Manyometre, Gladyometre, Gpr sistemler...

kralniyo

Member
Arkadaşlar herkese iyi günler. Manyometre, Gradyometre, ve gpr sistemler arasındaki farkları veya çalışma mantıklarını açıklama veya örnekleme imkanı olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim. Conrad pro 900, Adrenalin Z-18 ve Rezistivite adında ki cihazlar arasında kaldık.Bütçemiz 20bin kadar var ve doğruyu söylemek gerekirse cihazların çalışma mantığından anlamıyoruz...

Anke

Aktif Üye
Arkadaşlar herkese iyi günler. Manyometre, Gradyometre, ve gpr sistemler arasındaki farkları veya çalışma mantıklarını açıklama veya örnekleme imkanı olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim. Conrad pro 900, Adrenalin Z-18 ve Rezistivite adında ki cihazlar arasında kaldık.Bütçemiz 20bin kadar var ve doğruyu söylemek gerekirse cihazların çalışma mantığından anlamıyoruz...
Lorenzz neden düşünmuyosunuz o daha iyi onada bi bak derim

S:W:A:T

Editör
Bu konuya yorum yapacak kişiler lütfen firma isimlerine hitaben karalama yapmasın .. Sadece olumlu veya olumsuz yönlerini uygun bir şekilde yazsınlar ... ‘ Tavsiye üzerinden gidelim ‘ Ben sonuç aldım veya alamadım gibi .. Her cihazın farklı amaçları olduğu gibi kullanımı da çok önemli ... Günümüz de ev elektroniklerini bile kullanımda zorluk çekiyoruz ki iş toprak altına geldiğin de analiz etmesi epey tecrübe gerektiren bir durum ... Demek istediklerini anlamışsınızdır umarım iyi formlar .. Kim hangi cihaz üzerinde nasıl sonuçlar aldığını arkadaşa öneri şeklinde sunabilir .. Örnek veriyorum Gradyometre kullandım ben fakat kısa bir süre kullanabildim teknoloji olarak çok iyi fakat çok tecrübe edinemeden ortaklar arasında sıkıntı çıktığı için cihazı sattık . Eğer ki bu cihaz üzerinden gitmek istersen ikinci el tavsiye ederim çok uyguna bulursun ... Fakat kullanımı diğerlerine göre oldukça zor rahat hareket edemiyorsun olduğun yerde oynamadan ileri geri yani soldan sağa nasıl gidiyorsan öyle geri gelebiliyorsun . Sensörü sallamaman lazım yanlış sonuçlar çıkarabiliyor .. Rover c2 öneririm kullanan bir yakınım var güzel sonuçlar alıyor ... Lorenz dediği gibi arkadaşın bahsettiğin fiyata bulabilirsin güzel bir cihaz :)

romAntik

Bilgili Üye
Conrad konusunda emin değilim. ..gradyo kullandim ustasi olursan eh..rezistivite one çıkıyor.gpr bu işin kralı lakin 20 bine bulamazsın..o fiyata gerçek gpr bulamazsin sahte bol..bundan dolayı rezistivite..

Moderatör tarafında düzenlendi:

S:W:A:T

Editör
Conrad konusunda emin değilim. ..gradyo kullandim ustasi olursan eh..rezistivite one çıkıyor.gpr bu işin kralı lakin 20 bine bulamazsın..o fiyata gerçek gpr bulamazsin sahte bol..bundan dolayı rezistivite..
Daha sakin yorumlar ...

saftilki

Moderatör
Moderatör
lorenz vb gibi çalışma mantıklarını pek iyi bilmiyorum ama
üstün nitelikli cihazları bilinçsizce kullananlar var, nedir bu? yüksek gerilim etki alanında çalıştırmak,
yorumlardan yola çıkarak olursam yüksek gerilim altında çalıştırılmış cihazı uygun fiyatlara bırakıyorlar, 2.el

bir karar vermek zor, iki temel faktör var, biri mahzen mağara vb boşluklardan aramak
diğeri boşluksuz testi içindeki malı aramak
çok çeşitli cihazlar olmasına rağmen genel anlamda ikiye ayrılıyor,
bu yüzden boşluk arayacaksan

rezistive çok reklama açıktır, oda ustalık ister,
ben realtime gradyometre derim, 2- 4 - yada 8 sensörlü

