Mağaradaki bu alan nedir ? Acil cevap lütfen.

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Merhaba arkadaşlar çalışma yapılan bölge mağaralarla dolu. Mağaraların birinde sunu çanağı gibi bir havuz bulunmakta. Havuzun çapı 1 mt gibi birşey. Havuzun içinde tuhaf bir toprak kull karışımı birşeyle dolu. Videonun 50. saniyesindeki yer bana mihrap gibi geldi. Burası hakkında düşüncelerinizi alabilirmiyim ?

Ekli dosyayı görüntüle 119593

Ekli dosyayı görüntüle 119594

Ekli dosyayı görüntüle 119595

Ekli dosyayı görüntüle 119596

Ekli dosyayı görüntüle 119597

Ekli dosyayı görüntüle 119598

Ekli dosyayı görüntüle 119599

Ekli dosyayı görüntüle 119600

Ekli dosyayı görüntüle 119501

[video=youtube_share;v42itdxbl1Q]https://youtu.be/v42itdxbl1Q[/video]

Son düzenleme:

Sedegor

Engellendi
Dünyanın düz oldugunu her kes bilecek bir gün !
Kardeşim birincisi o havuz gibi dediğin bir çok yer vardır o bölgede!

Mezar magra için uygun bir kitle kayalık yapısı aranır!

Şayet kaya sert ise bırakılır yada kaya istenilen şekilde çıkmıyorsa yine bırakılır. Bazende bir çok nedenlerle yine bırakılır.

Dolayısıyla karşımıza bi çok kayanın toprakla birleştiği yerde yada biraz yukarlarda kovuklar çıkar!

Bunlara bizim acemiler ya sunak der yada mihrap der!

Sonuçta bir iz bir emaredir!

Gelelim senin dediğin yere!

Orası bir sunaktır! Neden sunaktır diğer dediğim yerlerde buna benzer yerlerdir halbuki ama oralar sonuçta sunak değildir.

Bir yerin sunak olması için bazı vasıfları taşıması gerekir. Kan izi, kanallar yada dediğin gibi yiyecek içecek artıkları kiiii bunların püresi artığı siyah gübre gibidir bu gün sunu canakları içinde!

Sana anlattığım sunu canakları büyük sunular için geçerlidir! Ve cok onemli Statülü mezarlardır.

Birde küçük yapılı yuvarlak oymalar vardır sonuçta onlarda sunu canagı ama karıştırma arada farklar var bir çok yönden.

Şu an çalıştığınız alanda çok kazma sallarsınız 20 kamyon belki daha fazla dolgu toprak vardır orda. Asıl hedef kayada magra tünel.

Şimdi giriş nerde peki diye sorarsan orda olsam çıplak gözle noktalarım ama bu şekilde sana tavsiyem boşluk testi yap bilmiyorsan öğren! Dolgu toprağın çevresinden de ayrılma desem heralde anlayana iyi bir yorum olur!

Son düzenleme:

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Sedegor ustam yorumun için çok teşekkür ederim. Bende bölgede değildim. Çalışma yapan arkadaşlar o bölgedeki köylerin vatandaşlarından. Arkadaşlar çalışmalarını yapıp bana bildiriyorlar yada görüntülü görüşme ile beni arayıp yorum alıyorlar. Lakin ne gelen görüntüler nede görüntülü konuşma için tam anlamıyla yorum yapılamıyor. Çünkü orada olmak ayrı birşey gelen resmi değerlendirmek ayrı birşey. Resimlerde istediğim gibi gelmeyince insanın canı sıkılıyor. O bölgeye gitmek için 1 günlük yıllık izin aldım ve gecesinde çok kötü rahatsız oldum ve gidemedim. O bölgede tuhaflıklar var ama hayırlısı. Bu arada Şapel dediğim alanla aralarında 1 km var yok.

LabarNa

Bilgili Üye
yiyecek bozulmasın diye saklanmak için kullanılmış olabilir

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Yiyecek saklamak için yapılan yerin içinden kemik parçaları çıkmaz. Burasının sunak olduğu kesin tahmini mezarının yeride tespit edildi lakin işçiliği çok zor. Yığma kaya mezar olarak yapılmış. Hava şartlarına göre orada çalışmayı sürdürecekler inşallah.

romAntik

Bilgili Üye
tecrübeyle söylüyorum..sunak...!

LabarNa

Bilgili Üye
Yiyecek saklamak için yapılan yerin içinden kemik parçaları çıkmaz. Burasının sunak olduğu kesin tahmini mezarının yeride tespit edildi lakin işçiliği çok zor. Yığma kaya mezar olarak yapılmış. Hava şartlarına göre orada çalışmayı sürdürecekler inşallah.
haklı olabilirsin kardeş ama ben kemik falan görmwdim resimlerde o doğrultuda yorum yaptım

Şirvan

Operatör
Sunu yapildiğı zaman kurbanin kanini akıtıp etini yemiyorlardi herhalde etide birakıyorlarlardır. Kemik olmasi normal sen kapali olan odaya odaklan duvarlara tokmakla vur duvardaki işaretlere dikkat et mutlaka bir iz vardır

