Marmara Kapıdağ

Lere

Yeni Üye
Kapıdağ yarım Ada'sı en hakim zirvelerden bi tanesinde yelken Kaya boyu 9.50 m 10 MT arkasında devasa taşlardan öbek birbirine 5 m mesafede üç büyük Kaya'da rakı bardağı boyutunda delik deliklerden bintanesinde yarıya kadar tunç madeni var içine çakılmış veya eritilmiş maden olan deliğin hemen arkadında Kaya'da O C T işareti o kayanın hemen arkasındaki Kaya'da K ve P işareti oct yazan kayanın yanımdan Horasan kırılarak bi miktar para alınmıştır ama ana para yapılan çalışmalara rağmen bulunamadı

Lere

Yeni Üye
Horasan'ın içinden çıkan tek bir para ve altın üzerinde Osmanlıca yazılar var yer eşkiya yeri çok ta müthiş bir yer çıkan tek parada çok değerli fiyatını paylaşmıyorum paranın çıktığı yerin resmini atıyorum

Lere

Yeni Üye
Ve şuda var bi önceki yorumumda atlamışım tunç madeni olan delik varya tunç o delikten yaklaşık 5 cm çıkıktı yani çakılmış edindiğimiz bilgiye göre çok yüksek bir tepe olduğundan ve bulunması çok Ör biryer olduğundan Madwn güneş gördüğü Zaman uzak yerlerden görünmesi için ve Güneş'in belli tarihlerde madene çarparak yeri belli ediyomuş

D

deniz_efe

Misafir
Lere hoş geldiniz der keyifli forumlar dilerim.
Güzel bir çalışma paylaşmışsınız keyifle okudum.
Bahsettiğiniz saha benim de zaman zaman ilgimi çeken bir yerdir.
İlk etapta konu başlığını görünce eşkıya parası olabilir diye düşündüm fakat
diğer ip uçlarına bakılırsa da Roma/Bizans dönemi gibi geliyor.
Gerçi siz bulunan objeden hangi dönem olduğunu tespit edip
çalışmanızı da o yönde sürdürüyorsunuzdur.
İnşallah tamamına erdirirsiniz.
....
Kısmetse bu yaz kısa bir süreliğine o taraflara gelmeyi arzu ediyorum.
Favorim Avşa adası ama Gönen sahili de olabilir.
Selametle.

seyyah34

Yeni Üye
çalışmanızı '' KURT KAYA '' yada '' ADEM KAYA '' tarafında , hatti ikisinin arasında yapmalısınız

degirmenci

Aktif Üye
taş yığmada üçtane oda mevcut ikisi boş biri dolu

edirne22

Editör
aynı yerde
Kirazlı Manastır'ı ve yakınlarında şelale varmış.
bence o bölgede çok miktarda mezar ve ganimet olabilir...

seyyah34

Yeni Üye
Arkadaş bir geldi bir daha da uğramadı,
umarım gelir, yeri güzel ve çalışma yapmaya değer bir yer.

kapıdağ yarımadasını çok iyi bilirim , köy kasaba olarak değil :) neredeyse patika ölçeğinde ..

malesef bölge insanı , amiyane olacaka ama '' ispiyon '' üzerine çok başarılı ...

çölyılanı2008

Yeni Üye
selam,yazdıklarınızı itina ile okudum,OCT,YELKEN,yarım tekne....fakat,dürüst olmadığınızı hissettim..verdiğiniz bilgi eksik ve yarım..buda paylaşımsız biri olduğunuzu gösteriyor.burada 70 okka osmanlı altınının bir çekiç darbesi ile alınabileceginden bahsetmiyorsun.hikayenin eksik bir yanı bu..ana mahsen tamamen bir hayal.yapılamaz.ama 70 okka kolay lokma..bunu bulabilseydin,buraya yazmazdın.bir korsan ne kadar dürüst olabilir..neyse sunu bil.zaman dönemi 70 okka kılıç kayadan çıkarıldı.kardeşim.geçmiş olsun.kılıç kaya nerde?..ekmek dilimi yada tam tekne ...yarım tekneden 73 metre asagıda..dilimin doguya gelen kısmı2,5 km dogu 43 derece batıda.kılıç kaya içi boş...