Kuyu ilgili ustalar yorum alabilirmiyim

eski

Editör
Gördüğümü paylaşayım yorumu kendin yaparsın.
Küçüktüm semtte bir bahçeli kahve vardı. kahvenin kapalı alanında ortada bir kuyu vardı , kuyuya sepetle gazoz şişelerini sarkıtırlar soğuturlardı. bazen aile büyüklerimizle orada oturduğumuzda , kahveciden gazoz ister keyifle kuyudan gazoz sepetinin çıkmasını beklerdim. buzdolapları yaygınlaşınca bu soğutma sistemi rafa kalktı. yıllar geçti büyüdüm istanbula geldim memlekete bir gidişimde baktım kahvede tadilat yaıyorlar komple geçmeli tahtayla etrafını çevirmişler. nokta içerisi görünmüyor, daha sonra tadilattan vaz geçildi, bu süreçte kahvede kuyunun komple söküldüğü ve doldurulduğunu gördük başkada birşey yapılmamaıştı. kahvenin olduğu bina satışa çıkarıldı ve satıldı. binanın parasımı yaradı ne hikmetse Allah bilir iyi yürüdüler.

Bafra55

Bilgili Üye
Evet ustalar kilise duruyor hala kullanılıyor merkezi biyerde 3 adet kuyu var 3 gen şekilde biri evin içinde diğerleri dışarda evin içindeki kuyu derinliği 14 mtre disardakinin biri 7 8 metre diğerine bakamadim evin içindekinde 10 mtre suvar dışarıdaki baktım da 3 metre su var 3 mtre olan kiliseye yakın ve çeşme var kilisenin dış duvarinda

akyol

Bilgili Üye
kiliseye giden tüneller çok derinde olmazlar 2 yada 3 metreden sonrası su kuyusudur ve yine bilinen bişey varki eski yerleşim bölgelerinde bulunan su kuyularına aileler kendi varlıklarını saklarlar kuyunun duvarlarını ve dibini kontrol et tünele çıkaçağını sanmıyorum

Bafra55

Bilgili Üye
Aynen usta dibini kontrol ediyim sizce en derinine mi bakayım yoksa kiliseye yakın olanami bakiyim ustam

Bafra55

Bilgili Üye
Ustam sorarsın da yer tehlike en ufak bisi de gideriz zaten en ufak biside sıkıntı yaratıyorlar riske atmak olmaz ustam

edirne22

Editör
bence, kuyunun kenarlarını araştırmadan önce, kuyunun dibini kazıyın.
mutlaka bu kadar yıl süresince, içinde bir şeyler atılmıştır, düşürülmüştür.
hem daha kolay bir işlemdir.
dip çamurunu, kumunu, sert doğal tabana gelene kadar çıkarın. onu araştırın.
kuyu duvarları en son iş.

Bafra55

Bilgili Üye
Ustam ağıza yakın 3 4 metre yeri örme asasi taşlar girinti varmı araştırma yapcam içine giremedim kamera saldim