Mezar Tesbitinde Şişleme Yöntemi Nasıl Yapılır (Yardım)

danişmend

Yeni Üye
yahu millette ne yöntemler var maşşallah :) denemek lazım

bermina

Aktif Üye
Şaşal su demek hazir su demek. Ped şiseden bahsediyor arkadas.

tatar26

Süper Moderatör
Süper Moderatör
vallaha yallah tazzik çubukla heryeri delmeye başla baktın bazı yerlerde girmiyor oraları kendine işaret koy ve işleme oralardan başla ben gibi çok kayaya denk geleceksin :)

defineci_

Yeni Üye
sarıkayalar hocam şaşal demek pet demek siz hiç pet şişede su içmedinizmi onun diğer adı şaşaldır bir deneyin ne kaybetersiniz.

Apollon01

Moderatör
Moderatör
Şaşal su şişe si iyiymiş denemek lâzım değil mi ?

Herkan

Member
Şisleme ile ilgili görsel paylaşan biri olursa cok sevinirim insaat demiri kullandik ama basarili olunmuyor arastirma ve duyduklarima gore celik ince uzun bir alet varmis saplama yapinca çeligin ucu mezar ve ya baska bir yere denk geldiginde renk degisimi oluyormus yardimci olunabilirse cok sevinirim

BMlauvei

Yeni Üye
Şişleme için genel yapılanı anlatayım.10mm çapındaki paslanmaz çubuktan 120 cm civarı kesilecek, üzerine en az 15mm kalınlığında bir çubuk T gibi olacak şekilde kaynaklanacak bu çubuğun uzunluğu 30cm civarı olursa iyi olur.(üzerine rahatça abanmak için) 10 mm lik çubuğun ucu sivriltilecek. 120cm bana yetmez diyorsanız, bu sistem birbirine eklenebilir (vidalı)parçalarla 4 metreye kadar uzatılabilir yapılabiliyor. paslanmaz kullanılmasının sebebi diğer metaller (demir gibi) korozyon yapmaya başladıkça toprağa zor giriyor.

Herkan

Member
Sagol kardes tesekkurler bunun haziri internet gibi bir ortamda yada baska biryerde satiliyormu acaba

BMlauvei

Yeni Üye
Sayın Herkan satıldığını zannetmiyorum, sanayide kolayca yaptırabileceğiniz bir aparat. Birazda kullanımı hakkında bilgi verelim kafanızda soru işareti kalmasın, mezarlarda genelde 3 çeşit üst kapama vardır, taş kapak, mermer kapak ve kiremit. Öncelikle şüphelendiğiniz yere batıracaksınız, sert bir objeye dayandığında biraz sağ/sol çevirip geri çekeceksiniz ve ucuna bakacaksınız mermer mi var taş mı var kiremit mi gelmiş, sonra 30-40 cm bir yöne doğru kayarak tekrar çubuğu batıracaksınız ucunda aynı materyalden çıkmış/ aynı derinlikte ise ona göre yorum yapacaksınız. (mezar mı yönü ve derinliğini anlamak için birkaç kere batırmak gerekebilir) Kiremit denk geldi ise daha fazla abanarak kiremitin içine batıracaksınız, çektiğinizde çubukta kiremit dışında is/kurum var mı ona dikkat edeceksiniz. İs/ kurum yakılmış mezar demektir,sade kiremite göre daha çok malzeme verdiğini söylerler.

Herkan

Member
Eyvallah kardesim bide soyle bir sorum olucak sapalanak parcanin 10 milemetre capinda olmali yazmissin yani abaninca t kisimdan 10 milimetre oldugu icin (ince oldugu icin) yaylanma yapmazmi ?

BMlauvei

Yeni Üye
Benim arkadaşlar 10mm lik kullanıyorlar, esneme fazla yok, herhangi bir sıkıntı yok, daha kalın olursa toprağa batırmak zorlaşıyor. 10mm için bile 3-4 delik açtıktan sonra boncuk boncuk terleyebiliyorsun.