Mağara Tipi Mezar

Esteban74

Editör
Selamunaleyküm Ustalarım......

Mağara tipi mezarlar hakında bilgi ve tecrübelerinizi paylaşabilirmisiniz.
Bu tip mezarlar hangi statüdeki kişiler için yapılmıştır?
Hangi dönemde ve hangi milletlerce kullanılmıştır?
Mezar hediyeleri bakımından zenginlermidir?
Ve daha önce bu tip mezarla açık veya kapalı şekilde karşılaşan oldumu?
Elinizde görseller varsa paylaşabilirmisiniz?

Saygılarımla

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
Mağaralar da para gömenlerin en çok rağbet ettiği mekanlardan birisidir.”İsli Mağara,Gazlı Mağara,Kemerli Mağara volçan mağarası ‘gibi isimlerle meşhur olan ve aranan mağaraların normal şartlarında ne ifade ettiğini biz henüz bilmiyoruz. Ama fazla uzman olan bazı bulanık suların balık avcıları bu mağaraları kutsal hale getirip milletin rüyalarına sokuyorlar.
Elbette mağaralar insanların en eski dönemlerden beri kullanım alanlarıdır ve buraları evleri-ahırları ve hatta mezarları oralar kullanılmıştır. Ama asla define gömme yeri olarak kullanılmamıştır.Yani şunu demek istiyoruz:mağaralarda mutlaka para yoktur demiyoruz ama gazlı mağara,isli mağara diye adlandırılan mağaralar özel define Yerleridir ve diyemiyoruz.Bunun kesinlikle bilinmesinde fayda vardır. Bu uydurma şeylerle akıllı definecinin zaman v para kaybına girmemesi gerekir.
Tarihin karanlık dönemlerine ait insanın büyük özenle resimlediği muhteşem galerilerden oluşan mağaralar aslında o dönem insanlarının yaşam alanları değildi. Zira buralarda yaşandığına dair herhangi bir kalıntıya ve günlük kullanım eşyasına rastlanmamıştır. Bazı durumlarda korunaklı kaya ağızlarını belli bir süre sığınak olarak kullanmış olmalarına karşın bunlar resimli mağaralar değildi.Resimli mağaralar belli önemli olaylarda veya yılın belli günlerinde topluca gelinip ayinlerin gerçekleştiği kutsal mabetlerdi.Bu kutsal. Mekanlar yalnızca rahiplerin gözetiminde bulunuyor,topluluk da ayin ve ritüellerle katılmak için buralara geliyordu.İlginçtir ki;binlerce yıl ayin ve ritüellere sahne olan bu mağaralar son derece temiz tutulmuş ve bu kutsal alanlarda herhangi bir artık kalıntıya rastlanmamıştır. Esteban74 üstad
İşine yararsa ne alaa. Bol nasiplerr

ASKER.

Aktif Üye
Ustam adanada ormanlık alanda bir tane görmüştüm açılmışını ama elimde resmi yok yer altında kayalık alana yapılmış büyüklüğü 3 kişilik çadır büyüklüğünde içi daire şeklindeydi girişi küçüktü girişin derinliği bir metre felandı basamaklıydı basamak sayısını hatırlamıyorum

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
ASKER.usta mağaranın kralı hangisiydi biliyon muu. 1985.te hakkaride. İlk ve gerçek. Barnabas incilinin bulunduğu mağraydıı.. O İncil de Bi rivayete göre. Vatikan verildiği. Bi rivayete göre. Mitte yada genelkurmay. Dadır.. Dediğim. Gibi. Rivayet. İfşa değill

ASKER.

