet taktiği uygularım , tabi bu da takım techizata bakar , westsilwer ustanın dediği başta şart calaskal makara sistemi , kayanın altından kement atamayacağına göre büyük kütleyi böler taşıncak konuma getiririm , hilti ile deler , çelik dübel ile mapalar halata bağlar çekerim , uğraş ve emek ister size har biden kolay gelsin zor iş