Kıbrıs'ta ki kilise /Tavanda V ve X harfleri...

Kıbrıslı1

Yeni Üye
Merhaba ben kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti'nde yaşıyorum. Hemen hemen hiç kurcalanmamış bir kilise buldum ve içerisinde hemen girişin tavanında " v - x " harfleri var sayıları epeği fazla belli başlı yerlerde. Bunlar ne demektir bilen biri varmı aceba? Bu arada klisenin ana girişinin sol tarafında yerde büyük dikdörtgen bir blok var mahsen girişimi aceba? ayrıca mihrabın hemen önünde diğerine nazaran daha küçük başka bir blok taş var papazın mezarımı aceba? Ve girişe sırtınızı verdiğinizde yaklaşık 100-200 metre ilerde iki kuyu var onların arasıda yaklaşık 100 metre. Birinin ağzı diğerine göre daha dar ama insan rahatça inebilir. Klisenin doğu tarafında ağzı çok geniş bir kuyu var çiftçinin biri su kuyusu olarak kullanıyor sanırım. Ve yine klisenin güney doğusunda eski tarihi kalıntılar var ne olduğundan emin değilim. Burası yaklaşık 2000m2 bir arazi üzerinde ve heryer taşlık. Ustalarımın yorumlarını merak ediyorum şimdiden teşekkürler..

arasmetin

Member
öncelikle hoşgeldin. benim de eşim tarafı kıbrıslı her sene 2 -3 kere kıbrısa geliyorum. ve tek başına geziler yapıyorum dağ tepe. güzel bir kilise keşfetmişsin. gerci göz önünde olması mutlaka daha önce soygun yediği ihtimalini yükseltiyor. yinede tarihe dokunmak güzel ve belkide ufak tefek bir şeyler kalmıştır. kilise italyan mimarisine benziyor. içerdeki taşı kaldırmaya calıştın mı ? dışardaki kuyulara kamara indirebilirsin yada sağlam bit ipe bir telefon bağlayıp kontrol edebilirin. kuyu icinde farklı renkde taş aramalısın. kıbrısa geldiğimde beraber de araştırabiliriz cok usta değilim ama gezmesini ve araştırmasını severim.

Kıbrıslı1

Yeni Üye
Hoşbulduk :) Kilise hiç kurcalanmışa benzemiyor hiçbişeye ellemek istemedim önce ustalarımdan onay almak istedim boş yere tarihi kurcalayıp bozmak istemiyorum. Sizce bişeyler olma ihtimali nedir? Hiç kazı izi yok.

mavikorku

Moderatör
Moderatör
çevresinde hiç ev yok eski evlerden bu papazın evi neresiymiş? kilise ile birleşik bir ev mi acaba..

Dadas25

Aktif Üye
Burasi koruma altındadır. Yani sit alanı dir. Şayet değil se dedektör yardımı al güzel yer

Kıbrıslı1

Yeni Üye
Peki ustam nereleri aramamı önerirsiniz nerlerde ne olabilir mesela?

degirmenci

Aktif Üye
kiliseye girince sol tarafta mahzen olmalı dış sol ve mihrap sol dışta mezarlar olmalı

Kıbrıslı1

Yeni Üye
Yukardan 5. Resimdeki büyük dikdötgen taş kliseye girince hemen solda. Mahsen girişi olabilirmi aceba? Birde 6. Resimde görünen mihrabın hemen önünde diğerine nazaran daha küçük taş var üzerinde kare oyma var onun altında da bişeyler olabilirmi sizce ustam?

mavikorku

Moderatör
Moderatör
dikdörtgen taşı dene bir olmadı kuyulardan buldururz sana yolu taşı ama papaz evi gittiyse zor ya mahsen varsa şansına artık

Dadas25

Aktif Üye
Kapıların iç kısımlarında ki eşik taslarina bakın işaret varmı girişteki taşlar toprak zemine zeval ediyorsa bakın göze çarpan birşey olmalı örneğin Ok işareti vs.