Kaya Mezarı..

Deli32

Aktif Üye
Buraya giderken daha dikkat ceket kayalardan var resimledim ama 8 foto aldı konu

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Bu horasanın kalınlığı nerden baksan 1,5 mt vardır. Bunu açan ustaya helal olsun. Ama bu alanda hem tespit hemde işlem çok zordur. Diğer resimlere bakınca göze çarpan alanlar var ve bunun gibi birçok yer olduğunu düşünüyorum. Burası için işin erbabı bir çubukçu ve sağlam ekip lazım. İnşallah sonuca ulaşırsın. Birde varsa içerinin resminlerini paylaşabilirsen çok memnun olurum.

Deli32

Aktif Üye
Bu horasanın kalınlığı nerden baksan 1,5 mt vardır. Bunu açan ustaya helal olsun. Ama bu alanda hem tespit hemde işlem çok zordur. Diğer resimlere bakınca göze çarpan alanlar var ve bunun gibi birçok yer olduğunu düşünüyorum. Burası için işin erbabı bir çubukçu ve sağlam ekip lazım. İnşallah sonuca ulaşırsın. Birde varsa içerinin resminlerini paylaşabilirsen çok memnun olurum.

Buraya cıkmadı önce yamaçta evin yanında da var kasa olarak değerlendirdim horasan kalıntıları var zamanla akıntı ile daha da yıpranmış ama. Bu eklediğiniz görsel alt tarafta kalan sürünerek girilen yer ayrıca yukarıda var tekrar orası da magatanın cıkışı içerisi cok karanlık ve sadece cıkıstan resim var içeriye aitEkli dosyayı görüntüle 181151
İçeride bahsettiğim biçimsiz 3 oda var küçük sayılırlar duvarlarda vitrin gözü gibi oyuklar var yabani hayvanlar cok girip çıkmış hertürlü kemik te var duvarlar yanık beraber gittiğimiz arkadaşlar soyulmuş hatta o dönemlerde soyguna ugra mış kaya mezarı dediler. ayrıca, Ekli dosyayı görüntüle 181152 bu resmin üstünde cok küçük görünen o tepe yaklaşık 10 km ve 54 yıl önce 4 İngiliz bir tercüman ile gelip amcama harita gösteriyorlar at arabası ile o tepeye götürüyor amcam 1 hafta kamp yapıyorlar ve kazı. Götürmüşler birseyler diye biliyorum ara sıra arkeologlar da gelip orada araştırma yaparlar

Deli32

Aktif Üye
Bi ekip yok maalesef bu civarda pek uğraşan da yok bildiğim Kadarıyla çok fazla ekipmanda yok elimizde neler yapabilirim

Turko

Uzman
Tek kaya mezarı olmaz ama şöyle izah edeyim , mevcut tek mezarın tipi ve konumu önemli mesela ben bir kaya mezarda tecrübe ettim tek kaya mezardı ama içerisinde 1.5x1.5 gibi 3 oda vardı ayrı ayrı bu tarz mezar ise tektir. Konum ile alakalı durum ise şu hangi yöne bakıyor nasıl bir kaya yüzeyin de toprak seviyesine yakın mı yüksek mi arka sırtına gelen yamaç ya da kayalık alan var mı . Burdur kızılkaya taraflarında 65x65 kapağı olan üstünde su oluğu olan güzel minik 1.5 x 2 gibi bir açık mezar vardı içini kontrol ettim kapalı duvarı yoktu tek tip ti . Etrafını gezdim başka mezar bulamadım 15 gün sonra giden ekibim batıya bakan mevcut açık mezarın tam zıttı sırt tarafında doğuya bakar vaziyette 2 kapalı mezar buldular arasında yaklaşık 700 mt vardı . Medeniyete dini inanca kaya yapısının durumuna göre değişiklik gösteriyor kaya mezarları . Bazısı çok garip düz ayakta ayak altında kalacak vaziyette 3-3.5 mt derinliği olan kuyu gibi girişleri olan mezarlarda gördüm. Kısmet diyelim genel olarak. Rast gelsin.

Deli32

Aktif Üye
Yamaç yada zirvede değil tam orta sayılır bu. Sürünerek zor giriliyor. Güneybatı yönünde. Tamamen dağlık alan. Eski bir Yaşam izine rastlamadık. Burdura 170 km burası

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Burası mezarmış fakat çok hahrip etmmişler. Dikkatimi çeken yerleri işaretledim. İçeride ve çevrede cihaz dolaştırarak çıkan emarelerde hangi medeniyete ait olduğunu öğrenmek mümkündür.

Ekli dosyayı görüntüle 181165