shovmeks

Member
Şimdi yer altı görüntüleme denince piyasada çoğunlukla iki tür görüntüleme çeşidi vardır . Aktif Elektromanyetik sistem ve Pasif elektromanyetik sistemler. Pasif elektromanyetik Sistemler kendi elektromanyetik alanını kendi oluşturmaz. sadece yeraltındaki manyetik alan değişimlerini dinler bu yüzden kuzey veya güney doğrultuda kullanılmaları gerekir . Aktif elektromanyetik sistemler ise kendi elektromanyetik alanını kendi oluşturduğu için böyle bir şeye ihtiyaç yoktur.
Bahsedilen cihazlara gelecek olursak gradyometre ve manyetometre birer pasif elektromanyetik sistemdir toprağa herhangi bi gönderim yapmazlar sadece dinlerler. Eğer kullanmayı tam anlamıyla öğrenirseniz yeraltında yapı mezar tünel gibi boşlukları bulmada işinize yarayacak ürünlerdir. gradyometre de çift sensör bulunduğu için manyetometre nin bir gömlek üstüdür. Ama bugün piyasada bir sürü aslında manyetometre olan cihaz gradyometrelerden pahalı satılıyor buna aldanmayın . Gradyometre biraz daha avantajlıdır.
İkinci kısma gelecek olursak Gpr ler Aktif elektromanyetik ürünler olduğu için kendi manyetik alanını kendi oluşturur. özellikle kaya içi mezar aramalarında işinize yarayacak ürünlerdir. Toprak yapıda kayadaki kadar verim alamazsınız. çünkü bunların gönderici anteni kayada daha iyi iletir. Aslında temelde endüstriyel ürünlerdir .Temelde pahalı olmalarının sebebi de budur. o yüzden verilen derinlik rakamlarınada fazla takılmayın. Çünkü Asıl amaçları toprak katmanlarını tespit etmektir. O yüzden 50 metre gibi derinlikler verilerek satılır. 50 metrede 100metreye 100 metre bir toprak katmanını algılarsın ama 1 e 1 bir mezarı 40-50 metrelerde algılayacağınızı sanmayın. Ama derinlik konusunda elbette pasif çalışan sistemlere göre avantajları vardır. Tabi bazı konularda dezavantajları da vardır o kısma şimdi girmiycem.
Ve son olarak metal algılama kısmına gelecek olursak pasif çalışan sistemler sadece manyetiklenebilen metalleri ( demir ve türevleri vb) algılayabilir iken aktif sistemler kendi manyetik alanını oluşturduğu için tüm metalleri algılayabilirler.

Umarım faydalı olmuştur.
İyi günler.

Son düzenleme:

kralniyo

Member
verdiğiniz bilgiler çok açıklayıcı ve yararlı olmuş çok çok teşekkür ederim. bugun Conrad pro 900 kullanan bi şahıs ile muhabbet etme imkanım oldu ama o sadece kalbur ustu konustu tabiki mesela cihazın ilk aldığında yazılım güncellemesi yaptırdığını bunu yapmazsan bir verim alamayacağını söyledi.Sizce böle bişey var mı ve conrad 900 bu anlattıklarınızdan hangi sınıfa giriyo acaba yardımınız için şimdiden teşekkürler. @shovmeks

Son düzenleme:

kralniyo

Member
sayın shovmeks yazınızdaki şu son paragraftan: ((Ve son olarak metal algılama kısmına gelecek olursak pasif çalışan sistemler sadece manyetiklenebilen metalleri ( demir ve türevleri vb) algılayabilir iken aktif sistemler kendi manyetik alanını oluşturduğu için tüm metalleri algılayabilirler.)) yani pasif cihazlar demir ve türevleri diğer metalleri bulur ama ayrım yapmaz, aktifler hepsini bulur ayrım mı yapabilir. bunu mu anlamalıyız teşekkürler.

shovmeks

Member
Kardeş böyle cihazları kullananlar zaten çoğu kullandığı cihazın sistemini bile bilmiyor. Ama bu kullanıcının değil satıcıların suçu diyelim. Çünkü cihaz hakkında müşteriye yeteri kadar bilgi verilmiyor. Zaten müşteri de böyle bir talepte bulunmuyor . Adam yeraltı görüntüleme deyince sanki gerisinin bi önemi kalmıyomuş gibi anlıyor herkes. Ama bu işi hakkıyla yapan firmalar da var söz meclisten dışarı şimdi o konuya girmeyeceğim.
Herneyse gelelim bahsettiğiniz cihaza.Conrad pro 900 de pasif çalışan bir sistemdir. Yani toprağa bir gönderim yapmaz sadece manyetik alan değişikliği ni yani bozulmalarini dinler ve bunu ekrana 3d olarak yansıtır. Muhtemelen dediğiniz cihaz bir manyetometre dir . Dediğim gibi böyle cihazlarla toprak altında yapı vb. şeyleri tespit edebilirsiniz. Ama kullanımı o kadarda kolay değildir . Biraz tecrübe ister.Ve ayrıca pasif bir sistem olduğu için sadece manyetik lenebilen metalleri yani demir ve türevlerini algılar. Değerli metaller manyetiklenmediğinden dolayın onları algılama şansınız yoktur. Ama zaten bu ürünlerin yapılış amacı metal tespit etmekten ziyade yapı tespit etmektir. Ama benim şahsi görüşüm bir manyetometre ye bu kadar para vermenize gerek yok hadi gradyometre olsa neyse ama manyetometreye bu paralar verilmez.
Ve son olarak siz eğer biraz daha derin ve tüm metalleri algılayabilen bir sistem istiyorsanız aktif elektromanyetik çalışan ürünlere ihtiyacınız var demektir.

shovmeks

Member
Pasif sistemler yani gradyometre ve manyetometre sadece demir ve türevlerini algılar ve ekranda size gösterir anomali olarak. Altın gümüş gibi metalleri görmez. Aktif sistemler Örneğin gpr ve emf gibi ürünler bütün metalleri algılar ve ekranda gösterir.

kralniyo

Member
Pasif sistemler yani gradyometre ve manyetometre sadece demir ve türevlerini algılar ve ekranda size gösterir anomali olarak. Altın gümüş gibi metalleri görmez. Aktif sistemler Örneğin gpr ve emf gibi ürünler bütün metalleri algılar ve ekranda gösterir.
Sayın shovmeks dediklerinizi çok iyi anladım. Peki son sorum kafanızı ağrıtıyorum kusura bakmayın. Konunun başındada belirttim 20binlik bir bütçem var gpr veya emf tavsiyeniz varmı acaba??