Koltuk, Binek ve Oturak Taşı Anlamı

Koray Kor

Admin
Administrator
Katılım
9 May 2017
Mesajlar
567
Tepkime puanı
951
Puanları
11
Koltuk Taşı


Kendini en rahat nasıl hissediyorsan koltuğa o şekilde otur 90 derece sağından başla 90 derece soluna kadar sürekli çevreye bak, bu 1 bakışta olmaz, kalk dolaş tekrar gel otur bunu 1-2 gün yaptıktan sonra birden gözüne farklılık takılacak işte o farklı duran neyse sana bakar vaziyettedir sende ona bakar vaziyette olacaksın. git oraya bak yerin orasıdır.


Ekli dosyayı görüntüle 174442


Koltuk taşı önemi büyük gömü işaretlerinden birisidir. koltuk taşında kollarınızı koyabileceğiniz destekler, başınızı yaslayacağınız destek ve ayaklarınızı rahatlıkla koyabileceğiniz destek yerlerinin yapılmış olması gerekmektedir. Oturak taşında bu özellikler olmamaktadır. Koltuk taşı işaretinde yapılması gereken, önünde basamakları varsa kontrol edilmelidir.Kollarınızı koyacağınız destek yerlerinde oyma delikler varsa tam karşısında yığma olma olasılığı çok kuvvetli. Eğer koltuk işareti bir mağara içinde ise ve koltuk işareti çevresinde kare oymalar mevcut ise, bir liderin hazinesi mağaranın kayaları altında saklanmış odalarındadır. Duvarlar çok iyi kontrol edilmeli, yürüdüğünüz zemini kontrol etmek asla unutulmamalıdır.


Definecilikte koltuk taşı güzel bir işarettir. Her şekilde kesin define işareti olarak kabul edilir. Bazen basamakla çıkılır bunlarda Frig Kraliyetlerine gösterim alanlarıdır. Bazen mezar sembolüdür. Önemli olan şey, basamaklı koltuk taşlarının karşısında duran yığma frig tümülüs olma ihtimali yüksektir. Bu yığma yamaçta ise su tuzağına dikkat etmelisiniz.


Ekli dosyayı görüntüle 174441


1- Kol konulacak sağ ve sollu olarak 2 yeri var: koltuk taşına otur karşına bak karşında bir tümsek görmen gerekir. define tümseğin içinde ana kaya içindedir.


2- Koltuğun sadece sol konulacak yeri varsa o zaman koltuğa otur sol kolunu koy ve sol tarafa bak birbirine yaslanmış kayalara olacak, bu kayaların altında giriş var,


3- Koltuğun sadece sağ konulacak yeri varsa o zaman koltuğa otur sağ kolunu koy ve sol tarafa bak birbirine yaslanmış kayalara olacak, bu kayaların altında giriş var,


4- Kol konulacak yerleri yoksa arkasındaki tepenin üstünde bir yığma tümsek bul define bu tümseğin içinde


5- Koltuğa çık düz olarak 15 20 mt civarında başka bir işaret kaya ara. Mal ne kadar derindedir şüphalidir. .


Başka bir görüş: Koltuk taşı dört şekilde bulunur. Her dört şekilde kesin define işaretidir.


1-Kol konulacak sağ ve sollu olarak 2 yeri var: koltuk taşınaoturulduğunda ve karşıya bakıldığında karşıda bir tümsek görmek gerekir. Define tümseğin içinde ana kaya içindedir.


2-Koltuğun sadece sol kol konulacak yeri varsa o zaman koltuğa oturulur.Sol kol kolçağa koyulur. Sol tarafa bakılır. Birbirine yaslanmışkayalar olmalı. Bu kayaların altında giriş vardır.


3- Koltuğun sadece sağ kol konulacak yeri varsa o zaman koltuğa oturulur.Sağ kol koyulur ve sol tarafa bakılır. Birbirine yaslanmış kayalarolmalı. Bu kayaların altında giriş vardır.


4-Eğer kol konulacak yerleri yoksa koltuğun arkasındaki tepenin üstündebir yığma tümsek bulmaya çalışılmalı. Define bu tümseğin içindedir.

Başka usta görüşleri:

Çok eskiye dayanmalarına karşın Frigya inanç sisteminin tanrıçası olan Kybele (kibele)’nin kayalıklarda ve dağlarda gezdiği inancı ile onun oturması için yapılmış yapılardır. Ancak aynı yağı define saklayıcıları tarafından da kullanılagelmiştir.


1- Öncelikle koltuğun ön kısmı aşağıda bir dere gibi vahaya bakıyor olmalıdır.


2- Koltuğa oturunca ayaklar yere değecek biçimde bir yapı varsa para veya mal oracıkta aranmalıdır.


3- Her iki kolu yaslamak için kolçaklar mevcutsa para karşı istikamette ve bir kuyunun içindedir.


