Kaya Mezarı

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
@_Mithra_ kardeşim.. bu kare oyma üzerin e çok çalışmadık.. stebnede duruyor .. alanda araştırma yaparken öylesine inceledik ... derin inceleme yapmadık içini temizledik tam dibinde ortasında 1 cm derinliğinde çukur vardı... oymanin içini da tam inceleyemedim... olcuyude almadım ama takribi 40x40 derinlikte 40 cm ... piknikçiler mangalcilar veya avcılar içind e ateş yaktıkları için böyle kararmış durumda....
Ekli dosyayı görüntüle 231168
ustam çukur kremasyon mezarın kendisidir
yakılan mevtanın külü bir urne kap içine konup çukurun tam ortasına konurdu
ağız kısmı da kare kesilmiş bir kaya parçasıyla düzgünce kapatılıp horasanla sıvanırdı
varsa sunağı hemen yanında ya da yakınındadır
güzelce fotoğraflayıp, ayrı bir konuda "çözülmüş işaretler" bölümüne ekleyebilirsiniz
selametle.

uçmuş

Süper Moderatör
Süper Moderatör
_Mithra_ ustam buranin mezarlığını bulmam lazım ... zor 1 alan olduğu için 2 günlük uğraş sonucu bulamadım... sadece küçük kare oymanin yönlendirmesiyle.. tünel tespiti yaptım... o tünel üzerin e dusecem 1 dahaki sefere ... fakat alan ... % 80 eğimli ve uçurumları olan ormanlık 1 alan .. ama zirve 1 yer

uçmuş

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Bu fotoğrafı çektiğim yerden 1 adım daha geri atsam kendimi taaaaaaaaaaaaaa assagida bulurum .. çalı çırpı dala budağa takilmaz sam ..

28karayel28

Moderatör
Moderatör
ustam kaya mezarın iç en ve iç boyu ayrıca iç yüksekliği ne kadar
artı, tabandaki yuvarlak oymanın çapı ve derinliği ne kadar
Ustam ,hiç bir bilgim yok ölçüm yapmadım. Ama tahmini odanın ölçüleri 1.80 ila 2 mt arasında, ne aşağı ne yuksarı, içindeki oymalardada su vardı, tahmini 30 cm çapında 30 mc derinliğindeydi. İçinde ölü nereye yatırıldı oda bell değil, birde neden iki adet oyma vardı.

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
@_Mithra_ ustam buranin mezarlığını bulmam lazım ... zor 1 alan olduğu için 2 günlük uğraş sonucu bulamadım... sadece küçük kare oymanin yönlendirmesiyle.. tünel tespiti yaptım... o tünel üzerin e dusecem 1 dahaki sefere ... fakat alan ... % 80 eğimli ve uçurumları olan ormanlık 1 alan .. ama zirve 1 yer
ustam çizmeye çalıştım görsellik olsun diye şu şekilde düşünün

Ekli dosyayı görüntüle 231246

sunaklar antik dönem mezarların olmazsa olmazlarındandır
boyutları medeniyeti ve dönemine göre farklılıklar gösterse de benim tecrübem 40 cm. ve üzeri sunak pek nadir oluyor
şu mesajımı herkesin not almasını tavsiye ederim,
sizin bu örnekte sunak olmadığına delil 2 iz var
1. alt kısım tam daire şeklinde, üst kısım kapak yerleştirmek için kare şeklinde açılmış olması
2. tabanın ortasında küçük bir oyma olması
peki bu oyma tam yuvarlak veya kare ya da dikdörtgen olsaydı ne yapmalıydık
hemen yakınında mezarını aramamız lazımdı
o iki küçük tepecikten ikincisinde eklediğiniz yuvarlak oymanın da aynı tip mezar olduğunu düşünüyorum
yine de o parça koparamadığınız tepeciğin ve diğerinin yapay bir yığma tepe olup olmadığından net emin olun bence
üstte oyma altta oda mezar olma olasılığı olabilir
tepelerin yüksek ve manzaralı olması statü yüksekliğine işaret bu kesin
burası da epey bi manzaralı olduğuna göre araştırın iz bulun not alın bol fotoğraf çekin değerlendirin
şimdilik ip uçları bu kadar olduğu için eksik yorumlamış olabilirim
diğer bilgilere göre tekrar yorum yaparım
etiketleyin yeter hocam
selametle

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
Ustam ,hiç bir bilgim yok ölçüm yapmadım. Ama tahmini odanın ölçüleri 1.80 ila 2 mt arasında, ne aşağı ne yuksarı, içindeki oymalardada su vardı, tahmini 30 cm çapında 30 mc derinliğindeydi. İçinde ölü nereye yatırıldı oda bell değil, birde neden iki adet oyma vardı.
ustam bölge vermediğiniz için medeniyet tespiti yapamadığım için yorum yapmakta zorlaşıyor
bu tip oda mezarlarda genellikle ölülerin yatırıldığı seki ya da sedir de denilen arkeolojide kline denilen kısımlar olur
mezar bir kişi için yapılmışsa tek sedirli olur
aile mezarı ise üye sayısına göre sedir sayısı sınırsızca artabilir
sizin bu örnekte sedir göremedim
zaman içerisinde tahrip edildiğini sanıyorum
bu konu içinde bile gelecek yorumlarda mutlaka şurasını da yokla burasını da yokla diyen arkadaşlar olacaktır
işte her yoklamada bir sedir giderse geriye ne kalır varın hesap edin
muhtemel o 2 şekilsiz dikdörtgen çukur sedirlerdir
diğer yuvarlak oyma olan yer de mezar hediyelerinin konulduğu zemin nişidir
yan duvardaki uzun yarmanın yakın dönem olduğunu sanıyorum
kısaca her türlü işi bitmiş bir yer

28karayel28

Moderatör
Moderatör
@Bulursamkader usta, paylaşmış olduğum, iki konu hakkında senide dinlemek isterim.

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
nik ustam burası sizce ne olabilir. İçinde zeminde yuvarlak iki adet oyma var, duvarlarında ise bir çeşit kanal ve küçük kare oymalar
ustam acilmis olsada girince soldaki duvardan gecis var bakir yere .yuzde 90 ihtimal var.yuzde on goz yanilmasi olur