Mâdenler hakkında bilgi istiyorum

GencKoleksiyone

Aktif Üye
Madenler hakkında bilgi istiyorum ustalarım. Kısacası bir koleksiyoner olarak ve kısmî defineci olarak paralarda kullanılan mâdenleri iyice öğrenmek istiyorum. Roma döneminden günümüze kadar birçok para hakkında iyi bir bilgiye sahipte olsam mâdenleri hakkında pek bir bilgiye sahip olamamam artık canımı sıktı ve bu konuyuda öğrenmeye kalktım. Alüminyum, Nikel, Bronz (bakır ile çok karıştıryorum) Bakır, Altın (eskimiş) ve Pirinç gibi mâdenleri nasıl anlıyabilirim paralarda? Eğer mümkünse liste hâlinde alabilirim değerli yorumlarınızı...

Son düzenleme:

ıYı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Bildiğim antik sikkelerde Elektron(EL),Altın(AV),Gümüş(AR),içinde değerli olmayan metal alaşım(AE),Demir (FE) metalleri sikke pulu olarak kullanılmış.
burada El,Ae ve Fe pullarını biraz açarsak
El yani elektron sikkeler arkaik dönemde doğada doğal olarak bulunan altın ve gümüş maden topakları.sonradan yapay olarak altın ve gümüş karıştırılarak elektron pullar yapılmış.
Ae ise Bronz tunç gibi bakır ağırlıklı alaşımlar.eser miktarda gümüş ve veya altın ilave ediliyormuş.
demir sikkeler ise günümüze bir kaç örnekleri gelebilmiş çok değerli olduğu söyleniyor.hiç görmedim.resmini bile.
bilgi için en kısa zamanda kaynak link paylaşılacaktır.

GencKoleksiyone

Aktif Üye
Bildiğim antik sikkelerde Elektron(EL),Altın(AV),Gümüş(AR),içinde değerli olmayan metal alaşım(AE),Demir (FE) metalleri sikke pulu olarak kullanılmış.
burada El,Ae ve Fe pullarını biraz açarsak
El yani elektron sikkeler arkaik dönemde doğada doğal olarak bulunan altın ve gümüş maden topakları.sonradan yapay olarak altın ve gümüş karıştırılarak elektron pullar yapılmış.
Ae ise Bronz tunç gibi bakır ağırlıklı alaşımlar.eser miktarda gümüş ve veya altın ilave ediliyormuş.
demir sikkeler ise günümüze bir kaç örnekleri gelebilmiş çok değerli olduğu söyleniyor.hiç görmedim.resmini bile.
bilgi için en kısa zamanda kaynak link paylaşılacaktır.
Ustam çok güzel bilgiler paylaşmışsınız lâkin hane asıl öğrenmek istediğim bilgi paralara baktığımda mâdenini nasıl anlayabilirim?

ıYı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Ustam çok güzel bilgiler paylaşmışsınız lâkin hane asıl öğrenmek istediğim bilgi paralara baktığımda mâdenini nasıl anlayabilirim?
hocam altın kendini belli eder.gümüşte.lidya kralı Kroisos dünyada ilk saf altın ve saf gümüş sikke kullanan kral olarak tarihe geçmiştir.yanlız metal analizi yapan cihazlar icad edilip cihazlarla sikkeler incelendiğinde 995milyem 800 milyem altın ve gümüş olan(saf 1000 milyemdir) sikkeleinde olduğunu görmüşler.bu yüzden metal analizi cihaz olmadan yapmanız mümkün değil.numismatikte o yüzden El.Av,Ar,AE,Pg terimleri var.bununda ayırımı kolay sadece istisna örnekleri zor.bunuda cihazla çözüyorlar.misalelektrona örnekler
Ekli dosyayı görüntüle 251698gümüş gibi ama değil.cihazla analiz edildiğinde 80-100 milyem altın var.(doğal elektron)
Ekli dosyayı görüntüle 251699
Ekli dosyayı görüntüle 251700
Ekli dosyayı görüntüle 251701
bunlar hep doğal elektron.
Ekli dosyayı görüntüle 251702yapay elektron

ıYı

Süper Moderatör
Süper Moderatör

R00T

Profesyonel
Co Admin
Kapalı çarşıda bir kuyumcu tamircisinde yda biraz çıraklık edebilseydin değerli metalleri genelde tanıma imkanı bulurdun.

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
ıYı ustanın emegine sağlık. en basit yöntem metallerin patin renklerinden ayırt edilebilir.

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
Muglantis tut... kenar yuzeyini ciz bak suda karariyomu bak isit bak sogut bak yuzeylere surt bak tum metal madenlerin cinsiyle ham islenmemis halleriyle karsilastir bak..bak oglu bak iste.cok derin mevzuya girmissin.gerek yok.ikitane baykuslu yada justinianus orginal buldunmuydu tadini aldinmiydi bidaha sorasin gelmez...cok takilma kayisi koparma