4- Tek kol yaslama yeri varsa define boş olan tarafta aranmalıdır.

5- Koltuk iki kişinin oturacağı kadar geniş ise oturulan kısımda horasan ile kaplı bir alandadır. Üzerinde haç yada çarpı varsa koltuk taşının altı incelenmeli içinde müjdesi yoksa yakınlarda tümülüs yada kaya içinde yönetici mezarı vardır.Oturduğunuzda baktığınız yönde 70 metre içinde araştırma yapınız.


Binek Taşı


binek taşı varsa bin, binmeden bişey göremezsin, bindikten sonra çevrene iyi bak bişey yoksa istikametine git orada 2. binek taşı yada benzer kaya bul birde bu kaya üzerine çık buradan nereye gideceğini bildiren farklı işaretler olması lazım. yada bu kayanın kendisinde işaret vardır. bu şekilde devam ederek paraya yaklaşırsın. Ayrıca binek taşı eyere benzer hatta diğer adı eyer işaretidir. bu taş tupkı at eyerine benzemeli bin bak ve bin git diyebilir.


Ekli dosyayı görüntüle 174439


Binek taşı, oturak taşı ve koltuk taşı bu 3 işaret anlamdaş işaretlerdir hepsi otur ve karşına bak anlamına gelir, aralarındaki fark koltuk taşı bazen mezarı verir oturak taşıda aynı şekilde mezar işareti olarak yapıldığını gördük fakat binek taşı mezarla alakalı değil düpe düz define işaretidir. oturduğunda tam karşınla birlikte sağ ve sol çaprazlarına dikkat et tüm vücudunu sabit tut sadece başını rahat oynatacak şekilde sağa sola bak bu şekilde definenin yerini görüyor olmaz lazım mesafe olarak 30 dan tut 90 metreye kadar çıkabilir.


Diğer görüş: 3. ve son nokta işaretidir eğer işaretiyle aynıdır bir çoğunun parası eşkiya parasıdır, ön tarafa bak bakalım atların konakladığı düzlük nerede buralara iyi bak eşkiya parasını alırsın.


Diğer görüş: oturak taşı yolculuk demektir bindim ve gidiyorum burada birde patika yol var o yolu takip et para yol kıvrımın dadır.


Binek taşı: Binek taşının genel anlamı, taşa otur karşına bak ve ikinci işareti aramalısın olarak bilinmektedir. Yaptığımız araştırmalara göre, binek taşı zirve bir noktada yapılmış ise, işaretin yapılmış olduğu zirve tepeden daha yüksek zirve tepede araştırma sürdürülmelidir. Bilinen eşkiya işaretlerindendir. Eğer binek taşı işareti, engebeli bir arazide yapılmış ise, kesinlikle cihaz yardımı almalısınız. Doğal görünen etraftaki kayaların altında gömü saklanmış olabilir. İşaretin etrafıda kontrol edilmeli ve binek taşı işaretinin yakınlarında düz bir taş varsa gömü bu taşın altındada olabilir.


Oturak Taşı


oturak taşı 2 yada 3 kişilikse bu tabure olarak geçer, burası mezarlık yanında mezarların kutsama yeridir. ölü gömme geleneklerinde ayinler düzenlenirken kadınların ayakta durmaması gereklidir bu yüzden yerlere yada kayalardan yaptıkları taburelere oturması gereklidir. Tek oturak taşı çevrede mezarlık alanı yoksa bu paranın habercisidir. oturak taşına otur dikkat et paranın üzerinde oturuyor olabilirsin.


Ekli dosyayı görüntüle 174440


Oturak taşı eşkiya yapısıysa bu genelde değirmende olur. değirmene girdiğinde sağ kösesinde oturak taşı varsa burada birde ocak vardır, ocak yanında kesme taş olup 22 okka meblağ taş içerisindedir ayrıca krokiler mevcuttur.


Binek taşı ile oturak taşı aynıdır, oturak taşına oturun ve başınızı hafif kaldırarak bakın karşıda kayalık alan varsa oraya gidin kaya aralarına iyi bakın, düz alan varsa bu düzlükteki hafif şişkin olan yerlere yoğunlaşın.


Oturak taşının üzerine oturduğumuz zaman alnı kesik kayayı görürsen git ve oradaki rengi değişik kayayı kaldır altında mahzen bulursun.


1- 3. ve son nokta işaretidir eğer işaretiyle aynıdır bir çoğunun parası eşkiya parasıdır, ön tarafa bak bakalım atların konakladığı düzlük nerede buralara iyi bak eşkiya parasını alırsın.


2- oturak taşı yolculuk demektir bindim ve gidiyorum burada birde patika yol var o yolu takip et para yol kıvrımın dadır.

