Mahsen bulundu!

Nasip34

Bilgili Üye
içeriden biraz bahsedin, ne şekilde yapı, ateştuğla, kesme taş örgü, yontma???
Ustam ben gittiğimde daha içerideki kapama taşları alıyotlardı. İlk fırsatta gideceğim inşaallah. İnceleyip buraya yazacağım kısmetse.

Apollon01

Moderatör
Moderatör
Nasip34 ustam odalar yapma değil mi?oyma mı?duvar mı var aralarında? eğer yapma ise ki yapmadır dediğinize göre, odaların altında ve çevresinde daha boşluk ve tünel bakın, devamı mutlaka vardır, hepden boş oda boşa yapılmaz, içinde bişe yok aanladım, dedktörler çok derin olduğu için bişe görmeyebilir, boşluk zaten bulmaz, evet tek seçenek bu odaların bağlantılı olduğu tünel veya odaların devamını bulmak, o da iyi bir çubukçuya düşer, değerli tespitide çubukla yapılmalı, rast gele inşallah

Nasip34

Bilgili Üye
Nasip34 ustam odalar yapma değil mi?oyma mı?duvar mı var aralarında? eğer yapma ise ki yapmadır dediğinize göre, odaların altında ve çevresinde daha boşluk ve tünel bakın, devamı mutlaka vardır, hepden boş oda boşa yapılmaz, içinde bişe yok aanladım, dedktörler çok derin olduğu için bişe görmeyebilir, boşluk zaten bulmaz, evet tek seçenek bu odaların bağlantılı olduğu tünel veya odaların devamını bulmak, o da iyi bir çubukçuya düşer, değerli tespitide çubukla yapılmalı, rast gele inşallah
Ben kendi çubuk tutmama güvenmiyorum, şimdiye kadar kimseye isabetli yer açtırmadım. Çubuk tutması güvenilir tanıdık da yok maalesef.

SON AVCI

Yeni Üye
Mahzenlerin dışardaki işaretlerini bulun işaretler doğrultusunda hareket edin.işaretleri bulamıyorsanız açmış olduğunuz masenlerin içinde size yol gösterecek işaret vardır..

epy

Süper Moderatör
Süper Moderatör
konunuzda foto yoksa fotosuz yorumlar kısmına konu açın.

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
Resimleri görmeden yorum yapmak zor olucak. Ne amaçla yapıldığını resimleri görünce anlarız

Bahhalebah

Aktif Üye
Daha evvel hiç açılmamış yer çünkü ileriye doğru 4 m lik taş yığınını arkadaşlar kaldırıyor. Girişin ağzı yüksejlik 1.5 m ve eni 2 m birbirine yapıştırılmamış, arası toprak olan taş şeklinde idi. Taşlar çıkarılınca karşılarına çıkan şey 6 m ileriye doğru 4 ayrı mahsen. Sarnıç ihtimali yok çünkü mahsenin üzerindeki 6 metrelik toprak çok sert hiç ellenmemiş. Giriş zaten kapalı sonradan girip su alsınlar... Pirinç kullanan bir çubukçu geldi. Mahseni üstten çiziyor oda falan göremiyor. Mahsenin dibinde bakır ve altın var demiş gitmiş orası daha açılmadan önce. Ama dedektör (pulse ve vlf) hiçbirşey görmedi. Kafa karıştırıyor.
Sevgili kardeşim bu tür yerlerde cihazla zor iş yaparsın cihaz görmeye bilir çok iyi bir çubukçu lazım zemini süpürüp temizleyip çok iyi incelemeniz lazım açıp malzemeyi koyup toprak doldurur hiçbir cihaz çubuk boşluk vermez dolgu toprağı iyi analiz eden bir çubukçu nokta atışı çizer sana orayı (dolgu tespitini tel çubuk ile baktırın kesinlikle rulmanlı olmasın) rast gele

Nasip34

Bilgili Üye
Sevgili kardeşim bu tür yerlerde cihazla zor iş yaparsın cihaz görmeye bilir çok iyi bir çubukçu lazım zemini süpürüp temizleyip çok iyi incelemeniz lazım açıp malzemeyi koyup toprak doldurur hiçbir cihaz çubuk boşluk vermez dolgu toprağı iyi analiz eden bir çubukçu nokta atışı çizer sana orayı (dolgu tespitini tel çubuk ile baktırın kesinlikle rulmanlı olmasın) rast gele
Keşke öyle bir tanıdığım olsaydı! Bu yer de önemli değil, kendisi olsun yeter, önünde diz çökerdim.

Hisiro

Yeni Üye
Üstad tarifine göre dediğin yer soğuk hava deposu olarak kullanılmış zamanında. Kemerburgaz tarafında bu tarz depolar mevcuttur. Yanlız insanlar ve hayvanlar girip zarar görmesin diye ağızları demir kapılara veya toprak çakıl yığılarak kapatıldı.

Nasip34

Bilgili Üye
Üstad tarifine göre dediğin yer soğuk hava deposu olarak kullanılmış zamanında. Kemerburgaz tarafında bu tarz depolar mevcuttur. Yanlız insanlar ve hayvanlar girip zarar görmesin diye ağızları demir kapılara veya toprak çakıl yığılarak kapatıldı.
Dediğiniz gibi soğuk hava deposu niyeti ile olunca demir kapı mantıklı ama tekrar tekrar açılması gereken bir yer için toprak ve gerisinde 4 m ilerleyen taş yığını çok başka birşey olmalı. Yer Çatalca nın en batısında 10 km daha gidilirse İstanbul il sınırından Tekirdağ a geçilmiş oluyor.