Magra tünellerde Horasan ?

Sedegor

Engellendi
Dünyanın düz oldugunu her kes bilecek bir gün !
Evet geriden Davulun sesi hoş geliyor! Ya kardeşim bu eskiler tünelleri tamamen kapamak yerine, neden tünel tavanında üstte insan sıgmayacak boşluk bırakıp tabana Horasan dökerler?

Madem saklanacak bir şey var o halde tüneli tamamen kapa gitsin! Gerci magranın içinden Tünellere olan bağlantı horasanla kapalı duvardı ama.

Bir magra icine girdim karşıma iki ayrı bu tip tünel çıktı biri doğuya biri kuzeye gidiyor.

Üstte havalandırma bacası gibi boşluk bırakılmış , taban kireçli yumuşak kaya tipi ve üzeri bir karış Horasan sıvanarak yapılmış!

Burası Ermenilerden kalma kesin. Ve hatta Papaz amca Mezarı. Lakin bıktım artık daha gitmem heralde!

Arkadaşlar tam cözülmedi ne varsa ulasılmadı Lakin bir Magrada bir haç ve magra tabanında bir kanal varsa bu kanal bir ark gibi su giden bir yol gibiyse takip edin.

Bu kanal yönü dogu batıdır!

Konu açtığım bıktıgım yer aynen öyle çıktı. Tabanda ki kanal beni yine horasanla zeminde sıvalı daire bir havuza götürdü.

Bu havuzu;
HorasanI kırdıktan sonra toprak dolgu çıktı bir metrede iki tünel çıktı yine bunlarda yukarda anlattığım gibi! Üst tarafı boş havalandırma deligi gibi insan sığmaz alt tarafı yumuşak kireçli kaya ve bir karış üstü kemikli Horasan.

Bir yandan zor olması nedeniyle bırakmak istiyorum diğer taraftan az kaldı diyorum :)

Diğer bir ayrıntı tabandaki kanalda insan egilerek gidiyor tünellere gelince sürünmek bile imkansız. Kaç metre gider bilmiyorum ama çalışırsam benim hedef kuzeye tabana meyilli inen tünel!

Lakin kayanın üstünden bu tünelere bağlı 3-4 oda tesbit ettim bilmem doludur bilmem boştur.

Beni kaygıya düseren diğer bir ayrıntı bu tünelere girene kadar sanki toplu mezar gibi olan insan kemikleri çıktı magranın ilk girişinde tünellere doğru giden yolda.

Son düzenleme:

django

Member
Bu kadar gitmişken bırakmayın bence hocam.

acemi 55

Bilgili Üye
hastalıktan telef olanları topluca gömmüş olmasınlar

Sedegor

Engellendi
hastalıktan telef olanları topluca gömmüş olmasınlar
O telef olanları bu anlattığım gibi gömmezler! Evet kireç ve kireçli taşlar akla öyle getirebilir ama Kireç in bir çok önemi ve kullanım amacı vardı.

Telef olanları bu Papazda olsa Aceleyle gömerler bir günlük bir çalışma ulaştırır. Bu dediğim yer aylar istiyor Özenle Yapılmış her yer

Sedegor

Engellendi
4- Tünel girişi toprak taş dolu % 35 meyille aşağı indi.

3- Tuzaklı toprak ve taşla yapılmış boş oda yükseklik 5 metre yukardaki yüzeydeki kilit taşı çalışma mekanizması.

1- Duvarda Haç işareti Kapalı kol Kuzey Doğu , sivri kol güney batı, alt kol taban üst kol tavan.

6- toprak bosaltılmış egilerek girilebilen tünel insan ve hayvan kemikleri çıktı.

7- Horasan Duvar kırıldı 1 metre tabandan diğer 3 tünele geçildi.

8- bu tünel ortada 7 yazan kapı girişine 5 metre yukarda az bir boşluk var insan sürünerek giremez. Tavana 20-30 cm boşluk üst tarafta. Tünel kireçli bir toprakla dolu bir karış üstü sert Horasan. Ve oda gözüküyor taş yığılı üstü ve cok meyilli giden tünel.

9- da aynı 8 gibi ama daha yakın buda 8 in zıttı Güney tarafında

10- uzun bir tünel 10 metre ilerisi gözüküyor buranın da üstünde az boşluk var ve yine dolgu üstü bir karış Horasan üstte az boşluk var.