3- Binek taşının genel anlamı, taşa otur karşına bak ve ikinci işareti aramalısın olarak bilinmektedir. Yaptığımız araştırmalara göre, binek taşı zirve bir noktada yapılmış ise, işaretin yapılmış olduğu zirve tepeden daha yüksek zirve tepede araştırma sürdürülmelidir. Bilinen eşkiya işaretlerindendir. Eğer binek taşı işareti, engebeli bir arazide yapılmış ise, kesinlikle cihaz yardımı almalısınız. Doğal görünen etraftaki kayaların altında gömü saklanmış olabilir. İşaretin etrafıda kontrol edilmeli ve binek taşı işaretinin yakınlarında düz bir taş varsa gömü bu taşın altındada olabilir.


4- Oturak taşı işaretinin koltuk taşından farkı ise, sadece oturak gibi durması, kollarınızı ve başınızı dayacağınız destek yerlerinin olmamasıdır. Mezar işareti olarak kullanılmıştır. İşaretinin ön ve arkasında bulunan düzlük alanlar cihaz yardımı ile kontrol edilmelidir. Mezarı bulunan şahsın zenginlik durumu ile ilgili bir durumdur. Boş çıkma olasılığı bulunmaktadır. Oturak taşları etraflarında veya karşısındada toprak, taş yığma olabilir.


Ekli dosyayı görüntüle 174438
 

Gezici.

Yeni Üye
Katılım
22 May 2019
Mesajlar
11
Tepkime puanı
1
Puanları
0
Oturak taşinin anlami,o bölgenin yöneticisi kralı yada varlikli birinin son günlerine kendine yapilan mezari yada önemli bir aniti izlemesi icin yapilmiş taştir.Yerinden kaldirilmiş yada doğal yöntemlerle yer degiştirmediyse kesinlikle karşisina bakan 300/400 metre ilerisinde birşeylerin olmasi yüksektir.
 
  • Beğen
Tepkiler: Akc

Gezici.

Yeni Üye
Katılım
22 May 2019
Mesajlar
11
Tepkime puanı
1
Puanları
0
Bu konuyla alakali yakin bir zamanda cok guzel bizzat kendimin bulup fotorafladigim gorsel resim atcam.
 

Akc

Member
Katılım
13 Nis 2020
Mesajlar
67
Tepkime puanı
42
Puanları
5
Bu oturak taş olabilir mi peki
 

neonkratos

Yeni Üye
Katılım
2 Ocak 2017
Mesajlar
20
Tepkime puanı
36
Puanları
2
Çocukken babamla bulduğumuz ama anlamını bilmediğimiz işaretti. Daha doğrusu amaç define değildi.
Dağda gezerken küçük kabartma bişey görmüştüm şeklini hatırlamıyorum. O an babamla merak ederek kazıp çıkarmıştık.
Toprağın içindeydi koltuk. Belki bilerek gömüldü belki doğal. İki kol koyacak yeri vardı. Ayakların geldiği yer işlem yapılarak düzlenmiş bir tahtvari görüntüsü vardı. Çocukken oturduğumda kafamı koyduğumda başımın arkasının içine girebileceği şekilde çok derin olmayan ama kafamı koyduğumda baktığım yerin değiştiğini hatırladığım oyması vardı. Koltuğun hemen önünde mevsimlik dere vardı. Dereyle koltuk arasında 10 m yoktu. Yakınlarında eski çeşme vardı. Tahminen koltuğun sağ koluna denk gelen tarafta 20-25 m ilerisinde eski bir çeşme. (İleride öğrendim ki o çeşmenin suyunun asıl çıktığı yer daha ilerideymiş ve çok eski çeşme varmış. Eskilerin dediğine göre ermeniler o çeşmenin kalıntısını çıkararak ve suyunu taşıyarak aşağı çeşme yapmışlar.) Koltuğun olduğu alanda ermeni kilisesi kalıntısı var ancak orasının tarihini araştırdıkça biraz rivayete kaçan söylemlerle aslında orasının roma tapınağı olduğunu, ermenilerin sonradan orayı kiliseye çevirdiğini söyleyenler var. Bu söylentilerin en inandırıcı geleniyse o civarda sütun kitabe bulup kaçıran kişininde aynı şeyi söylemiş olması buna inanmama neden oldu. Koltuğun sağ tarafında, 50-100 mt kadar rampa yukarı mesafede küçük mağara girişi var ancak define mağarasından ziyade soğutma ve mayalama için kullanılan mağra gibiydi. Sol tarafına doğru yaslanmış kayalar mevcuttu ancak giriş şeklinde değildi. Sol kol tarafında yaklaşık 40-50 m ilerisinde.
Koltuğa oturup başını yaslamadan baktığında eğimli bir araziye bakıyordu ve babamın orasının ermeni mezarlığı olduğunu söylediğini hatırlıyorum. Ancak kafamı koyup oyma başıma yön verdiğinde baktığım noktaya gitmiştim merak edip. benim için farklı bir olaydı. Bir kayalık vardı ve kayalıkta oyma yılan resmi vardı. Kıvrımlı şekilde yukarıdan aşağı doğru akar gibi çizilmişti. Babama gösterdim ve şaşırmıştık neden insanların böyle yaptıklarına.

