Mağara sever VS İspit sever dayanışması

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
Ekli dosyayı görüntüle 218569Ekli dosyayı görüntüle 218570Ekli dosyayı görüntüle 218571Ekli dosyayı görüntüle 218572Ekli dosyayı görüntüle 218573Ekli dosyayı görüntüle 218573Ekli dosyayı görüntüle 218574Ekli dosyayı görüntüle 218575Ekli dosyayı görüntüle 218576Ekli dosyayı görüntüle 218577Ekli dosyayı görüntüle 218578buraları dönem yemiş olsada açılmış olsada bu 50.odalı yeraltı yaşam alanını Obruk isminde bir mağarasever gurubu derneği araştırmış tabiki bölgede bunu kendileri bulmamış Oranın namlılarından.. bir çoban abimiz koooşşuun geeelliiin burdan kimse nasiplenmesin. Bi lokma ekmek yemesiin çorbası kaynamasın.. Feryatları ve ispitleme leri ile bu mağaracıları davet etmiş. Çünkü burayı adımadım bize çoban gösterdi ve tarif etti diyor. Bizzat kendisi.. Definecilik demişken, çalıştığınız yerlerde toplumun size bakış açısı nedir?. Demiş oranın büyükleri.. Onlarda aşağıda yazanları söylemiş

Mağaracılıkla uğraşıyorsanız size defineci olarak bakıyorlar. Bazen de defineciler musallat oluyor, kendi bulamadıkları defineyi bizim bulmamızdan endişe ediyorlar. Silahla kovalanan mağaracılar olduğunu biliyoruz. Bazen kendilerine yardımcı olmamızı isteyen definecilerle karşılaşıyoruz. Bizim dostlarımız da düşmanlarımız da definecidir. Bunu hobi olarak yaptığımıza inanmıyorlar. Ayrıca bir de duvar yazıcıları var. Kendileri duvarlara Latince ya da Yunanca yazılar yazıyorlar ve bu şekilde mağarayı pazarlamaya çalışıyorlar. Biz son birkaç yıldır, belediye ve valiliğin desteğiyle çalıştığımız ve resmi araçla gittiğimiz için rahatız ama tek başınıza giderseniz sorun çıkabiliyor, hatta Jandarmaya haber veriyorlar.

Ermenice yazıtlara ya da haçkarlara rastladınız mı?

Nevşehir’de rastladık. Kayseri Gesi’de Değirmendere vadisinde çok ilginç bir güvercinlik yapısı var. Gesi’deki iki kiliseyi güvercinliğe çevirmişler ama freskler de duruyor. Gesi’deki güvercinlikler Kapadokya’dan farklı olarak kule şeklindedir. Osmanlı döneminde güvercinlik haline getirilmişler. Gaziantep’ten içinde Ermenice yazıtların olduğu bir yeraltı yapısının haberi geldi ama onu henüz görmedik. Gesi’nin Belağası vadisinde Ermenilerden kaldığını söylenen bir cüzzam hastanesi var. Yine aynı yerde Ermeni kaya kilisesi var. Bu kilisede Ermenice kitabeler de duruyor..... Demiş mağara sever arkadaşlar tabii serin olur mağaralar takılın bakalım.

Mal bulanındır

Birşey bulsan satmak suç ve dert, müzeye götürsen nerden buldum bilmemne buda yetmezmiş gibi sen para beklerken alırsın üçün birini, yani üçün birini derken, verirsin üç tane belki bir sene sonra alırsın birini
Yok yok ben birgün bişey bulursam kendimi ihbar ederim en azından %15 garanti.

Şimdi diyeceksiniz ceza alırsın ne anladın bu işten.
Öncelikle kendimi ihbar etmeden birkaç gazeteyede haber vericem gazeteci ordusu gelecek bu sayede PAHA BİÇİLEMEZ olacak, bana bu biçilemeyen PAHA nın %5 ini verseler yeter, cezaya da razıyım.
Artık hem zenginim, hem ihbarcı olduğum için örnek vatandaşım..... Demiş doğasever arkadaş.. Demekki daha başlamadan yıldırmışlar

Mushap

Editör
Gesi güzel yerdir .yaz aylarında bile buz gibidir deresi piknik için çok güzel yerler küçükken çok giderdik Güvercinlik ler galata Kulesi nin ince hali gibiydi diye hatirliyorum gesi baglarinda dolaniyoruuuuum.

