Kayadaki harita

Gök-Türk

Member
Selamın aleyküm değerli ustalarım arkadaşlar
Bu konuyu daha önce paylaşmış yeterli cevabi bulamamıştım konuyu derledim düzenli olarak paylaşıyorum
Bölge karadeniz tarihi bilinen 1600 yıllardan başlıyor ermeni bölgesidir ırmak boyunca çeşitli izler mevcuttur
Benim işaretim derenin kenarında sabit traşlanmış kayada 1×1 boyutta harita olarak betimledigim işaretler ortadaki delik 40 cm civari içeri giriyor düz bir şekilde
Kayanın bir kaç fotoğrafını paylaşıyorum etraftan değerli gördüğüm yerleride resimlerini ekliyorum
Vakit ayırıp incelerseniz değerli yorumlarınızı almak isterim kalın selamatle

Ekli dosyalar

BayKuSs

Kader Yakışanı Yaşatsın.
Moderatör
Bölge güzel araştırılması gereken bir yer olarak düşünüyorum fakat haritada dediğiniz yerin ben tamamiyle doğal olduğunun kanısındayım rastgele.

Gök-Türk

Member
Bölge güzel araştırılması gereken bir yer olarak düşünüyorum fakat haritada dediğiniz yerin ben tamamiyle doğal olduğunun kanısındayım rastgele.
Hocam ortadaki delik sert kayada 40 cm düz işçilik dogal olma olasılığı sıfır hocam kare oyma gibi başlıyor rica etsem tekrar baksanız alt tarafta ok benzeri bir işaret ve kaya traslanmis zaten nasıl dogal aydınlatırsanız sevinirim

defi

Bilgili Üye
harita dahi olsa adam bildiği yerleri kerterizlemiştir oyma ve ok ile

eser34

Nasip Vaktine Esir...
Moderatör
Hemşerim hoş geldin.
Çok güzel bir örnek, bariz işçilik. Ortada ki noktayı bulabilirsen ki zordur; gerisi çorap söküğü. Yakında şu kaynağı var, belki doğduğu noktayı gösteriyor..

Gök-Türk

Member
Hemşerim hoş geldin.
Çok güzel bir örnek, bariz işçilik. Ortada ki noktayı bulabilirsen ki zordur; gerisi çorap söküğü. Yakında şu kaynağı var, belki doğduğu noktayı gösteriyor..
Hosbulduk sagolun eser hocam vallahi zor su kaynağı net mi hocam

eser34

Nasip Vaktine Esir...
Moderatör
Hosbulduk sagolun eser hocam vallahi zor su kaynağı net mi hocam
Ermeni arazi haritaları için hiç bir zaman bir netlikten söz edemeyiz, aksi halde yalan söylemiş oluruz.
Söz konusu ev veya kilise olsaydı önce Allah'ın izni ile bulurduk ama bu gibi konular zordur hemşerim. Çıkış noktası bir yer muhakkak bilinmesi gerekir. Ben olsaydım ne yapardım?
Öncelikle ve muhakkak eskilerden bı konularda merakı ve de bilgisi olan birine danışırdım.
Bu şekilde bir harita ise söz konusu olan, demek ki o zaman da da yaşam alanı olmayan bir yer orası, bu kısım net!
Eskilerden edinecek olduğumuz ilk bilgi, çevrede ki yer isimleri!
Bilmemkimin değirmeni, sarraf Sarkisyan' ın çiftliği, Peder Perişan' ın evi vb.

Gök-Türk

Member
Ermeni arazi haritaları için hiç bir zaman bir netlikten söz edemeyiz, aksi halde yalan söylemiş oluruz.
Söz konusu ev veya kilise olsaydı önce Allah'ın izni ile bulurduk ama bu gibi konular zordur hemşerim. Çıkış noktası bir yer muhakkak bilinmesi gerekir. Ben olsaydım ne yapardım?
Öncelikle ve muhakkak eskilerden bı konularda merakı ve de bilgisi olan birine danışırdım.
Bu şekilde bir harita ise söz konusu olan, demek ki o zaman da da yaşam alanı olmayan bir yer orası, bu kısım net!
Eskilerden edinecek olduğumuz ilk bilgi, çevrede ki yer isimleri!
Bilmemkimin değirmeni, sarraf Sarkisyan' ın çiftliği, Peder Perişan' ın evi vb.
Son derece hak veriyorum sağolun hocam

spyfrs

Moderatör
Moderatör
harita değil her görülen çizgi her görülen çatlak harita olmaz hele ki ortasında bir delik var diye harita olmaz. Belki hayvan bağlamak için zamanında halkalı murç çaktılar . Dere yatağında olması onu harita yapmaz dediğim gibi hayvan bağlamak için zamanında ortasına halkalı murç çakılmış olabilir. Kesin ve net bir şey var harita değil.