Konu hakkında bilgi sahibi olan ustalarım

tılsım42

Member
Öncelikle merhaba değerli ustalarım;yapmış olduğum çalışma neticesinde üçgen oyma işaretinin olduğu zemin altı oda girişini buldum fakat girişin etrafı Horasan ile sıvanmış girişine ise büyük bir kaya konmuş bu girişin üst zemin ve taban mesafesi yaklaşık 2,5 metre.bende zemin üstünden calisma yapmaya başladım fakat şu an ki üst giriş mesafesi 3,5 metre oldu hala sonuca ulaşamadım.sizlerden istediğim cevap şu; giriş mesafesi 2,5 metre iken üst giriş neden daha fazla oldu yoksa aşağı doğru merdiven mesafesimi var bu durum normal mi nasıl bir yol izlemem gerek siz değerli site yorumcularından yardım istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

vlkndal

Yeni Üye
üçgen oyma işareti neyin üzerindeydi acaba?

eser34

Nasip Vaktine Esir...
Moderatör
Oyma üçgenin odası, kabartma olandan daha derindedir. Bahsi geçen 2.5 luk derinlik BENCE doğru değildir. Ben kabartma olup da 2 m. Den daha sığda bir üçgen hiç görmedim kaldı ki senin ki oyma. Bir de nasıl anladın direk altına verdiğini onu da duyalım ona göre konuşalım.

tılsım42

Member
Oyma üçgenin odası, kabartma olandan daha derindedir. Bahsi geçen 2.5 luk derinlik BENCE doğru değildir. Ben kabartma olup da 2 m. Den daha sığda bir üçgen hiç görmedim kaldı ki senin ki oyma. Bir de nasıl anladın direk altına verdiğini onu da duyalım ona göre konuşalım.
Usta çubuk kullanarak L şeklinde oda ölçümü yaptım ayrıca bu üçgen oymanin yaklaşık 50 cm solunda tam toprakla kaya birlesim yerinde oyma kalp mevcut bu kalbin alt birlesim yeri ise 2 cm kadar açık yani üçgen işaretinin bitiminden kalbe doğru kanal yapılmış ve o kanalın sonu kalbin açık tarafında bitiyor ayrıca çubuk tuttuğumuz yerin başlangıcı yani sonuç itibariyle burayı bir kadın mezarı olarak tanımlayabiliriz diye düşünüyorum kalbin bulunduğu yer tam olarak mezarın kafa hizasına geliyor.peki sizce ne kadar derinlik daha calismam gerek.

spyfrs

Moderatör
Moderatör
Usta çubuk kullanarak L şeklinde oda ölçümü yaptım ayrıca bu üçgen oymanin yaklaşık 50 cm solunda tam toprakla kaya birlesim yerinde oyma kalp mevcut bu kalbin alt birlesim yeri ise 2 cm kadar açık yani üçgen işaretinin bitiminden kalbe doğru kanal yapılmış ve o kanalın sonu kalbin açık tarafında bitiyor ayrıca çubuk tuttuğumuz yerin başlangıcı yani sonuç itibariyle burayı bir kadın mezarı olarak tanımlayabiliriz diye düşünüyorum kalbin bulunduğu yer tam olarak mezarın kafa hizasına geliyor.peki sizce ne kadar derinlik daha calismam gerek.
dediğin işaretleri bir görelim kayada duruşuna bakalım tekrarlıyorum bir iki resim atarsan sana net cevap verirler

tılsım42

Member
bi çubuk maduru daha
Kardeşim biliyorsan konuşacaksın laf olsun diye konuşma.cubuk acemisi olsam mağdur dediğin çubukla tünel girişini bulamazdım.bu işi bilen yorum yapsın sırf yorum olsun diye yazanlara kapalı kimse kusura baksın bir zahmet.

sanal defineci

Bilgili Üye
53 yaşındayım.7 yaşımdan beri bu işle meşgulüm.ilk olarak babamın yanında başladım. işlem yaparlarken erketeye yatardım...ayrıca dedemde defineciydi.o yurt dışı yapardı bu işleri.suriyeye mısıra falan giderdi..osmanlı zamanı...ben çubuk kullanarak bulduğum bir metelik bile olmadığını söyleyebilirim.çok gezdim..türkiyede çok yer dolaştım.yalan yok.bi kaç kere kıyısından döndüğüm olaylar da olmadı değil...sözlerimi hakaret olarak algılama...bu işleri yapmayanlar, ne kadar zor olduğunu bilmediği için kolay sanıyor..işlem yapmanın zorluğunu,tehlikelerini,sabahlara kadar emek vermenin.su toplayan avuçların...nasır tutan ellerin...neyse demek istediğim çubuğa çok ta güvenmemekte fayda var..toplamda 50 yerde işlem yapmışlığım olmuştur muhtemelen...genellikle çubuk eşliğinde...sonuç hep karavana...makinaylada deneme yapılan bir kaç bölge oldu.ona da güvenmiyorum,açık söyleyeyim..yani bazı yerlerde katoyla,dozerle işlem yaptığımız büyük yerler oldu.bu uydudan define işlerine de karıştı bu zat...onunda bi yerde yalan dolan olduğunu söyleyebilirim.bu kendi tecrübem...inanırsın,inanmazsın o da senin bileceğin iş...neyse bol nasip diliyorum,tüm bu işe gönül veren dostlara...

tılsım42

Member
53 yaşındayım.7 yaşımdan beri bu işle meşgulüm.ilk olarak7 üstadım eğer ki açmış olduğum konuyu okursanız benim cevabını almak istediğim şey oda girisi mesafesi yorum yapan arkadaş o kadar yazılanın içinden sadece çubuk konusunu almış bana akıl veriyor.bu işi bilende yorum yapıyor bilmeyen ise sırf biseyler yazılsın da ne yazılırsa yazılsın modunda yorum yapıyor.

sanal defineci

Bilgili Üye
sana söylemek istediğim şey şu..bu işlerle az çok meşkuliyetimiz oldu.ben hiç bir zaman çubuk tamam diyene kadar durduğumu hatırlamıyorum.fakat sonuçta genellikle minerale denk geliyor .sen bir takım işaretlerin olduğundan bahsettin.olabilir.belki gerçekten de tünele yakın olabilirsin..bi kaç noktada ben yeraltı odası açtım.misal vermek gerekirse iki metrede girişi bulduğunda olur.20 metre de de girişe ulaşabilirsin..bunun belli bir standardı yok.kimi odalarda merdiven sistemi varken,kimisinde kuyu sistemi oluyor...bazen kayadaki doğal bi yarığı takip ederek aylarca moloz çıkartman da gerekebilir..bazı mezarlar toprağın 30-40cm altında bile olabiliyor..bu işin bi standardı yok anlayacağın..çubukta garanti bir yol değil..ben el sondajıyla delip yılan kamerayla kontrol etmeden işlem yapmam örneğin