Manika Ciftligi hakkında

balkaya34

Bilgili Üye
@define34 manikanın çiftliği samsun çıkışına yakın ordu ünye de iç tarafta sahile yakın olmayan bi köydeydi. 2013 yılında bolamandayken konuşu geçti gidip bakalım diye karar kılıp sonradan gitmediğimiz bi yerdir. Çiftlikte işgalci olarak yaşayan samsun atakumlu biri vardı ve çiftlikte yan-yana 2 adet el işaretinin olduğundan da bahsetmişti... o zamandan bu zamana aklımda oldum.olası çiflik .olmuş ve öylede

Eyvallah

eski

Editör
manikanın çiftlği bilinen istanbuldada var. tepeörende , şu an tuzla belediyesi mesire alanı... eski ticaret bankasının arazisi.

balkaya34

Bilgili Üye
manikanın çiftlği bilinen istanbuldada var. tepeörende , şu an tuzla belediyesi mesire alanı... eski ticaret bankasının arazisi.

Selam Esgi ,, Tahminim bu isimleri takdılar ,Yani bu isimler hep takma isim ,Mesela Kazan dere ,Mesela Papuc dere , belki maniks de takma isim ,Eger normalde o.yöredeki kendi isimlerini kullansalardı Aramaya gerek.varmıydı, Adres belli ise neden arasın, Ben daha evveldende yazdım, Bu Eşkiya Isdanbul ve civarıni cok iyi biliyordu , Ve o isimleri buralarda şifre.olarak kullandı.Yalniz bazı isimleride gercek isimler olarakda kullanmış. Mesela EZAN KAYA ,Mesela SAZLI GÖL gibi ,Yani bunlar orjinal isimleri ..

Abidin yılmaz

Yeni Üye
Yazıyı okuduğumda diğer yer isimleri yokdu ama kazan deresi dediği zaman içim pır etti bizim köyde kazan deresi adında küçük bir dere varda.

balkaya34

Bilgili Üye
Selam hocam.
Bahsettigin işaretlerin olduğunu sanmıyorum,eğer olsaydı konusu geçerdi ve sadece yanyana 2 adet el işareti olduğunu biliyorum. Hamam değil ama yuvarlak bi yıkıntıdan bahsettik yıkıntı zeminden 1 metre kadar aşağıdaymış öyle hatırlıyorum. Hatta orayı arayanların olduğunu ve o bölgede aradıklarını konuştuk hocam böyle hatırlıyorum.

Selam,, Bu resim belgelerde ,Hamamların dogusundaki Arap dereden yol gider ,Bu yolda giderken bir DERVİŞ tas gorup geceriz, der.
Hamalarin resmini ,Desifre olmamak icin koymadim.Ekli dosyayı görüntüle 298069
Maniks çifligi halen devlet uretme çifligi olarak devam eder .

Hocam atatürk orman çiftliği ile alakalı biseyler kalmış hatırımda. Aoç korunmak için çiftlik yapıldı vs gibi şeyler. Doğru olabilirliği hic aklıma gelmemişti

balkaya34

Bilgili Üye
Hocam atatürk orman çiftliği ile alakalı biseyler kalmış hatırımda. Aoç korunmak için çiftlik yapıldı vs gibi şeyler. Doğru olabilirliği hic aklıma gelmemişti

Slm ,, ATATÜRK orman çifligi zaten ATATÜRKUN adina tapulu , neden boyle bir misal verdiniz anlamadım.
Tarım bakanligina baglı , Vakıflara baglı ,Cifliklerde var ,Devlet üretme ciflikleri var varda var...

megamoon

Member
Selam ,,Çok esgi bir yazı ,Ama

Selam ,, Bazı konular az azda olsa gercegi anlatıyor, Yukarda MEGAMON un bahsettigi KÖPRÜ 80 cm genisliginde olan karahasan köprüsüdür ve baş Degirmene su taşıyan köprüdür , Buraya Alnı kesik kayada denir , Biliyormusunuz Buraya yöresel isimle ( GÜZÜN GÜLÜ ) denir ,Ve ve kışın çıcek acar burada , bu bilgiler az azda olsa bahsediliyor,
Maniks çifligi hamamlarla sınir , ""HAMAMLARİN arkasindaki kayaliklara bir hamile kadin yapdik "" Dedigi yer çoflikle bitişik ,Fakat bu ,Karahasan köprüsü ile arası yaklaşık 20 klm mesadedir , Buraları çok .iyi tanırim.ve bilirim
Selam.Güzün gülünün yanına gittiğimde diz boyu kar vardı.Ağaç beyaz komple bembeyaz çiçek açmıştı.
Not: Sarı Recep in mezarını bilmek yetmiyor ustam mezarına girebilmek için güç lazım

balkaya34

Bilgili Üye
Selam.Güzün gülünün yanına gittiğimde diz boyu kar vardı.Ağaç beyaz komple bembeyaz çiçek açmıştı.
Not: Sarı Recep in mezarını bilmek yetmiyor ustam mezarına girebilmek için güç lazım

Selam megamoon ,,
Mezarınada gireriz ancak bu dayanışma ile olur.
Zaten bu mezar sadece RÜTÜEL olarak yapıldı,
Ancak bizim yapacağımız iş Horasan dan yapılan KAFAYI bulmaktır,
Acaba bu kafa neyin üsdünde veya üsdunde kafa olan taş neye benzer bunu bilmiyorum , burda zorlanıyorum, Acaba bu taş neye benzer eger bir bilsem bu iş biter.