Aktif Üye
Hakkarinin tarihide çok eskiye dayanıyor şimdi bile çok eski ama hala duvarları ayakta durmaya çalışan klise var şemdinlide o bölgeyi çok iyi bilirim benim ikinci memleketim sayılır 7-8 yıl yaşadım adamlar şemdinlide letgoya çürümeye başlamış kılıç bile koymuşlardı

Son düzenleme:

Esteban74

Editör
Mağaralar da para gömenlerin en çok rağbet ettiği mekanlardan birisidir.”İsli Mağara,Gazlı Mağara,Kemerli Mağara volçan mağarası ‘gibi isimlerle meşhur olan ve aranan mağaraların normal şartlarında ne ifade ettiğini biz henüz bilmiyoruz. Ama fazla uzman olan bazı bulanık suların balık avcıları bu mağaraları kutsal hale getirip milletin rüyalarına sokuyorlar.
Elbette mağaralar insanların en eski dönemlerden beri kullanım alanlarıdır ve buraları evleri-ahırları ve hatta mezarları oralar kullanılmıştır. Ama asla define gömme yeri olarak kullanılmamıştır.Yani şunu demek istiyoruz:mağaralarda mutlaka para yoktur demiyoruz ama gazlı mağara,isli mağara diye adlandırılan mağaralar özel define Yerleridir ve diyemiyoruz.Bunun kesinlikle bilinmesinde fayda vardır. Bu uydurma şeylerle akıllı definecinin zaman v para kaybına girmemesi gerekir.
Tarihin karanlık dönemlerine ait insanın büyük özenle resimlediği muhteşem galerilerden oluşan mağaralar aslında o dönem insanlarının yaşam alanları değildi. Zira buralarda yaşandığına dair herhangi bir kalıntıya ve günlük kullanım eşyasına rastlanmamıştır. Bazı durumlarda korunaklı kaya ağızlarını belli bir süre sığınak olarak kullanmış olmalarına karşın bunlar resimli mağaralar değildi.Resimli mağaralar belli önemli olaylarda veya yılın belli günlerinde topluca gelinip ayinlerin gerçekleştiği kutsal mabetlerdi.Bu kutsal. Mekanlar yalnızca rahiplerin gözetiminde bulunuyor,topluluk da ayin ve ritüellerle katılmak için buralara geliyordu.İlginçtir ki;binlerce yıl ayin ve ritüellere sahne olan bu mağaralar son derece temiz tutulmuş ve bu kutsal alanlarda herhangi bir artık kalıntıya rastlanmamıştır. @Esteban74 üstad
İşine yararsa ne alaa. Bol nasiplerr
Ustam , yanlış anlaşılmasın ; ben , içinde meftanın yatırıldığı sedir olan ,mezar olarak yapılmış mağaraları soruyorum.
Çok değerli bilgileri paylaştığınız için çok teşekkür ederiz.
Saygılarımla.....

Esteban74

Editör
Ustam adanada ormanlık alanda bir tane görmüştüm açılmışını ama elimde resmi yok yer altında kayalık alana yapılmış büyüklüğü 3 kişilik çadır büyüklüğünde içi daire şeklindeydi girişi küçüktü girişin derinliği bir metre felandı basamaklıydı basamak sayısını hatırlamıyorum
Teşekkür ederim.. Vadiye mi bakıyordu ovayamı ustam.
Bende bir açık gördüm, düzayak giriliyordu. Ama mezarı yanına çıkarken birkaç tane ket çıktım.
Saygılarımla

ASKER.

Aktif Üye
Benim gördüğüm düz zemindeydi ovadaydı kayalık alan toprak hizasındaydı dağlık alan değildi

Son düzenleme:

timur964

konularim
mağara işleri sıkıntılı işler solda 1 kup altın görsen alamıyorsun tuzak:S:sağdan yuru cuzdan belkikahkaha

jeolog

Co Admin
Co Admin
Bende de bir tane var yer alti magara mezari hala girisi bulmaya calisiyorum :) faylanmadan dolayi kirec taslarinda denize dik kiriklar dolu ve bunlar 20 cm den 1m ye genisliklerinde olunca cubukla da kolay olmuyor :) bulursam buradan paylasirim. Magaranin yerini biliyorum epey buyuk, dikine tunel acilmis olmali ve bu kiriklardan bir tamesi de magaranin icine giriyor olmali. Neyse simdilik yardimci olamadim.