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Mezar mağaranın hemen dışında büyük bir kayanın bitişiğinde üstü horasanla karışık 10-15 kg lık kayalarla dolu. Bölgenin kaya yapısı toprak renginde ve mağaranın neresine vurursan orası boşmuş gibi ses veriyor. O yüzden mağarada boşluk tespiti çok zor. Aynı zamanda aynı alanda 5-6 tane mağara bulunmaktadır. Bunun dışında buraya yakın bir yerde 3 odalı bir mağara soygun yemiş ve duyduğum kadarıyla 1tane 1,5 metre civarında diğeride 50 cm civarında iki heykel alınmış. Mağaranın içinde 11 adet haç varmış. Bu bölgeede 200-300 metre mesafede birde çok eski klise bulunuyormuş. Alan çok zengin lakin gitmek istediğim herzaman hiç olmadık aksilikler çıkıyor. Eğer hava şartları düzelirse son 1 kez gidip tüm alanı taramayı düşünüyorum. Detaylı foto ve video çekip burada paylaşacağım. Fakat gidemessem bu sezon kapanmış demektir. Artık önümüzdeki bahara. Herşeyde hakkımızdan hayırlısı.

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
haklı olabilirsin kardeş ama ben kemik falan görmwdim resimlerde o doğrultuda yorum yaptım
Kardeşim bugün yaptığım görüşmede söylediler. Sunu çanağını biraz kazmışlar ve bazı kemiklere denk gelmişler. Bunun yanı sıra mağaranın tabanında çanağın dışında kül kaplı bir toprak yapısı mevcut. Bunu tam olarak anlamış değilim.

Sedegor

Engellendi
dadas_25 yeri sana anlatayım !

Güneye bakan bir magra burası onu tonlarca dolgu olan bir yer!

Magranın dolgü yerin tam dereye inen yerinde tepenin eteğinde bir su gözesi var akar yönünde yada az üstünde bir parça malı var.

9. Resim galiba dik pramit gibi sarı renkli kayalar nişan. Bu kaya magra olan yere yere giderken patika yolun üstünde yukarı çıkarken burası!

10 metreyi geçmez kapalı toprak altında bir giriş olur!
Arkadaşlarının uğraştığı yer bu girişe tam 40 metredir .

İki magra girişi tunellerle birleşir. Ağzı çok toprak dolu olan yer yani batıdakinden girsinler. Doğuya doğru 5-10 metrede tabanda tünele girerler burası horasanla kapalıdır.

Biri kuzeye gider diğeri doğuya gelir.

Tüneller çok dar insan sürünerek girer.

Kuzeye 10 metre varmaz Papazın mezarına girerler.

Papazın odasına giden tünelin güneyinde bir oda olacak ordada kilisenin eşyası çıkacak!

Peki doğuya giden tünel nedir.

Batıdaki tünelden doğuya giderlerse tuzaklı sağ çıkan olmaz!

Buraya doğudaki ilk girişten girilir bu tünel de sapele yada kilise mahsenine gider.

Bu kadar yeter heralde!

Bu teze nasıl vardım sormazsın heralde beni takip ediyorsan yıllardır tek uzmanlastıgım konu açtığım konu girdiğim yerler bu tip yerler.

Dahası var yazmakla bitmez önemli yerleri yazdım

Kolay alınacak bir yerde kilisenin batısı derenin Y yapan yerinin Tümsek yaptığı yerdir orda ufak tefek mezarlar olur. Az çokta malı.

O arkadasinin kazdigi yerin tam kuzeyinde toprakla kayanın birleştiği yerde toprak altında magra girişi var buranın ağzı Horasan sıva değil taş toprak dolu olacak. Magranın ilk bir metre dolgusunu aldıklarında

Sağ duvarda yada karşı kuzey duvarında bir haç işareti olacak onu net resimlesinler ona göre hareket etsinler

Heee birde ilk giriş tuzaklı unutmadan girişin altı boş tuzaklı oda. Girerken söyle düşen olmasın.

Yani sağdan bir metreden girip cıksınlar sola yaklasmasınlar. Solda bir taş olacak yere sabit gibi ona el vuran olmasın. Alttaki toprak odanın kilit taşıdır o.

Ve ve ve ilk 2 hafta 3 kişi sonraki 3 hafta 8 kişi ancak alır. Bunu görecekler zaten elden ele kovayla kaç kişi gerektiğini

Ayrıca bu tip yerlerin nasıl korunduguna deginmiyorum bölgeseldir olay. Örnek bir kilometre aşağıdaki araç kendi çalışIR dereye yuvarlanır . Kim işi biliyor o nun karnı başı agrır. Kim boş çalışıyor ona bir şey olmaz gibi.

Son düzenleme:

Sedegor

Engellendi
İçerde ardıç çam gibi dayanıklı dal kök bulurlarsa onu atmasınlar resim iste. Bunları kapalı tünel ardında bulacaklar

İçerden gelişi güzel bir parça orda bir parça burda insan ve hayvan kemikleri çıkarsa burası soyulmuş kanısına varmasınlar.

Bana kalırsa senin o ekip alamaz orayı :)

Kralın mezarı daha basittir çünkü ordan!

Son düzenleme: