Kudret Kale, Tüm Ganimetler - Volçan Belgesi

jeolog

Co Admin
Co Admin
biz bu kaleyi cayır cayır arıyoruz sen gittim diyosun şimdi kendimi yerlere çarpasım geldi biraz daha yazarmısın nasıl gittin nerede başka neler var.
Kudret kelimesinin osmanlicasi, rumcasi hangi kelimeler bakip sonrasinda buldugun kelimelerin baska hangi anlamlara geldigine de bakarsan kudret (kale) kelimesinin aslinda ne oldugunu cozersin işin cok kolaylasir.

bitlis

Aktif Üye
biz bu kaleyi cayır cayır arıyoruz sen gittim diyosun şimdi kendimi yerlere çarpasım geldi biraz daha yazarmısın nasıl gittin nerede başka neler var.
Tarifine çok uygun sölediğim yer derenin içinde kalenin dinlerinde şalaleside var sanırım kalenin güneyine yada g.batısı olacak sarp dik kayalar var ama kaleden biraz uzak bu sarp kayalar ve yine yalnış olmasam akan derenin öbür tarafı yanılmıyorsam kalenin doğusuna döşüyor kel tepe bu tepenin dibinde de mezarlık var...

bitlis

Aktif Üye
Kalenin güney üstünde bir tuvalet kanalı görürüz, bu kanalda yedi heybe ziynet eşyası pisliğin içine döküldü. Bu kanalın ucu güneye doğru dereye iner, tuvalet kanalının başından bir insan botu kadar aşağıda, hamile bir kadının karnı gibi bir çıkıntıda yirmi sekiz okka altınımız horasanla sıvalıdır. Sırf bundan bilgim vardı evet kalenin üstüne çıktım o kanalı buldum kanalın ucu güneye kuru derenin içine akıyor maziyette tam kanalın ucunu buldum bi insan boyunda kayalar vardı ama hepsini parçalamıştılar...

ildugum

Yeni Üye
Kudret kelimesinin osmanlicasi, rumcasi hangi kelimeler bakip sonrasinda buldugun kelimelerin baska hangi anlamlara geldigine de bakarsan kudret (kale) kelimesinin aslinda ne oldugunu cozersin işin cok kolaylasir.
Kudret kelimesine bile bakınca insan yapimi olmadığını anlarız yani doğal kale görünümlü kaya dır uzaktan görmüşlüğüm oldu fakat kudret hamamını gördüm ve her nekadar hamam diyecek kadar az bir yapi kalmissada

sandalci14

Operatör
cok detay okunmuyir.muhit ve ozet daha makul geliyor.ozellijle benim gibi kafa daginik olanlar sonunu okurken basini unutuyor.

veziroğlu

Yeni Üye
Arkadaşlar bu kudret kaleyi net olarak biliyorum arıyan varsa yardımcı olurum

1UMUT

Member
Üstadım bu nasıl bir belgedir okudukça şaşkınlığım tavan yaptı neredeyse Asya'nın tüm altın rezervi burada.
Katılıyorum üstadim gerçekten şaşılacak derece de ton ton altından bahşedilmiş.
Biraz abartılı sanki
Yada kafayı altınlarla bozmuş birinin söylemleri gibi geliyor.
Saygılar.