Kaya Mezarı Görseldir...

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Neyse sizleri fazla yormadan ben göstereyim.

Burası Erzurum Ağrı yolu üzerindeki büyük kaya mezarıdır. Resimler mezarın önünden geçen kara yolundan çekildiği için biraz kalitesizdir. Kusura bakmayın. Bir ara fırsat bulup gezebilirsem detayları paylaşırım.

Bu resimdekini örnek alacak olursak ne demek istediğim anlaşılır hale geliyor.
Ekli dosyayı görüntüle 163849

Burada anıt dediğim yer en üstteki çatısı görünen alan. Altındaki odalara ulaşabilmek için anıtın altındaki dağın 3mt civarında yıkılması ile ortaya çıkarılmış. Kayadaki kırılan alanın belirtilerini çizgi çizgi işaretledim.
Ekli dosyayı görüntüle 163851

Bu benim tahminim Mezar nişanı olarak gördüğüm kaya parçası önceden dik bir yapı imiş ama kırılarak tam ortasında kasa gibi birşey ortaya çıkarılmış.
Ekli dosyayı görüntüle 163850

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör

kabakburgiba

Operatör
dikkatimi ilk çekenler bunlar oldu.

2 nci fotoda çok tahrip olmuş.orda başka figürlerde varmış.ilk izlenim bi aslan.

kazama

İnanıyorsan denemeye değer !
Maalesef degil. Aslında bu soruyu @kazama usta anında çözer di ama oda bir müddet tir görünmüyor. :)
Dadasım merhaba ; sorunun cevabını kendin vermişsin :) .
Aynen cevap olarak anıtsal nitelikte olan bir durum medeniyet işlerini bulmuşsun yine , o alan zengin ama . Resmi indirip baktım uzak çekim olan bozuldu biraz ama orda kaç tane açılmış mezar vardı ? Bu anıt pencereleri 1 den fazla görünüyor o yüzden sordum .Mezarın içindeki sedir sayısı 2 yada 3 ise o bölümde geriye kalmamıs .Ama tek ise diğerleri halen duruyor olabilir.Bir de o mekanın sol tarafı aynı şekilde isli görünen 1 No:lu yer bunun kapalı hali olabilir .Ama burda dönem talanı olmuş resmen .Net resimleri olsa idi güzel yermiş .Allah işini gücün rast getirsin kardesim selametle .

Karaboğa

Member
Selam aleyküm ustalar bizim oralarda böyle kaya mezarına denk gelmedim baya da araştırdım acaba mevki neresi horasan ağrıya doğru mu sarıcan sonra mı yada tahirde mi bi mahsuru yoksa deyiverirsen dadas_25 dolaşma amaçlı sordum

grasviti

Member
Burasi bir manstir hertur yuz ve hayvan figuru gorebilirsiniz zaten birden fazla figur barindiriyor asil yigma mezar nerde ustam onu cekmemissin bunun tam on kismini birde fotolasaydin 400 mt alani

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Selam aleyküm ustalar bizim oralarda böyle kaya mezarına denk gelmedim baya da araştırdım acaba mevki neresi horasan ağrıya doğru mu sarıcan sonra mı yada tahirde mi bi mahsuru yoksa deyiverirsen dadas_25 dolaşma amaçlı sordum
Ustam burası erzurum girişi hamamderesinde erzuruma gelirken ana yolun sağ tarafında kalıyor.