5- dışardan ikinci bir giriş, diğer 4 dediğimiz girişe mesafe 40 metre ikiside güneye bakıyor. Aşağı doğru gidiyor henüz el vurulmadı ama belliki diğer tünel ve magraya yol var.

2- burda 5 dediğimiz girişin duvarında tavana yakın sıkıştırılmış sabit bir taşa oyumuş çakmak gibi 4 oyuk var.

Şu ana kadar 7 dediğimiz kırmızı nokta ile işaretli yerdeyim ve bıktım pes artık. Çizim sadece gözle gördüğüm yerlerdir. Başka ne var bilmem

Son düzenleme:

django

Member
4- Tünel girişi toprak taş dolu % 35 meyille aşağı indi.

3- Tuzaklı toprak ve taşla yapılmış boş oda yükseklik 5 metre yukardaki yüzeydeki kilit taşı çalışma mekanizması.

1- Duvarda Haç işareti Kapalı kol Kuzey Doğu , sivri kol güney batı, alt kol taban üst kol tavan.

6- toprak bosaltılmış egilerek girilebilen tünel insan ve hayvan kemikleri çıktı.

7- Horasan Duvar kırıldı 1 metre tabandan diğer 3 tünele geçildi.

8- bu tünel ortada 7 yazan kapı girişine 5 metre yukarda az bir boşluk var insan sürünerek giremez. Tavana 20-30 cm boşluk üst tarafta. Tünel kireçli bir toprakla dolu bir karış üstü sert Horasan. Ve oda gözüküyor taş yığılı üstü ve cok meyilli giden tünel.

9- da aynı 8 gibi ama daha yakın buda 8 in zıttı Güney tarafında

10- uzun bir tünel 10 metre ilerisi gözüküyor buranın da üstünde az boşluk var ve yine dolgu üstü bir karış Horasan üstte az boşluk var.

5- dışardan ikinci bir giriş, diğer 4 dediğimiz girişe mesafe 40 metre ikiside güneye bakıyor. Aşağı doğru gidiyor henüz el vurulmadı ama belliki diğer tünel ve magraya yol var.

2- burda 5 dediğimiz girişin duvarında tavana yakın sıkıştırılmış sabit bir taşa oyumuş çakmak gibi 4 oyuk var.

Şu ana kadar 7 dediğimiz kırmızı nokta ile işaretli yerdeyim ve bıktım pes artık. Çizim sadece gözle gördüğüm yerlerdir. Başka ne var bilmem
Bilgileriniz icin cok tesekkr ederim Sedegor ustat sizin yapamadiginiz isi biz nasil yapalim diyerek birakalimmi ustat ne yapalim

beyazzadam16

Bilgili Üye
Abi haç adeti çok sa büyüklü küçüklüyse büyük ihtimal mezar odaları dır Papaz'lar vardır içinde , mısırda da böyle mağara içi mezarlar çok yapılmış yani eskilere özgü öle diyeyim Rabbim Hakkı'nda hayırlı olanı versin işallah

Sedegor

Engellendi
Abi haç adeti çok sa büyüklü küçüklüyse büyük ihtimal mezar odaları dır Papaz'lar vardır içinde , mısırda da böyle mağara içi mezarlar çok yapılmış yani eskilere özgü öle diyeyim Rabbim Hakkı'nda hayırlı olanı versin işallah
Haç işareti bir tane kardeşim. Bu haç üst kol ucu kare oyma ve derin oyulmuş. Alt ucunca küçük bir hilal var üst kola bakıyor hilalın uçları. Sol kol ok gibi. Sağ kol kapalı.

Benim gittiğim yol sağ kapalı olan yol.

fatih.o4

Aktif Üye
Bu yerin giriş fotosunu atabilir misiniz bu şekilde aradığımız bir tünel var bizim de bu tüneli aradığımız yerde eskiden hamile kadın resmi,oyuklar ve oymalar varmış ama şuan çoğu yok yalnız yardımcı olursanız sevinirim

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
ustam, üsten odalara yılan kamera salacak bir imkan yok mu?
Odaları görüp emeği kurtarmak lazım.

Bu kadar özenle işlem gören yer boş çıkar mı?
Az bir ihtimal olsa da boş çıkabilir.
Veya mevcut olan şeyler; bir sebeple bulunamayabilir.
Boş çıkarsa tüm ekip kendini emekli eder malesef.