Aradan yıllar geçti ben bu konulara merak salıp bunun önemini öğrendiğimde tekrar gittim ancak definecimizin biri, tanıdığımızın biri kaldırıp koltuğu kırmış ve kendi dediğine göre farklı aralıklarda 24 tane her biri 2 cumhuriyet altın birleşimi kalınlıkta altın sikke bulmuş. Kendisine koltuğun önemini anlattığımdaysa pişman olmuştu şahsiyet. Çocukken oturupta tam olarak nereye baktığımı hatırlamadığımdan, işareti silinip gitti sayılır. Ne kadar aradıysam da karşı dağda yılan işaretini bulamadım. Belki onu da kıran bir aklı kıt çıkmıştır. İşareti kendine saklamak için yapmışlardır demiştim ama 15 yıl geçti ve hala o civarda herhangi bir işlem yok. İşaret içinde mal aramanın cehaletiyle belki de en önemli definelerden birinden olmuş olduk.
Bu hikayeyi bu işe merak salmış her arkadaşa anlatırım ki bilinçsizce işlem yapmasınlar diye.

Umarım hatıralarım koltuk taşı çözümü için diğer arkadaşlara bir nebze fayda sağlar.
 
Son düzenleme:

The Thing

C*
Süper Moderatör
Katılım
27 May 2017
Mesajlar
4,608
Tepkime puanı
6,932
Puanları
24
İşaretleri kıran defineci değil Ermeni'nin ta kendisidir.
 

neonkratos

Yeni Üye
Katılım
2 Ocak 2017
Mesajlar
20
Tepkime puanı
36
Puanları
2
Bir düzeltme eklemem lazım. Koltuğu kırdığı yerden altın çıkmamış. Bunu okuyupta bak sonuçta işaretten altın bulmuş denmesin arkadaşlar. Koltuğun sağ tarafında kayanın devamında farklı aralıklarda horosanla kapatılarak konulmuş yerlerde çıkmış altın. Bizimkisi koltukta da vardır diyerek kırıyor, koltukta herhangi bir para çıkmıyor.
 

Efg

Member
Katılım
4 Haz 2019
Mesajlar
66
Tepkime puanı
86
Puanları
7
Bir düzeltme eklemem lazım. Koltuğu kırdığı yerden altın çıkmamış. Bunu okuyupta bak sonuçta işaretten altın bulmuş denmesin arkadaşlar. Koltuğun sağ tarafında kayanın devamında farklı aralıklarda horosanla kapatılarak konulmuş yerlerde çıkmış altın. Bizimkisi koltukta da vardır diyerek kırıyor, koltukta herhangi bir para çıkmıyor.
Ustam koltuktan sen birsey çıkmamış demişsin ama koltuğun önünde sunak ve kendinde murc izi varsa da mi..
 

neonkratos

Yeni Üye
Katılım
2 Ocak 2017
Mesajlar
20
Tepkime puanı
36
Puanları
2
Ustam koltuktan sen birsey çıkmamış demişsin ama koltuğun önünde sunak ve kendinde murc izi varsa da mi..
Murç varsa yoklamakta fayda var ancak anlatmak istediğim koltuğun parçalanmaması. Nihayetinde bu insanlar bu koltuğu yaparken beton döker gibi yapmadılar. Var olan kayayı yontarak yaptılar. içine koyacakları şeyide kasa şeklinde oyup malzemeyi içine koyup murçla kapatmışlardır. Yani koca koltuğun parçalanmasını gerektirecek bir olgu yok.
Benim olayda sağ kolun altında yaklaşık 5 cm derinliğinde şekillerde oyup içlerine 2 para koyarak kapatılmış mesela öyle düşün.
 

Efg

Member
Katılım
4 Haz 2019
Mesajlar
66
Tepkime puanı
86
Puanları
7
Murç varsa yoklamakta fayda var ancak anlatmak istediğim koltuğun parçalanmaması. Nihayetinde bu insanlar bu koltuğu yaparken beton döker gibi yapmadılar. Var olan kayayı yontarak yaptılar. içine koyacakları şeyide kasa şeklinde oyup malzemeyi içine koyup murçla kapatmışlardır. Yani koca koltuğun parçalanmasını gerektirecek bir olgu yok.
Benim olayda sağ kolun altında yaklaşık 5 cm derinliğinde şekillerde oyup içlerine 2 para koyarak kapatılmış mesela öyle düşün.
Anladım usta eyvallah..
 
Üst