Mal bulanındır

Mushap kardeş bakma sen yurdumuzun heryerin de butip yada küçükleri var ancak işte malum sebeplerden toprak üstüne çıkıp nefes aldıramıyosun. Nadasa bırakılmış toprak gibi hepsi dinlenmede. Büyük objenin dönüşümü zordur ancak altın objeler daha kolay dönüştüğü için kimsenin altın gömüü dışında uğrasaşı gelmiyor haklı millet

Mushap

Editör
O bolge Ürgüp peri bacalari .Avanos (kapadokya kelimesinden hoslanmiyorum) yer altı yasam alanlari o dönemde 3.kata kadar inmeye izin vardı toplamda yer altında 7 kat idi .kaleler eskiden çok gittiğim yerlerdi acaba şimdi gitsem ne görürüm bilmiyorum kardeşim konu ile çok ilgili değil ama sormak istediğim bir şey var. Burada fotoğraflara bakıyorum hem çizimler hem yorumlar okuyunca bakış açın değişiyor .her zaman gittiğim camide hatta adında yazayım çoban mustafa Paşa Camii n de bahçede sütun başı gibi duran bir taş vardı üzerinde yunanca mi yoksa Roma mi bilmiyorum yazılar olduğunu malesef daha bugün farkettim .başka bir yer hergün yanından binlerce kişinin geçtiği kaldırımda tabela altında duran (belediyenin neden kaldırmayı ihmal ettiğini bilmiyorum) 2 adet kaya yanından geçerken arkadaşıma bu kayalar ne kadar zamandır burda Biliyormusun dedim belki 30 yıl dedi ben farketme den belki yüzlerce defa yanından geçmişimdir bu iki kayanin fotoğraflarını çekip açılmış kaya kasa yada kumbara olarak burada paylaşsam güzel örnekler olurlar tabi önce üstündeki çöpleri temizlemek gerekir.sormak istediğim şimdiye kadar dikkatimi çekmeyen şeylerin şimdi görünmeye başlaması bakış açısı değişmesinden midir.bu bir gelisme midir .bazi yapilar icin zamanında ustalar bize göre o kadar kısıtlı imkanlar ile bu kadar güzel eserler yapmislar maşallah deyip geçtiğimiz yerlerden artık öyle geçip gitmek zor olmaya başladı.detaylari görmek işçiliği incelemek arzusu oluşuyor .

Mal bulanındır

Mushap kardeş okudum bu yazdığını özet olarak bu sektörde aktarılan paylaşılan yazılı ve görsel bilgiler yorumlar. Enkıral yüksekokul bitireni esnafı işadamını toplumun herkesim i etkiler bazı yorum ve görsel bilinçaltına işler okadar kii misal kalabalık bir ortamla kayalık ormanlık alanda millet etinibudunu yeyip eğlenirken sen Bi an önce çevreyi ar-ge yapma hissine kapılır işaret ararsın. Heyecanlı gizemli sektördür maddi kazanım olursa dadından yenmez

a_g_x_14

Aktif Üye
Birşey bulsan satmak suç ve dert, müzeye götürsen nerden buldum bilmemne buda yetmezmiş gibi sen para beklerken alırsın üçün birini, yani üçün birini derken, verirsin üç tane belki bir sene sonra alırsın birini
Yok yok ben birgün bişey bulursam kendimi ihbar ederim en azından %15 garanti.

Şimdi diyeceksiniz ceza alırsın ne anladın bu işten.
Öncelikle kendimi ihbar etmeden birkaç gazeteyede haber vericem gazeteci ordusu gelecek bu sayede PAHA BİÇİLEMEZ olacak, bana bu biçilemeyen PAHA nın %5 ini verseler yeter, cezaya da razıyım.
Artık hem zenginim, hem ihbarcı olduğum için örnek vatandaşım..... Demiş doğasever arkadaş.. Demekki daha başlamadan yıldırmışlar
değerli ustam dün sakaryada sapanca ilçesinde ülkemizde hatrı sayılır satışlar yapan bir dedektör firmasının tertiplemiş olduğu bir etkinlikteydim.avusturalyadan gelen firma sözcücü arkadaşla soru cevap şeklinde 15 dakika gibi bi süre hasbihal şansımız oldu.ve kendisine şu soruyu sordum.sizin bizleri buraya bu etkinliğe davet etmeniz bile gayri resmi suç teşkil ediyor esasında dedim şaşırdı.neden diye sorduğunda ona cevabım şu oldu.bizlere faturalı resmi yasal yollardan satmış olduğunuz cihazlarla arama yapmamız yasak bu konuyla alakalı bir çalışmanız varmı dedim.aynen şunu söyledi avrupa birliği üyesi bir ülke olmuş olsaydınız:20:yani ispitciler ispitine biz bu işe gönül verenlerde canını dişine takarak ar ge yapmaya devam edeceğiz işin özü bu

Mushap

Editör
mavikorku gadasını aldıım Şelale nin fotoğrafını da çeker misin.