Koltuk ve Oturak Taşları ile ilgili hatalı bilgiler.

szihoprenic

Bilgili Üye
koltuğun bir tarafında çarpı ya da oyuk olur.
çarpı ise tünel o taraftan başlar. Oyuk ise oyuğun türüne göre değişir.
ermeni koltuğu ise üzerindeki oyuk sayısı merdiven ya da metraj sayıdır.

Koltuklar standarta uygunsa taşa cihaz tutulur bazen koltuk altına kese bırakırlar.
Ustam şöyle anlatayim koltuk ana kayada sag ve sol kol yerleri mevcut
Yukarida yaziniza ornek olacak sekilde 10 metre gibi önü acilmis oda
Yine sagi ve solunda da acilmis odalar mevcut.
Koltukta oturacak yer ile ayagimizin yere degece kisim arasinda tam ortada murc izi var bundan dolayi kafamda altta oda olabilir mi düşüncesi olusmustu sizinde bu konuyu actiginizi gorunce fikriniz almak istedim

Gada69

Member
Ustam iyi aksamlar
Oturak tasi dereye bakiyor orada bi insan yuzu var bir gozu kapali derenin karsi cephesi kayalik ama yaridan fazlasi toprakla dolmus nasil bi yol onerirsin ustam

Keskingöz

Tüm Yorumlarım, Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Süper Moderatör
Ustam şöyle anlatayim koltuk ana kayada sag ve sol kol yerleri mevcut
Yukarida yaziniza ornek olacak sekilde 10 metre gibi önü acilmis oda
Yine sagi ve solunda da acilmis odalar mevcut.
Koltukta oturacak yer ile ayagimizin yere degece kisim arasinda tam ortada murc izi var bundan dolayi kafamda altta oda olabilir mi düşüncesi olusmustu sizinde bu konuyu actiginizi gorunce fikriniz almak istedim
murç varsa mesaj da vardır. Tespit yapmanızda fayda görüyorum. Murçta ve altında..

Keskingöz

Süper Moderatör
Ustam iyi aksamlar
Oturak tasi dereye bakiyor orada bi insan yuzu var bir gozu kapali derenin karsi cephesi kayalik ama yaridan fazlasi toprakla dolmus nasil bi yol onerirsin ustam
Fotoğraflayıp paylaş bakalım inşallah.

szihoprenic

Bilgili Üye
murç varsa mesaj da vardır. Tespit yapmanızda fayda görüyorum. Murçta ve altında..
Eyvallah ustam allah razi olsun
Sizin gibi tecrübeli ustalarin belli basli isaretlerde tecrubelerini musait zamanlarda bu sekil yazıya dokmeleri benim gibi bircok kisiye kaynak olacaktır umarim bu tarz paylasimlara devam edersiniz.

Umut556

Yeni Üye
Ben bu koltuk isaretinde ki mevzunun tartışılır olduğunu düşünüyorum. Bence koltukisareti tamamen hediyeyi gomenin yaratıcılığına kalmıştır . 3metre önünde olabilir karşı tepede . bana gore burada dikkat edilmesi gereken en önemli sey oturdugunda gorebildigin çerçevedir geri kalanını senin toprak ile olan ustalığına kalmis bir toprak her ne olursa olsun daha önceden kazılarak kapatilmissa bu kendini belli de eder. O yüzden her görüşe açıktır .

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Oncelikle koltugun yonu onemlidir, dort yondede koltuk farkli seyleri anlatir. Birde koltugun hemen arkasinda birkac adim aciginda mahseni olur. Digerleri koltugun yonune gore yorumlanir.
Ayrica tecrube edip bilgilerinizi paylastiginiz icin tesekkurler sagolasin. Selametle kal

Storm

Editör
Ekli dosyayı görüntüle 221388 Ekli dosyayı görüntüle 221390 bir koltuk ustam büyük ihtimal biraz aşağı kaymış sanırım kalemden çıkma diyebilirim. Manzarası da iyi yanında da böyle kayalık var
Ekli dosyayı görüntüle 221389

Ve sormak istediğim sırtımızı yaslayacagımız yerin arka yüzünde
Ekli dosyayı görüntüle 221391 Böyle Bi ok var bu neye keramettir.
Birde bu koltukta birşeyler bulabilir miyim acaba ? Fotoğraflar yetersiz biliyorum ustam ama merak ettim. Düzgün şekilde yarın gider fotoğraf ceker atarım. Keskingöz ustam ?

Keskingöz

Süper Moderatör
Ben bu koltuk isaretinde ki mevzunun tartışılır olduğunu düşünüyorum. Bence koltukisareti tamamen hediyeyi gomenin yaratıcılığına kalmıştır...........
tabi ki düşünce ve görüşlere saygı duymak mecburiyetimizdir amma;
ben burda her cümlemi özenle seçip yazarım. Bence ile sence ile, bunu okuyanı habire asker edip kazdırırsın. Bu mevzular;
tespit, tecrübe ile yazılır öznel yargılar ile değil.
Karşı dağda hiç tespit aldın mı ? Tespit alanı duydun mu? Çözüme gideni duydun mu?
cevabın yok ise;
durup düşünmek lazım.
youtube’da bir çubukçu Ziya karakteri var. İşaretlerin efendisi diyor kendine. Ben komedi niyetine izlerim mesela. Buraya da geldi baktı buralar Şahin dolu tutunamam herhalde deyip gitti .
ben üzülüyorum insanların yanlış bilgi ile emek ve para harcamasına.
burda yazıklarımız bize vebal olarak dönebilir.
umarım anlatabilmişimdir.