Kırmızı taş

Gri

Aktif Üye
@jeolog Hocam bu camcılar camı keserken gormustum buda aynı şekil kesiyor aynı ses cıkıyor baya derin kesiyor bir tl ye sürünce parayı bile baya derin kesiyor parayla bıçakla butaşı baya bastırarak çizmeye calısınca para leke bırakıyor elinle silince gidiyor bıçak leke iz bırakmıyor çizemiyor anlamadım ilginc bişey ozgul agırlıgını becerebilirsek hesaplayacaz bakalım inş degerlidir

Gri

Aktif Üye
Hatta bugün bi cam kesme çizme videosu çekip atıyim burayada bi bakın maksat bilgilenmiş oluruz taş degersiz olsada saglık olsun

Kafkaslı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Taşlardan pek.anlamam.ama yakut olmasin mübarek

Gri

Aktif Üye
Tırnagını cama sürünce anlaşılıyorki baya derin kesikler açıyor boydan boya sürüp camın kesilen yerinden hafif tıklatınca ikiye ayırıyor bildigin camcılardaki kesme aletiyle aynı işi yapıyor öyle deyim yani kesiyor derken komple ikiye bölmüyör yani camı

jeolog

Co Admin
Co Admin
Tamam bende onu diyorum, kesmiyor ciziyor. Siz bu minerali nerede buldunuz, il adi bile yeterli.
Yakut dogada bu sekilde parlak ve cam seklinde bulunmasi zor.

Gri

Aktif Üye
Aynı cama bıçagı baya bastırıp çizmeye çalışınca çok az bişey iz bırakıyor ses yapmıyor bunu bastırıp çizince baya ses yaparak derin çizikler açıyor bıçagın yaptıgı izin beskat fazlasını yapıyor anlamadım usta bunu ben kırmızı cam frlan sanıyodum amma içinde ince sarı damarlarda var belki fotoda gorunmuyordur

Gri

Aktif Üye
Bu lav kırıgı denilen taşlar varya usta delikli siyah kahverengimsi onların içinden çıktı

jeolog

Co Admin
Co Admin
Tamam o zaman dedigim mineral. Mohs Sertlik derecesi 7.5-8.5 bu mineralin. Simdi internetten bakarsin fiyati ne kadar diye. Elmas yakut klasmaninda fiyat beklememeni simdiden tavsiye ederim :).
Sertlik derecesi, bir mineralin baska bir cismi cizebilmesi ile iliskilidir, sakin ola bu mineral cok sertmis diyerek çekic vurayim demeyin, cunku cok kirilgandir.

Gri

Aktif Üye
Ustalar çok teşekkür ediyorum Allah cc hepinizden razı olsun