Kazida çikan toprak katmanlari nelerdir?

Keskingöz

Tüm Yorumlarım, Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Süper Moderatör
Örnek

Ekli dosyayı görüntüle 196745 Ekli dosyayı görüntüle 196746
Bazen bu şekil kazmayı nadir kullanırsın ve katmanlar arası mesafe eşit olur.
bazen dövülmüş toprak çıkar. Kil mucur üst üste konulmuş şekildedir.
dönemine göre değişir. Eğer işlem yaptığınız yerler dünya varolduğundan bu yana hiç dokunulmamış ise vazgeçin ordan yanlış yerdesiniz.

malibu_18

Bilgili Üye
Ekli dosyayı görüntüle 196745 Ekli dosyayı görüntüle 196746
Bazen bu şekil kazmayı nadir kullanırsın ve katmanlar arası mesafe eşit olur.
bazen dövülmüş toprak çıkar. Kil mucur üst üste konulmuş şekildedir.
dönemine göre değişir. Eğer işlem yaptığınız yerler dünya varolduğundan bu yana hiç dokunulmamış ise vazgeçin ordan yanlış yerdesiniz.
çok güzel ve örnek bir resim tamda kaynak olarak gösterilecek cinsten . sonuca ulaşmışsındır inşallah

Keskingöz

Süper Moderatör

Mezarcııı

Yeni Üye
Slm kardeşim biz normal kapaklı mezar açtık...tm 40 santim topraktı iyidi fena değildi...ama ondan sonra resmen betona çattık desem yeri var...ufak ufak avuç büyüklüğünde taşlar çıktı toprakla kaynamış birbirine çok sert olmuşlar meza 1200 yıllık 1200 yıldır o mezar hiç açılmamış bir düşünsenize resmen beton gibi oluşlar...o yüzden değişebilir yerin durumu şartlarına göre

Keskingöz

Süper Moderatör
Slm kardeşim biz normal kapaklı mezar açtık...tm 40 santim topraktı iyidi fena değildi...ama ondan sonra resmen betona çattık desem yeri var...ufak ufak avuç büyüklüğünde taşlar çıktı toprakla kaynamış birbirine çok sert olmuşlar meza 1200 yıllık 1200 yıldır o mezar hiç açılmamış bir düşünsenize resmen beton gibi oluşlar...o yüzden değişebilir yerin durumu şartlarına göre
bizim yörede hora taşı derler ona. Sıkıştırılmış küçük taşlardır ve en zor işlem katmanıdır.
Adamın İmanını gevretir cinstendir.

Mezarcııı

Yeni Üye
Aynen kardesim ellerimi patladı...balyozlar kirııldi kazalar kırıldı...keski ler yamuldu...10 gün sürdü sarı 2.20 metre de kapağa ulaştık...ama kapağı açınca herşeye değer insan acısı...yorgunluğu kalmıyor...rabbim sizlerede nasip etsin....

Apollon01

Moderatör
Moderatör
Buda benden olsun

Ustalar toprakta çubuk la baktım buralara yönlendirdi, yeşil mavi arası bir tabaka çıkıyor genelde, bu kil olabiliyor,sıkıştırılmış toprak ya da çakıl taşları oluyor, bir kaç resim attım görebilirsiniz, o kadar yağmur yağıyor ki hiç ortalıkta su yoktu, 1,5 metrede pınar çıktı maşallah , ayrıca 2.ci resimde var gri tabaka altından siyah kömür çıktı en üstte taşlaşmış toprak vardı

Son düzenleme:

Keskingöz

Süper Moderatör
Ustalar toprakta çubuk la baktım buralara yönlendirdi, yeşil mavi arası bir tabaka çıkıyor genelde, bu kil olabiliyor,sıkıştırılmış toprak ya da çakıl taşları oluyor, bir kaç resim attım görebilirsiniz, o kadar yağmur yağıyor ki hiç ortalıkta su yoktu, 1,5 metrede pınar çıktı maşallah , ayrıca 2.ci resimde var gri tabaka altından siyah kömür çıktı en üstte taşlaşmış toprak vardı
suyu bulmuşsun ustam. Tebrikler :))

Hayalet0200

Yeni Üye
Kil nemi tutarak mezara ulaşmasını engellemek için yapılır, yapının uzun süre ayakta kalması için. Çalışma yaptığınız yerin fotoğraflarını çekip yeni bir konu açarsanız sizin için daha faydalı olur.
Bir kazi yapiyoruz suan 5 mtre alttayiz. İlk basladigimizda 5 mt kaya cikti onu deldik sonrasinda butun katmanlar cikti ve su an yesil sabun gibi yumusacik kil katmanini gectik.sizce hu mahsen midir ve neyi isaret eder

Mhmtylmz

Aktif Üye
Üstadım işlenmeiş toprak değildir diye düşünüyorum geldiğimiz tabaka ince elenmiş kum gibi böle dövülmüş gibi toprak çukurda çubuklar yanıltabilir ama kazdıpımız noktadan 40-50 cm veriyor mesafeyi
Arkadaşım o alanın 5mt etrafında bir gezinin aynı sekilde 2 tane daha olabilir benimde uğrattığım yer var 280 cm deyim son 30 cm, boşluk var icinde küp onun icinde alatin var ama gidemiyorum dövülmüş toprak ermeni köyü ermeni üçlemesi var üçgen olarak gomulmus yilma devam et